Jeg har kun lyden fra tvsport, så jeg kunne ikke se hvad der skete i situationen. MJ skubbes, tror han skal have frispark, og tager bolden med hånden, måske i feltet?
Det er blevet en hård kamp. Det er det man får ud af, at en dommer tolker "international linje" som carte blanche til spillerne til at gå amok, og kun i de mest grælle tilfælde, takseres med frispark (og kort).
Jeg synes altså det er lidt fjollet at tage de tre bedste spillere (TK, Lars og Oviedo) ud, uanset om det er før en CHL-kamp eller ej. Mesterskabet bliver bestemt ikke foræret i år. FCN ser meget stærke ud på deres kunstgræs.
Dertil vejer muligheden for at smide 150 mio. kr. i kassen nu og her, for tungt. Jeg forstår godt Ariel Jacobs´ sats. Chancen (for at komme i CL-gruppespilelt) skal forfølges, med alle de midler, der er til stede. Og det kræver selvfølgelig helt friske spillere, til de afgørende kampe. Jeg er overbevist om, at vi kommer til at se et andet mønster, efter på onsdag.