Det kan man jo ikke, når man er nederst i fødekæden. Jeg er med på at FCK´s PR-afdeling igen og igen fortæller os at målsætningen er "ikke at komme svækket ud af et transfervindue", men det er jo utopi at tro at vi gør andet.
Vi kan jo ikke forvente at købe en spiller der er mindst ligeså god som Zanka, Delaney, Skov, Ankersen, Ludwig, Corner og hvem vi nu ellers har solgt.
Helt enig. Det ville være naivt at tro andet. Når vores største profiler sælges for store beløb, er det som oftest fordi, de er blevet for gode til klubben og ligaen. Og skulle man så ende med at hive en spiller ind på samme niveau, så er det nok mere held end forstand. Og med de forsøg, der har været på at erstatte Delaney (Matic og Gregus) og Zanka (Lüftner og Papagiannoupoulos) har jeg ikke den store tiltro til, at klubben ville kunne ramme plet. Så selvfølgelig svækkes man sportsligt, når man sælger de største profiler. Heldigvis har klubben så formået at tage sig godt betalt som kompensation.
Når det så er sagt, så er Skov helt sikkert erstattelig. De mange mål kan selvfølgelig ikke erstattes, men jeg er også ret sikker på, at Skov ikke ville opnå en lignende sæson alligevel. Skovs andre kvaliteter på banen er dog trods alt helt sikkert mulige at erstatte. Hvis vi hiver venstrebenet ud, var han mere en Silberbauer end Grønkjær type. Og der findes noget flere Silberbauere end Grønkjære derude.