Hvor tror i ham Braaten er tiltænkt en plads henne? Kanten hvor jeg umiddelbart vil tro han er bedst, er FCK jo godt besat.
Det lyder som kanterne på de interviews der er lavet på FCKdk.
Og ja, det er både kvalitativt og kvantitativt det sted vi er bedst besat.
Med Braaten er der 6 spillere til at dække de 2 kantpositioner.
Rurik har været en af sommerens få lyspunkter, Bolanos lignede i Søndags den gamle Bolanos, NJ er vores ubestridt bedste spiller når han er på VM, Toutouh så rigtigt spændende ud i Efb og fortjener spilletid, Amankwaa har været på 1. holdet i et år nu og forventer nok ikke at få færre kampe end han har fået hidtil.
OG nu har vi så også Braaten, som det er svært at vide hvad kan, men som nok får en god løn, og som er vant til at være kantspiller..
Tror ikke det betyder at NJ kommer i angrebet, så tror jeg snarere Braaten selv bliver sat i angrebet (der har han vidst været før). Jeg kan godt se pointen i at den hurtige/tekniske angriber også har lidt højde i en klub som FCK, det har bare slet ikke fungeret de gange det er blevet prøvet af.
Når han står så langt fremme er forsvarerne bare for hurtigt på ham og han får ikke plads og tid til at udnytte hans kompetencer.
Han er også for flagrende til at nå ind til indlæggene.
Til hans forsvar skal det siges at de medspillere der har spillet rundt om ham de gange det er blevet prøvet, enten har været fejlcastede til deres positioner, eller ikke har formået at tilpasse sig ændringen i systemet.. Der skal jo trods alt ske noget omkring ham centralt når han har bolden, ellers er det ikke mærkeligt at han strander...
Jeg håber at man satser på Adi og Pourie i angrebet, jeg synes stadig Pourie virker som fremtidens mand i fck, han er sprængfyldt med vilje og fight, og vi ved han kan ramme målet fra hans år i Silkeborg.
De første kampes fiaskoer skyldtes mere en forkert trupsammensætning, de rutinerede spilleres kollaps, samt Ariels fejldispositioner end Pourie.
Synes iøvrigt han har opført sig eksemplarisk og lyder fornuftig og fokuseret på hans arbejde i de interviews han laver, og det er selvom han er blevet en lille smule røvrendt uden grund..
Jeg ville i hans situation ihvertfald nok være godt indebrændt og føle mig en smule pisset på, men han nøjes med at lade støvlerne tale, bla. med 2 mål mod Brøndbys reserver..
Han lignede også en der havde noget han skulle nå da han kom ind i søndags, synes det er fedt at se en spiller hvor man kan se at han virkelig kæmper for det, også når vi er foran og kampen er så godt som afgjort.
Ikke meget "problembarn" at spore der..
Braaten håber jeg godt nok kan spille CM, eller kan lære det, ellers er han i overskud og kommer til at sidde på bænken (eller presser en spiller der faktisk er god nok derud istedet)..
Jeg er næsten nødt til at tro det, ellers havde Ståle vel stoppet det, eller man havde udlejet Toutouh igen..
Den eneste anden grund til at have ham, som jeg ser det, er at man vil gøre plads til et NJ salg til vinter.. Det er desværre nok meget plausibelt.
Det kan også være at Bolanos trods alt har skabt nok panderynker til at man lige vil checke hvad man ellers kan få.. Han har trods alt udløb næste sommer, og hans "opblomstring" skal nok lige holde et par kampe før den kan bruges til noget.