Snak

Mere indhold efter annoncen
Overtræder han ikke hans tavshedspligt?
Der er i hvert fald kommet noget substans bag spekulationerne, selvom lægerne jo godt kan lave divergerende vurderinger.
https://www.youtube.com/watch?v=Q5dWqGXqOkk
Har han tavshedspligt? Jeg ved det ikke, jeg havde blot hørt historien i går, og det gør jo argumentationen (min) noget lettere. Resten af fortællingen kan ikke blive afsløret :) Narrepik, I know, men I må leve med det.
Det slog mig bare som lidt besynderligt at en læge kunne være så åbenmundet om personlige oplysninger han har fået gennem hans arbejde.
"Enhver læge er omfattet af sundhedslovens § 40, stk. 1 (lov nr. 913 af 13. juli 2010), som pålægger tavshedspligt om alt, hvad læger erfarer eller får formodning om angående deres patienters privatliv."

Men når jeg læser artiklen igen, så står der "Hvis der fremover kommer henvendelser om Emil Larsen, vil OB og klubbens læge, i samarbejde med Uffe Jørgensen, nu lave en egen vurdering af Emil Larsens skadeshistorik og knæoperationerne, som ligger flere år tilbage.", så mon ikke OB(/Emil Larsen) har bedt ham om at komme med udtalelsen..
Jeg ved det ikke, jeg havde blot hørt historien i går, og det gør jo argumentationen (min) noget lettere. Resten af fortællingen kan ikke blive afsløret :)


Svært for os andre at tage udgangspunkt i viden der ikke er tilgængelig for os. Kommer der mere til historien eller slutter det her?

Anders Bay må vist have plastificering af Rud udadtil som førsteprioritet når han starter hvis det vi har set af ham indtil videre er hvad han er.
Remember, when you are dead, you do not know you are dead. It is only painful for others. The same applies when you are stupid.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
"Svært for os andre at tage udgangspunkt i viden der ikke er tilgængelig for os. Kommer der mere til historien eller slutter det her?"

- Selvfølgelig. For en god ordens skyld skrev jeg dog, at snakken i krogene gik på det. Så er det selvfølgelig op til den enkelte at vurdere, om man kan stole på, at afsenderen har belæg for at skrive sådan. For mig slutter den her.
moderator
Jeg er tilbøjelig til at give Gamsten en chance. Han er godt nok ikke helt ung, og har heller ikke Johns speed og udfordringer. Til gengæld har han masser af rutine, og så sparker han nogle giftige dødbolde.
Problemet er dog, at det formentlig udelukker indkøbet af en targetspiller, hvilket vil betyde, at sæsonen på den front bliver en ørkenvandring.

Jeg er dog så tilpas opgivende efterhånden, at selv den mindste tilføjelse, der ikke indebærer 15-20 mio. kroners affald fra Tippeligaen, skal være velkommen.
Even at my lowest, I have always managed to feel contempt for others.
Jeg synes Gamst ville være et dumt, og formentligt meget omkostningsfuldt bekendtskab.
For det første vil han udelukke en 4-3-3, hvilket vil tvinge os til at rykke Nj frem som angriber, og dermed praktisk talt låse os i en uoptimal Pourie-Nj konstellation, og som du siger, udelukke købet af den targetspiller vi mangler før vores 4-4-2 fungerer.
Udover det så har Han intet videresalgspotentiale.

Jeg kunne godt tænke mig at der blev købt ind til en 4-3-3. Så en spiller som john der kan spille wing i begge sider, ville klart være at foretrække frem for en klassisk vm.
Det vil også løse bolanos-problemet.

Den stærke angriber, og den offensive midt kommer vi til at mangle ligegyldigt hvordan vi vender og drejer det..
Nordmændene griner af os over interessen i Gamst

http://www.rbkweb.no/for…&start=1025 (hugget fra sidelinien)

Jeg ar personligt ikke fulgt med i, hvilken stand Gamst et i, men jeg håber ikke at vi brænder alle lønkronerne af på ham. Vi skal jo også have råd til Djiby.
In a controversy the instant we feel anger we have already ceased striving for the truth, and have begun striving for ourselves.
Fanendo Adi. Tårnhøj neger fra Nigeria.
http://goonertalk.com/wp-content/uploads/2011/03/x610.jpg
Annonce