Snak

Mere indhold efter annoncen
Det er en artikel fra 2012. En anden bruger har allerede listet de ansatte i scoutingafdelingen. Det er Old news.

Og masser af spillere slår til med det samme, primært skandinaver ja - men det er vel også dem vi henter flest af?

Kalle
Joronen
Fischer
Erik
Ludwig
Robin
Bjelland
Amartey
NJ

For at nævne flere.
Spændende at se hvem der falder i fælden med Amartey.
"plast bøjer sig ikke for passion. sådan er det bare!"
Og masser af spillere slår til med det samme, primært skandinaver ja - men det er vel også dem vi henter flest af?


Problemet er ikke om en spiller slår til med det samme eller ikke. Det er normalt at der er en tilvændingsperiode. Da man købte Papa til forsvaret havde man jo set hans kvaliteter og hans top niveau i Europa League for Östersunds. Folk var selvfølgelig skuffede i starten fordi han ikke leverede hos os men der var stadig tro på ham fordi han havde bevist sig på den Europæiske scene før og han er faktisk kommet tilbage til det forventede niveau og har spillet op til forventningerne.

Netop det at man har set spilleren før og ved hvad hans topniveau er giver en vis tryghed hos fans når man køber en spiller. Det var derfor mange af os var trygge ved købet af Grytebust, Kalle og Nelsson fordi man kendte til deres niveau og det er også derfor der stadig er en tiltro til Stage fordi man ved hvor god han når han spiller sit bedste. Desværre har han ikke lavet så hurtig tilvændning som man kunne ønske.

Det der faktisk er problemet er når vi fans ikke ved om spilleren faktisk allerede spiller på sit højeste niveau. Det ved vi ikke med Pep Biel.I min optik kunne Pep Biel ligeså godt spille det bedste han kan præstere allerede. Det kan være at han allerede er peaket for os. Der er ingen af de highlights af hans mål og assists for Zaragoza der viser nogle extraordinære ting. Der er ikke nogle gode driblinger som man kan se ved mange af Fischers highligts, der er heller ikke et super hårdt skud som man kan se ved Robert Skovs highlights, der er heller ikke et signature move som man fx kan se ved Skov Olsens hightlights hvor han laver et kort cut-in og hurtigt aftræk.

Faktisk ved vi ikke ret meget om Pep Biel og det der skræmmer mig er at han ikke har lavet noget som helst ekstraordinært der kan antyde en værdi der svarer til den pris vi har givet for ham. Da vi købte Robert Skov, så spillede Robert det første halveår svagt. Men han viste stadig det første halveår hans sparke teknik. At defensiven ikke var på plads og synergien med Ankersen ikke var på plads i starten var noget vi kunne leve med. Han kunne stadig bidrage på frispark og langskud
Success is temporary loyalty is forever PS: Tag en tur i skoven 🌲 med Bo Henriksen når du er gnaven.
spillede Santin ikke primært venstre midt i sin første sæson
“Before you diagnose yourself with depression or low self-esteem, first make sure that you are not, in fact, just surrounded by assholes.” ― William Gibson 12-8
Han blev i hvert fald hentet til kanten. Og viste sig så anvendelig som angriber. Så egentlig var der nok tale om et fejlskud fra vores scoutingsektor, men det viste sig så at gå fint alligevel.

Omkring Linderoth, var han så ikke udskældt i visse kredse i den første halvsæson? Om end det vist var på samme måde som DameN var, at man godt kunne se, at her var noget rigtigt, der blot lige skulle forløses helt. Eller husker jeg helt galt?
Boomer by proxy. Synes en stork er grim med langt næb.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Linderoth havde et svært første halvår, jo. Indtrykket var at alle hans tacklinger kom for sent.
Med linderoth husker jeg det som om folk ikke forstod hans rolle.
Folk troede han var mere kreativ end taklinger
Santins første sæson var heller ikke noget at råbe hurra for. Det var hans dårligeste scoringsmæssigt og til sammenligning lavede Pieros samme antal mål i sit første halve år i klubben som Santin gjorde på hele sin første sæson (32 kampe) og han har fandme fået mange hårde ord for sine præstationer


Santin blev hentet som, og i starten brugt som kantspiller, derfor er det lidt skudt ved siden af at sammenligne ham f.eks. Pieros der er købt til og kun har spillet rollen som angriber.

Santin husker jeg som rigtig god fra dag 1 af.
Someday, someday, someday, someday, someday, someday Leeds United
Kan man så udlede, at succesen for implementering / inkludering af nye spillere bygger på en stærk stamme rundt om - eller at det er en målmand (hvor vores dominerende forsvar tidligere gjorde målmanden til mere shot-stopper og derfor enklere at få ind på holdet?).

Kalle - GK
Joronen - GK
Fischer - Boile bag sig med fælles fortid i Ajax´ koncept + dansk.
Erik - Zanka, Ankersen, Boile. Faldt mere eller mindre igennem da zanka smuttede.
Ludwig - overgangsperiode på VB
Robin - GK
Bjelland - Manden spiller sjældent og bærer dermed ikke dem, der er rundt om ham. Var det ikke Vavro, Ankersen, boile rundt om ham i sidste sæson. Igen, super stabil kæde.
Amartey - husker ikke hans periode og holdet rundt om. Mener det var kvist?
NJ - ofte udskældt. Men klasse. Og dansk.

Ser lidt samme mønster i min anden hvide klub, Madrid. Og de handler altså på en hylde et par niveauer over. Men kan i mine øjne sammenlignes i pres osv. mængden af vanvittige spillere, som falder igennem der, er så absurd - og mange bliver verdensklasse igen så snart de ikke er del af verdens (imo) største klub.
Det virker altså en smule som om du har stirret dig blind på en ide og drejer alt så det understøtter den.
Dine specifikke argumenter er i hvert fald en smule selektive. Feks at Boile - Ankersen - Vavro var en velfungerende kæde Bjelland kom ind i, eller at Erik ikke også havde en god effekt på Zanka. Og hvad betyder det med overgangsperiode på Ludwig? Han spillede en kamp og så kunne man se han var bedre end Bengtsson.

Mere irriterende er det, at det ligner, alle dbu trænerne havde ret med Roerslev.
Annonce