Snak

Mere indhold efter annoncen
"Men derfra og så begynde at lave procentuelle udregninger for, hvor mange af målene de står for, kan man ikke bruge til så meget. De har begge fået mest spilletid som angribere, hvorfor alt andet ville være underligt"

- Jeg går ud fra, pointen er fløjet hen over hovedet på dig. Jeg beklager at jeg ikke har udtrykt mig skarpt nok, men jeg uddyber ellers i indlægget, at jeg ikke forstår hvorfor man netop nu satser på en off-profil til konceptet, i det man netop har erfaret, at det er ´the usual suspects´ som virker, det Ståle Solbakken er god til at få til at fungere. Det handler derfor ikke om, at det kun er Jonas Wind og Dame N´Doye der kan score mål for os, men om hvilke profiler, man ved vil virke. Jeg skriver også, at jeg glæder mig til at se den nye mand i aktion og anser ham som interessant netop som en anden streng at spille på - det har bare ikke sikkert, at det vil dække det umiddelbare behov.
Jeg forstår din pointe Matias. Jeg er dog bare ret sikker på, at Santos blev købt ind udfra et udgangspunkt som hed, at man have en Jonas Wind til rådighed, og dermed ikke havde samme behov for en stor angriber, som vi pludselig står og har nu. :-)

Som jeg skrev i et tidl. indlæg, så var Ståle ude, lige efter N´Doye blev skadet, og sige at man ville hente en offensiv forstærkning. Vi må alt unden lige antage, at det har taget et par dage at forhandle os frem til en pris med Malaga og derefter en kontrakt med Santos også. At Jonas Wind i mellemtiden bliver skadet til træning er sort uheld, men jeg føler mig ret overbevist om, at man var i gang med at hente Santos inden Jonas Winds skade opstod.

Her kunne man jo selvfølgelig have stoppet Santos handlen og gået efter en anden profil (boksspiller) - men dette ville være på bekostning af at:

1. Den nye spiller ville ikke nå at blive registreret til Riga kampene
2. Det er meget begrænset hvad der er tilbage af spillere (især målfarlige angribere) her i slutningen af transfervinduet - og dem som er tilbage bliver rigtig dyre at hente så sent i vinduet, da mange klubber begynder at have styr på deres trupper
3. Man ville have 3 ens type angribere (store boksspillere) i truppen efter nytår, hvilket begrænser vores taktiske muligheder enormt.
"Vi bliver som fans også nød til at støtte op om holdet, og byde vores nye spillere ordenligt velkommen. Hvis halvdelen af vores fans på forhånd havde afskrevet mig som et flop inden jeg havde spillet en kamp eller haft en træning, så ville jeg satme ikke føle mig velkommen"

- Jeg har set sådanne udtalelser en del gange før, og aldrig helt forstået, hvad de kommer af. Er det sådan, at det rent faktisk menes, at det der tales om på et forum som dette, rent faktisk bliver kanaliseret ud i modtagelsen af en ny spiller? Læser de måske ligefrem selv med? Jeg spørger, fordi jeg aldrig selv har oplevet det. End ikke med f.eks. Mos Abdellaoue, som en del havde luret, nok ikke passede så godt til FCK. Og er det i det hele taget spilleren, der stilles spørgsmålstegn ved i sådanne snak?
Læser de måske ligefrem selv med?


Nok ikke direkte, men jeg tror også at det er utopisk ikke at tro, at spillerne ikke på en eller anden måde følger med i hvad der bliver skrevet om dem.

Og er det i det hele taget spilleren, der stilles spørgsmålstegn ved i sådanne snak?


Ikke lige i dine kommentarer, nej, men der er da flere som har skrevet at de er overbeviste om at han bliver et flop, og det synes jeg er lidt en tarvelig vurdering af en mand som ikke engang har spillet en kamp endnu.


---

Som Costacurta83 spurgte om for et par sider tilbage: Er der så egentligt nogle der ved hvad Bjelland helt præcist fejler? Han har efterhånden været ude længe uden at vi har fået oplyst hvad det er som holder ham ude så længe. I starten lød meldingerne da på at han blev sparet pga. småskavanker?
Jeg må erkende, at jeg har et helt andet indtryk af tingene. Mit indtryk er, at spillerne oplever særdeles god opbakning til kampene, naturligvis indenfor rimelighedens grænser. Selv Pieros bliver sgu støttet i denne tid, og det er fedt at opleve, for det er jo ikke fordi han ikke prøver. Der har været enkelte spillere, hvor tålmodigheden var løbet ud, paradoksalt nok bl.a. for Dame N´Doye, selvom det selvfølgelig primært var blandt en mindre fraktion (men alligevel), men det sker sjældent.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Med indsparket fra Rygaard må vi så med længsel afvente, om et nyt køb er af central forsvarer eller angriber, og om det evt er afhængigt af salg af Ankersen eller europæisk gruppespil.

Det kan selvfølgelig også være det længe ventede køb fra en hylde højere end normalt. Som om.
Mon ikke vi bliver spist af med, at Victor Nelsson-handlen eller noget lignende var fra den hylde, som vi ikke normalt henter fra.
Isoleret i forhold til formodet pris, er det vel kun godt 85 procent en løgn/omgåelse af hvad der kunne forventes, ud fra den udmelding der var.
Boomer by proxy. Synes en stork er grim med langt næb.
Mathias ja pointen "fløj hen over hovedet på mig", da men ikke kan bruge den "statistik" til særligt meget. Selvfølgelig har Wind og N´Doye scoret flest mål (80% eller hvor meget det nu var). De har udgjort front-duoen i langt de fleste kampe. Havde Pieros nu startede inde hver gang, og Wind været bænket tilsvarende, så havde statistikken set anderledes ud (selvom Pieros er skarp som vådt bølgepap for tiden). Jeg forstår din pointe. Jeg køber bare ikke argumentationen.
Hafnia
Fra sidste år: https://www.tipsbladet.dk/nyhed/superliga/nye-eu-regler-tvinger-fck-til-undlade-detaljer-om-skader

EU´s nye persondataforordning gør, at FCK ikke længere vil komme med oplysninger om, hvad skadede spillere egentlig fejler. Det må den pågældende spiller selv udtale sig om.
Hensigten er at beskytte personfølsomme oplysninger blandt borgerne, og det ser nu ud til at ramme fodboldklubber. FC København vil grundet de nye regler ikke længere kommer med præcise detaljer om skader i truppen.

Det fortæller pressechef i FCK, Jes Mortensen, efter at han har snakket med Divisionsforeningens jurister.

Så hvis nogle undre sig så er det fordi de ikke må udtale sig præcist om skadesituationen. At vi ikke har fået at vide hvor lang tid Bjellands skade forventes skyldes måske en speciel skade der varierer fra person til person.
Success is temporary loyalty is forever PS: Tag en tur i skoven 🌲 med Bo Henriksen når du er gnaven.
Er det ikke flere år siden, at FCK stoppede med at have ordentlig opdatering om spillernes skader?
Eller - jeg synes da at kunne huske, man engang kunne følge godt med på FCK.dk, men at det på et tidspunkt stoppede med at blive opdateret ordentligt. Og siden har jeg ikke rigtigt ledt efter det. Medierne plejer at beskrive det til mit behov for vores vigtige spillere.
Med Bjelland er der jo udtalt, at det er en vurdering fra uge til uge.
Boomer by proxy. Synes en stork er grim med langt næb.
Nogle bud på startopstilling ?
Jeg tænker
Varela Papa Nelsson Bengtsson
Holse Zeca Falk Fischer
Pjerrot. Santos
Annonce