Snak

Mere indhold efter annoncen
Gareth Barry har fået lov til at skifte klub. Gogo CV
‎10.06.2010: Holdet er stærkt nok til at vi kan avancere et par pladser, og når det er sagt, så mener jeg, at det primært er FCK, vi skal koncentrere os om at tage. Og vi kan tage FCK, det er jeg sikker på, siger Henrik Jensen. FAIL!!
Hold kæft hvor jeg glæder mig til på mandag. Det er ulideligt at tænke på CVs inkompetence. Det kommer stadig til at falde tilbage på ham, men fokus er trods alt stærkere på de forhold der nu engang ikke kan gøres mere ved før nytår.


Du glæder dig ligefrem? Jeg frygter mandag i og med, der nok ikke sker en skid alligevel. Dybt frustreret at vi skal tækeks med sådan en inkompetent herre. Han ryger forhåbentlig også snart.
@Repos


Som tilhænger/fan kan og bør det aldrig være en fornøjelse at se sit eget hold blive ydmyget af verdenstjerner. Det er jo for fanden ikke Harlem Globetrotters, men "rigtige" kampe, der handler om points, prestige og selvforståelse.


Jeg er fuldstændig enig med og dig og Matias et al. Jeg kan ikke se hvorfor man absolut skal være taknemmelig over at møde et storhold, og blot nyde at være en del af oplevelsen eller whathaveyou. Er det monstro den attitude Danmarksserie trænere står med overfor deres spillere, før de møder et superliga hold i pokalturneringen?

Nuvel, vi har været crap med crap on top og crap on the side i denne sæson, og det ville da være logisk, hvis Ståle og andre vil prøve at nedtone en evt. fiaskooplevelse på forskellig vis, især for at undgå at spillerne dykker endnu længere.



I refuse to answer that question on the grounds that I dont know the answer
@ Sir_C

FCN gjorde det ok med Juve. Jeg synes at de netop er et hold hvor FCK har en lille chance. Gala så stærke ud sidste år, men man kan håbe de undervurdere FCK lidt. Jeg tror på 4-5 point i gruppen. Champions League er trods alt noget andet og burde kunne sætte spillerne op. Det virker på mig som om at der er et attitudeproblem når man spiller i superligaen.

Jeg håber noget så inderligt at du får ret, og du skal få et par velmente tanker, hvis de hiver point hjem, men hvis spillerne ikke kan sætte sig op til at vinde superliga kampe, så tror jeg nu alligevel, at de har fundet sig en forkert livsbeskæftigelse.
I refuse to answer that question on the grounds that I dont know the answer
Repos:

Lodtrækningen var noget crap. Byt Messi ud med Ronaldo, og så har vi hysteriet fra sidste gang, bortset fra at vi er væsentligt ringere nu.

Juventus er et lortehold at møde. De er virkelig gode, og ikke et hold vi kommer til at skabe chancer imod. Det værste fra andet lag.

Galatasaray var selvfølgelig ikke det værste fra tredje lag, men tilpas irriterende til, at sammenlagt heller ikke her har muligheder for en tredjeplads i gruppen. Man ved Parken bliver et ulideligt orgie i gult/rødt, når den invaderes af tyrkere.

Jeg er, stort set som sædvanligt, på linje med Matias. Jeg kan overhovedet heller ikke se det opløftende i, at vi trækker store hold, som vi ingen chance har imod.
Jeg vil til enhver tid foretrække at møde CSKA Moskva fremfor Juventus, og Benfica fremfor Real Madrid, da vi trods alt vil have en større chance for et brugbart resultat.
Det er kvalmende at høre, at lige nu er så ringe, at vi lige så kan få en på hatten af et af de "fede" hold.

Som tilhænger/fan kan og bør det aldrig være en fornøjelse at se sit eget hold blive ydmyget af verdenstjerner. Det er jo for fanden ikke Harlem Globetrotters, men "rigtige" kampe, der handler om points, prestige og selvforståelse.

Uanset krisen omfang, så nægter jeg at lade mig reducere til den type, der på påtaget selvironisk facon smågrinende ser til, medens mit hold bliver ydmyget.
Derfor er det også umuligt se noget positivt i lodtrækningen. Hellere end halvfyldt Parken, hvor vi hiver en kedelig 0-0 hjem mod Schalke end et fyldt stadion, hvor bliver smadret af Juventus.


