Snak

Mere indhold efter annoncen
moderator
Det er utidigt med den slags agenter. Jeg kan ikke helt forstå, hvem, andre end sig selv, de forsøger at gøre en tjeneste.
Robin Olsen var kørt ud på et sidespor i PAOK, og nu står han som førstevalg for Nordens bedste hold og for Sverige. Det stod fandme ikke skrevet i sten for et år siden, så en smule ydmyghed kunne godt klæde pågældende agent.

Robin Olsen skal selvfølgelig ikke sælges, medmindre vi får en voldsom høj pris. Med en så lang kontrakt, så er det bare at holde fast. Skulle han dale i niveau, så har vi SA klar, og bliver Robin Olsen pludselig andetvalg, så har det jo også konsekvenser for hans landsholdsplads.
Desuden virker Robin Olsen som en yderst fornuftig spiller, så det kan være, han skal skifte agent.
Even at my lowest, I have always managed to feel contempt for others.
Enig, det virker helt ubegribeligt hvad det skal til for. det er lidt en skam, fodboldverdenen har inviteret den horde af gribbe ind.

En bruger på sidelinien sammenligner et evt salg af Olsen med Celtics salg af Forster for et par år siden. Han kostede 90 millioner ...

Der er vi nok ikke, men halvdelen er ikke urealistisk tror jeg.
Skulle Porto løbe med den sidste CL-billet i gruppen, som formodet, så kan vi med en uafgjort eller sejr i aften sikre os at være seedet i lodtrækningen i EL såfremt vi bliver 3´er.

De 4 bedste 3´er i CL bliver seedet og de 4 dårligste useedede, når de rykker i EL.

Pt ser regnskabet således ud (kampe/point/målscore):

Lyon 5 / 7 / 5-3
Besiktas 6 / 7 / 9-14
FCK 5 / 6 / 5-2
Rostov 6 / 5 / 6-12
Gladbach 6 / 5 / 5-12
Tottenham 5 / 4 / 3-5
Sporting 5 / 3 / 5-7
Ludogorets 6 / 3 / 6-15

Vi er allerede sikre på at slutte foran Rostov, Gladbach og Ludogorets. Hvorfor vi kun skal holde enten Tottenham eller Sporting bag os. Sejr eller uafgjort i Belgien sikrer dette. Taber eller spiller enten Tottenham eller Sporting uafgjort er vi også sikre.

Sporting har en målscore på -2 og vi har +3, taber vi i aften, skal Sporting samtidigt udligne den forskel.

EDIT: Så kan man altid diskutere hvorvidt EL 2´erne er mere attraktive end EL 1´erne.
Hvis vi taber med to og Sporting vinder med 3, står vi lige. Hvordan afgøres det så?

EDIT: at vi har lukket 2 mål ind i 5 kampe taler selvfølgelig imod at vi skulle tabe med 2 :)
FCK by heart. AGF by relocation.
Skal man tro bookmakerne, er vi storfavoritter til en sejr i aften (http://www.oddsportal.com/soccer/europe/champions-league/club-brugge-fc-copenhagen-nw8BP29s/). Det ved jeg ikke helt, om jeg er enig i.

Dog er Porto endnu større favoritter mod Leicester (http://www.oddsportal.com/soccer/europe/champions-league/fc-porto-leicester-t07FOMOm/). Det er jeg dog slet ikke enig i.

FCK by heart. AGF by relocation.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
og skulle Robin smutte så må Carlgren fra AIK vel ligge lige for, 24 år rykket op som 3 valg for Sverige, og var fast mand på deres u21 hold, og så har han en kontrakt som udløber om 1 måned.

“Before you diagnose yourself with depression or low self-esteem, first make sure that you are not, in fact, just surrounded by assholes.” ― William Gibson 12-8
Carlgren er ikke særlig god, og alt for lille til at kunne gøre sig internationalt.
Lazio hade rätt, Eguren har hjärtfel.
Hvis vi taber med to og Sporting vinder med 3, står vi lige. Hvordan afgøres det så?


Et gæt, men så er det vel antal mål scoret, derefter antal sejre (der vil sporting så vinde) og så til sidst coefficienten.
Har et dansk hold siden Broendby i starten af 90´erne vundet en eurpaeisk runde i foraaret? Skulle Port vinde er det maaske ikke saa skidt endda eftersom FCK vil vaere en haard noed at knaekke for stort set alle hold i EL over to kampe og kan lave lidt historie.

Hvad vil man hellere have som i 10/11 et par taette kampe mod en noget bedre modstander og formentlig ryge ud i CL 1/8 delsfinalerne eller en adskillige runder i EL?
Har et dansk hold siden Broendby i starten af 90´erne vundet en eurpaeisk runde i foraaret?


Ja AaB i sæsonen 2008/2009. De slog Deportivo La Coruna ud og var meget tæt på at spille sig i kvartfinalen, men tabte til Manchester City efter straffesparkskonkurrence. Hvis vi ryger i Europa League og får lidt lodtrækningsheld, så kan vi drømme om en kvartfinale. Det vil i så fald være første gang for et dansk klubhold siden Brøndby i 1991.
Forza Napoli Sempre!
Annonce