Redigeretsøn 25. aug 2013
@ DolGun
Tak for dine kommentarer, der virker helt ædruelige.
Jeg deler i øvrigt dit ønske om, at FCK udvikler sig positivt. For selv om jeg ikke er fan, så er jeg sikker på, at et stærkt FCK i udvikling, gavner dansk fodbold.
M.h.t. Bengtsson:
Hvorfor synes du egentlig at Bengtsson hører med der? Hvad ville du iøvrigt, med dine analytiske evner, sige, hvis jeg med et glimt i øjet postulerer at hans tyngdepunkt til tider minder om nogle kvindelige fodboldsspilleres tyngdepunkt?
Jeg siger godt set - og jeg anbefaler en Atkinskur.
Og når det er sagt, synes jeg stadig, at han - som Delaney - har nogle basalt set gode fodboldmæssige kvaliteter, som jeg vil mene kan udvikles yderligere. Men han er rigtignok faldet med holdet på det seneste. Og jeg fandt det samtidig lidt råt at foreslå en udskiftning af nærmest hele holdet.
Jeg er, som du, også af den opfattelse, at man mangler en opspilsstærk midterforsvarer. Og selvom Stadsgaard og Sigurdsson, lejlighedsvis - og på superliganiveau, prøver lidt - så er det langt fra nok. Og det er en væsentlig årsag til en række af FCK´s problemer med at lægge hurtigt og effektivt tryk på deres modstandere.
M.h.t sammenligningen med sig selv:
I de måske snart for glade Østergaard dage, var det Benfica og andre internationale subtoppere man stræbte efter at komme på niveau med. Og det var - især som Benfica har udviklet sig, måske nok i overkanten. Men ok - man havde ambitioner, der rakte ud over Valby Bakke, og vigtigst af alt væk fra Skandinavien, der kun bør være forbillede i sportsgrene som Ishockey og måske håndbold.
Lige nu taler man mest om at blive, som FCK var, sidst Ståle var i klubben. Det vil sige, at fokus er på at blive FCK i en form, der - som jeg ser det - har antaget mytiske, men utroværdige former. Dels fordi resultaterne dengang - internationalt - ikke var væsentligt bedre, end de har været efterfølgende, m.h.t EL og CL kvalifikation. Og FCK var såmænd bare et af de mange hold, der kunne poppe op og spille et par, resultatmæssigt, fornuftige kampe internationalt, for så at blive glemt igen. Brøndby, OB og AaB har jo også skabt flere overraskende gode resultater, uden at det har gjort dem til klubber, der har bidt sig fast og udviklet sig i international sammenligning.
FCK burde, efter min mening, have fortsat den vej, som man var påbegyndt med Jacobs. For modsat Ståle, Backe, Nilsson og CV bidrog Jacobs til udviklingen ag unge spillere, der traditionelt har haft det svært i FCK. Han lagde også alen til det angrebsspil, der er nødvendigt at udvikle, hvis FCK skal være mere en et velorganiseret skandinavisk tonser hold - Ståle-/Backe/Nilsson style - der ikke formår at blive andet, end den stærkeste og rigeste klub i Danmark, med incidentielle resultater i Europa.
FCK burde også bruge deres midler mere fokuseret på scouting og tiltrækning af yngre spillere, der kan udvikles i retning af en mere international stil, hvor organisation kombineres med individuelle tekniske kvaliteter. Det er der alt for lidt af i FCK.
I den forbindelse er pengespildet i.f.m. de mange navne, som jeg nævnte i et tidligere indlæg bedrøveligt. Dette, fordi det - i bedste fald - kun vedligeholder FCK på det nuværende spillemæssige niveau. Endvidere er det spillere, der ikke muliggør tilstrækkelig økonomisk udvikling af klubben, da omkostningerne til dem ikke modsvares, i rimelig grad, ved deres bidrag på banen, endsige ved deres videresalgsperspektiv. Og især videresalg er helt nødvendigt, for at kunne give FCK det nødvendige økonomiske råderum, de skal bruge, for at videreudvikle truppen og klubben. Kontortårne m.m. ser ikke ud til, at kunne sikre Parkens fodboldhold tilstrækkelige økonomiske muligheder.
Men nok om det - og i øvrigt tak for invitationen!
Vh.
Adriaanse