Under normale omstændigheder der ville jeg give dig ret. Hvis det var for tre-fire år siden, der kunne vi have slået Benfica, CSKA Moskva, o.s.v. Vi slog jo Rubin Kazan knebent 1-0, med vores vel nok stærkeste hold i historien. Hvad får dig så til at tro at vi kan slå CSKA Moskva, der er på niveau med Rubin Kazan, med det sørgelige hold vi har nu?

Når vi møder et hold som Real Madrid, så får det en kæmpe opmærksomhed, både fra medier, fans, o.s.v. Det er en opmærksomhed FCK som klub helt sikkert kan bruge. Og vi er ganranteret fuldt hus til alle hjemmekampene. Igen, jeg er enig med dig i, at grundlæggende skal man selvfølgelig håbe på den bedst mulige lodtrækning for sit hold. Men under de omstændigheder der er nu, der nærer jeg ingen forhåbninger om videre avancement, ligegyldigt hvem vi havde trukket.
Forza Napoli Sempre!
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Tror FCK er stort set chanceløse i begge kampe mod Real og i udekampene mod Gala og Juve. Hjemme mod Gala er der pæne chancer for point, mest set i lyset af Galas sårbare defensiv. Og der er også en lille chance for point hjemme mod Juve, men så skal alt lykkes og man skal nok have lidt marginaler, ligesom FCN havde sidste år mod dem (som Juve-fan håber jeg dog, at FCK taber til Juve i begge kampe, men de må hjertens gerne tage points fra Gala :D). Jeg tror dog, at Juve er meget opsatte til kampen i Parken, da de efter blamagen mod FCN sidste år netop vil være opmærksomme på, at fadæsen ikke gentager sig. Så mit tip er nu, at Juve vinder med 1-2 mål uden de store problemer. Men vi får se.

Alt i alt kan det blive til alt fra 0 til 4-5 points for FCK. Mit bud er at de får et enkelt, måske to.
Jeg synes, at mange på bold.dk mangler storsind og tolerance. Hvorfor skal folk tales ned til eller kaldes idioter eller vrøvlehoveder, fordi man har en mening som går imod DEM? Ingen har patent på sandheden og der bør være plads til meningsforskelle...
EB Journalist:

"Jeg skyder normalt ikke kollegers/konkurrenters historier ned. Men chancen for et Joshua John-skifte til FCK skulle være næsten lig nul"
‎10.06.2010: Holdet er stærkt nok til at vi kan avancere et par pladser, og når det er sagt, så mener jeg, at det primært er FCK, vi skal koncentrere os om at tage. Og vi kan tage FCK, det er jeg sikker på, siger Henrik Jensen. FAIL!!
Det er hele præmissen, der er forkert. Det er ikke ligegyldigt - eller måske ligefrem bedre - at tabe kæmpestort, end blot at tabe. Og selvfølgelig vil vi tabe kæmpestort mod holdene i den gruppe, hvilket vi formentlig ikke ville have gjort, mod ringere hold. Det er helt håbløst at argumentere for, at det bliver nogle fede kampe og nogle fede oplevelser, at se det hold man holder med, blive synderbombet. Så er det jo ikke holdet, man holder med. Da er man blot en oplevelsessucker, som vildt gerne vil se giraffen. Og så må folk altså meget undeskylde, men det er et selvbedrag af de helt store, at opmærksomhed nødvendigvis skulle være et gode - at blive fuldstændigt udstillet, ydmyget og hånet til alles skue, er ikke positivt. Hverken for klubben som helhed og i særdeleshed ikke for spillerne. Eller for tilhængerne for den sags skyld.
OK, hvad er så strafudmålingen for os det fra hylden over hold vi ikke har en kinamands at slå hellere vil møde giganterne - 20 armbøjninger, piskeslag. Det minder lidt om disse selvheroiserende ægte fan-korstog der driver nogenlunde lige så meget af hæmorider, mavesår og dårlig sex.
http://media.balls.ie/uploads/2013/10/Tambourine.gif
I øvrigt kan man kigge på VM2010 og EM2012 om det nødvendigvis sportsligt er værre overhovedet at spille 3 profilerede kampe som klar underdog end at ramle ind i f.eks. Japan.
http://media.balls.ie/uploads/2013/10/Tambourine.gif
Annonce