Snak

Mere indhold efter annoncen
DP
Someday, someday, someday, someday, someday, someday Leeds United
I starten af dette årtusinde, de var i den næstbedste række og Albrechtsen spillede der, WBA var i en lidt anden økonomisk situation end idag, og Don Ø havde som en anden Thor Pedersen planer om at vi skulle købe hele verden.
Someday, someday, someday, someday, someday, someday Leeds United
Jeg har skrevet det før, men jeg tror ganske enkelt, man er af den opfattelse, at det giver langt mere at blive i FCK og spille reserveholdsfodbold og eller ungdomsfodbold end det er at rykke op og rykke til en klub i de lavere rækker. I FCK har man fuldstændig styr på, hvordan de skal trænes og ligeledes har man, alt andet lige, en stab, der er niveauer over eventuelle klubber i første eller anden division. Det er et gæt, men jeg tror på den.

Derudover er der også problematikken med skole. Samtlige SoE-spillere går i skole ved siden af, hvilket begrænser antallet af muligheder for udleje en del. Så står man tilbage med spillere som Aboubakar Keita, men der er jeg heller ikke sikker på, at man vurderer træning og kampe hos Vendsyssel eller lign. for bedre end det nuværende.
København.
Er enig så langt, Schelden, at som det er lige nu giver det ikke så meget mening at udleje til 1. divisionsklubber.
Hvis vi bare sender vores talenter ud, så ender de med bare at blive gratis fyld et eller andet sted, og man vil formentligt ikke prioritere at udvikle dem.
Det er derfor det er nødt til at være et mere omfattende samarbejde end bare end udlejning, og fck skal stadig følge/kommunikere med spilleren selv om han er udlejet.
Der skal være incitament for rugekasseklubben for at udvikle vores spillere, og de skal have forudsætningerne for at kunne gøre det.
Der skal en rød tråd imellem den træning de får i rugekasseklubben og den de har fået tidligere i SoE, hvis rugekasseklubben trænes af tidligere SoE trænere så ville det være perfekt. Vi kommer til at skulle ligge nogle penge.
Hvis først de ting er på plads, så er jeg sikker på at 1. division udgør en større og mere sammenlignelig udfordring, end reserveholdsfodbold.

Tror ikke uddannelse er et problem, de er 18-19 år når de er færdige i SoE, alt hvad de laver udover at spille fodbold er jo noget de frivilligt har valgt, så man må gå udfra at det er noget de kan overkomme ved siden af fodbolden.
Jeg kender en fyr der var i tømmerlære mens han spillede 1. division. Han mødte på arbejde kl. 7 hver dag, og tog direkte videre til træning kl. 3..

Det er mere en drøm end noget jeg tror vi kommer til at gøre, men tror ikke det er umuligt at få på plads..
det er sgu ikke for at være devaluerende eller noget, men jeg kan ikke sige mig fri fra at synes at tanken om at niveauet af trænerne eller spillerne på fck´s reserve og/eller ungdomshold er bedre end den er i 1. division, er noget arrogant.

men jeg er enig så langt, at man som nordens "flagskib" måske godt kunne kigge lidt videre når man udlejede og se, om der ikke var nogen der bed på i tippeligaen eller allsvenskan.

helt overordnet tror jeg ikke man skal undervurdere det mentale boost der er i, at indgå i et holds førsteholdstrup og det, at føle sig vigtig for at en klub klarer sig på dens respektive højeste niveau - der er og vil altid være en anden mentalitet på reservehold i en liga, der i bund og grund er ligegyldig. en hvilken som helst fodboldkamp i den engelske 3. division vil også afsløre forskellen, der bliver pisket frem og tilbage med glidende tacklinger og benhård fight, uanfægtet at det tekniske niveau ikke er særligt godt.

unge spillere i sær har brug for den nerve på daglig basis, for at bevare tændingen og udviklingen.

rogo > hvor er det fedt. manden er jo gal. hvis man læser lidt på swissramble om hvad det lige præcis kræver af kapital indsprøjtninger at være med i championship så kan man vist heller ikke komme uden om, at det også økonomisk tangerer det direkte stupide. i det lys er lalandia og fitnessdk jo direkte heldigt ramt :-)
https://worldsoccertalk.com/wp-content/uploads/2017/12/arsenal-spurs.jpg og fuck det anonyme trolleri, jeg hedder rolf ståltråd på facebook.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Mon ikke det fysiske setup er af noget bedre kvalitet i FCK.

Jeg kender ikke budgetterne for SoE og de enkelte 1.div-klubber, men mon ikke der trods alt er en forskel til FCK-favør på nogle parametre - ikke nødvendigvis i forhold til de større 1.div-klubber, men bunden er vel lidt mere presset på netop de faktorer.
Boomer by proxy. Synes en stork er grim med langt næb.
Svoger@

SoE var oppe i en podcast i fanradio her i efteråret, og FCK har efter Ståles indtog opgraderet SoE, så FCK eftersigende smider 20 mill. om året i SoE
“Before you diagnose yourself with depression or low self-esteem, first make sure that you are not, in fact, just surrounded by assholes.” ― William Gibson 12-8
Mon ikke det fysiske setup er af noget bedre kvalitet i FCK.


Hvad tænker du helt konkret på?
Banen, fitness-centret, lægestaben etc?

Mange af de ting kunne man jo dele med den eventuelle rugekasseklub hvis det skulle være nødvendigt, ihvertfald hvis det var Helsingør..
20 mio. pr. år for SoE..

Der er 12 spillere pr årgang, det vil sige at hver spiller har kostet 1,6 mio. at udvikle...

Bliver godt nok spændende at se hvad det bliver til, har altid drømt om at vi skulle være nordens Ajax ;)
Imp. Faciliteter ja.
Og jeg er ikke uenig. Om end det nok er svært at have et talent der skal spille 1.holdskampe andet sted, men træner hos os.
Boomer by proxy. Synes en stork er grim med langt næb.
Annonce