Redigeretsøn 15. mar 18:04
Vi ville elske at spille mod en mand som Cornelius. Vender som en damptromle, laver aldrig noget uberegneligt og afslutter 99/100 enormt ringe.
Men vi er endt et sted hvor en normal FCK træner skulle vælger opstilling og tilgang på baggrund af forskellige kvaliteter. Nu leder Nees med lys og lygte efter nogen der bare kan et eller andet og det er stort set på alle pladser, ingen spiller sig på holdet på baggrund af kvalitet, mere på baggrund af at alternativet er for ringe.
Naturligvis vil flere løfte sig i takt med at holdet også vender, men kernen i truppen er simpelthen ikke bedre end dette.
Jeg gad stadig godt at se en 4-3-3 hvor vi Moukoko spiller mere som falsk 9´er og Larsson og Robertkommer tættere på mål (lidt som I første halvleg. Samt at man frigiver de de 8´ere om det så er Moi, MEM eller Richardson der tager de pladser.
Clem og Delaney må så tage 6´eren i mangel af bedre. Som eksperiment kunne man dog også spille Suzuki på en 6´er foran Zanka og Gabriel. Han virker som den eneste(sammen med Zanka) ikke spillemæssigt påvirket af situationen.
“Jeg har ingen anelse om hvad der foregik!?! Men jeg deltog selvfølgelig...”