Snak

Mere indhold efter annoncen
Altså FCK skal bare smide en 5 årig kontrakt i hovedet på ham og aftale salg efter 2-3 år hvis alt går som planen. Ståle overholder generelt sine aftaler samt Daramy vil havde kortere til kamp i FCK end i udlandet.
Hvordan ser trådens kyndige folk på, hvor godt det ser ud på stopperfronten? Er der reelt behov for forstærkninger?
Risom problemet er jo at man pt. ikke kan spille med Daramy imod en modstander, der tilnærmelsesvis er på vores niveau og kan true os den anden vej. Jovist det kan gå i pokalkampe og imod hold hvor vi er dominerende. Jeg tror stadig det bedste for MO ville være en udlejning hvor kan kan spille fast og blive udviklet også taktisk.
Mht. stopper problematikken vil jeg sige absolut ja til en ekstra, men det skal være en, der også kan tage til takke med bænkeplads, hvilket nok gør det en snule sværere at finde en rigtig dygtig en. Nogen der ved hvad der blev af Haar der tidligere var indeover. Man hører ikke så meget til ham længere. Min foretrukne ville være Tverskov i OB, der er klasse på bolden og meget rolig. Men nok også for god til at ville affinde sig med en bænkerolle.
Jacob Haahr er vist nok gået lidt i stå. - Virker som om klubben har givet op på ham.. Ærgeligt, han blev ellers kategoriseret som et stort talent.

Til gengæld skulle M. Jakobsen fra u17 have meget lovende udsigter!
- Men han er selvfølgelig ikke umiddelbart i spil til førsteholdet.

Jens Stage/Zeca ville derudover sagtens kunne vikariere dernede i nødstilfælde, så budgettet taget i betragtning, tror jeg ikke vi skal regne med tilgang dertil.
Zeca kan under ingen omstændigheder vikariere dernede, han skal bare blive på midten
Mere indhold efter annoncen
Annonce
8 timer og 14 minutter før timeglasset rinder ud, og vi skal have en Daramy-forlængelse på bordet.

Interessant er det, at der nu er nys om en Sigurdsson forlængelse.
\"Giv en mand et æg, og han er mæt for en dag - lær en mand at lægge æg.......!\"
2.0

Hvordan ser trådens kyndige folk på, hvor godt det ser ud på stopperfronten? Er der reelt behov for forstærkninger?


Det vil jeg mene, ja. Vi har pt. kun 3 stoppere, og Bjelland har spillet under halvdelen af kampene pga. skader. Dvs. at de kampe hvor Bjelland er ude har vi reelt set ingen reserver. Skulle Sotte eller Nelsson blive skadet er vi fucked, så en ekstra centerforsvarer vil være rigtig dejligt at få ind.
@Abbe

Jacob Haahr er vist nok gået lidt i stå. - Virker som om klubben har givet op på ham.. Ærgeligt, han blev ellers kategoriseret som et stort talent.


Det er måske lige tidligt nok at konkludere at klubben har opgivet ham - han er trods alt kun 17.


Til gengæld skulle M. Jakobsen fra u17 have meget lovende udsigter!
- Men han er selvfølgelig ikke umiddelbart i spil til førsteholdet.

Ja - Mattias Jakobsen har et godt potentiale i Football Manager - men kender du reelt set noget til ham ellers?

Jens Stage/Zeca ville derudover sagtens kunne vikariere dernede i nødstilfælde

Zeca skal aldrig vikariere i forsvaret - det er han simpelthen for vigtig til. Stage ville være en løsning, men den ville langt fra være optimal.
Sigurdsson vil være en klar forstærkning, eneste udfordring er at man står med 4 stoppere, som alle forventer at være i startopstillingen. Sotte står nok til at blive taberen her, mens Bjelland er alt for dyr at have siddende på bænken. Det ville ikke overraske mig, hvis man ville forsøge at ophæve hans kontrakt ala man gjorde med Ulrik Laursen i sin tid, hvis hans høje skadesfrekvens fortsætter.
Jacob Haahr er altså også ret vild i FM, hvis man bruger ham ;)
Annonce