Snak

Mere indhold efter annoncen
Angående rygterne på NJ.
Hvis man kan udskifte ham med Emil Larsen, og samtidig putte en ca 30 mio. i lommen, så er det bare om at slå til..
moderator
Helt som ventet er Johan Lange blevet tilknyttet. Denne gang i en rolle som udviklingschef.
Even at my lowest, I have always managed to feel contempt for others.
Jeg fortsætter den negative tone. Lange er en mand der naturligt vil befinde sig under CV og Ståle i hierarkiet. Han kommer til at være en, sikkert dygtig, stråmand, der ikke vil tage eller vinde de nødvendige kampe med de andre.
Stråmand for hvad?
Manden har et defineret arbejdsområde, og der er ikke på den baggrund noget grundlag for formodninger om at han skal slås med, eller sætte spørgsmålstegn ved, hhv CVs og Ståles arbejde.
Hvis han har evner indenfor scouting-netværk og talentudvikling, (hvilket jeg personligt ikke aner om han har), altså de ting han er ansat til at tage sig af, så er det dét eneste der er relevant..
Man er stråmand for en person. I dette tilfælde tænker jeg den gamle chef CV. FCK ligner ikke en organisation der er gennemsyret af SOPer, processer og generelt standardiserede arbejdsgange. Nærmere er det en organisation der på det sportslige område bæres af personlige kompetencer.
Det er fint nok, når alle implicerede har de rette kompetencer. Det er en problem når sportsdirektøren har maksimalt 3 kompetencer. Han kan sælge spillere, klappe rygge og dække sin egen røv.
Vi har det ok nu, fordi Ståle er maksimalt kompetent ift hvad vi kan tiltrække til hans rolle. Vi så også hvad det skete, med mindre kompetente trænere som Rolle og Ariel.
Derfor havde det været bedre med en stærkere profil, der via sine kompetencer kunne bidrage til at udvikle FCK, udover sit snævre ansvarsområde, når vi igen ender med en mindre kompetent træner end Ståle.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Lange vil jo ikke længere have den rolle, når Ståle rejser. Han bliver ny cheftræner.
fck-medløber.
Skulle det gøre nogen mere tryg?
Nopes. Tværtimod.

Klubmand - tjek.
Nyvunden erfaring som cheftræner - tjek.
Har cheftræner-ambitioner - tjek.
Siger ikke CV imod - tjek.

Den er sikker.
fck-medløber.
Argh.
Han har ingen gennemslagskraft ift. det at være cheftræner i FCK. Der skal en helt, helt anden synlighed og karakter til. Men han kan sagtens være fin i rollen som udviklingschef.

Som assistent for Roland Nilsson kunne han hverken gøre fra eller til. Der var der hvor man talte om, at træningen jo ikke var blevet ændret nævneværdigt, da Johan Lange stod for store dele af den både under Ståles Solbakkens sidste tid i dennes første periode som træner i FCK, og da Roland Nilsson kom til. Så den vildskaben og energien er tilsyneladende vigtigere end den konkrete træning. Det at kunne læne sig op ad velkendte skabeloner og det arbejde på træningsbanen, man havde gjort sig, fungerede i hvert fald ikke.
Annonce