Men er det ikke blevet en del af taktikken nu, at boldbesiddelse er blevet en del af vores forsvar?
Vi triller bolden rundt fra side til side og venter tålmodigt, i går havde vi en boldbesiddelse på 72 pct. Jeg tror det er Ståles bevidste valg ikke at angribe direkte hele tiden så modstanderen igen kommer på bolden.
Bengtsson må vel næsten have fået at vide at han kun skulle spille sikre afleveringer med fokus på ikke at miste bolden som han spillede safe i går.
Faktisk en udmærket ide når han ikke kan stole på at vi er lige så solide bagude som vanligt med Bjelland og Boile ude, ikke har den samme kvalitet på den centrale midt med Stage som tidligere, og vores angribere ikke kan holde på bolden som N´Doye og Wind kan.
Det tror jeg er meget rigtigt. Ståle havde åbenlyst respekt for at Riga spillerne kender deres besøgstid - og det gjorde de jo. Samtidig var vi en opstilling med en masse spørgsmålstegn og manglende tid på træningsbanen. Det forsigtige udtryk gav mening.
Naturligvis var vi for langsomme på den sidste tredjedel, løbende sat slet ikke sopm de skulle, Pieros kunne slet ikke positionere sig sammen med Santos, Stage manglede nemme afleveringsmuligheder osv - men ikke meget værre en man med rette kunne forvente.
Og når man nu kunne forvente det - så er forsvar med bolden ikke en dum ide.
Spørgsmålet er så bare om vi formår at skabe de relationer der skal til fremme så vi også bliver farlige på sigt.