Snak

Mere indhold efter annoncen
Til gengæld har fcm et koncept som virker og som spillerne kender. Kan godt være det ikke er sexet, men det er de nok ligeglade med på heden.
Jeg refererede naturligvis til dine indlæg på forrige side, hvad skulle det ellers være.
Jeg retter det til, at du har et umådeligt optimistisk syn på vores trup sat op over for Midtjyllands.
Boomer by proxy. Synes en stork er grim med langt næb.
Fair nok. Jeg er ikke enig og det tror jeg næppe at Ståle og den anden sportslige ledelse er. Ellers havde man vel gjort noget ved det.
Jeg tror vores trup er stærk nok til guld men savner også midtbane stjernekøbet.
Jeg synes det er frustrerende at vores midtbane skal være så papirstynd. Carlos Zeca spiller nærmest fuld tid i samtlige kampe, Jens Stage har ikke været overbevisende, Mudrazijas skadeshistorik er bekymrende og nu er han gudhjælpe mig blevet skadet igen. Projektet med Rasmus Falk på den centrale midtbane er jeg ikke tilhænger af. Han skal ud på fløjen. Vi har i den grad brug for en klassespiller til den centrale midtbane. Det holder jeg fast i.
Forza Napoli Sempre!
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Jeg erindrer ikke en opstart hvor så mange pladser har været så åbne.
Det optimere fx ikke ligefrem Staales arbejdsbetingelser, at Bjelland og Damen stort endnu ikke har spillet i testkampene.
Mon ikke opstillingen om 14 dage, i høj grad ligner idealet fra efteråret. Det er nok den model, der generere den størst mulige kontinuitet.
FREM for alt
"FCK alle med spillere med undtagelse af et par stykker der har bevidst sig på et langt højere niveau end SL. FCK er da både i A og B kæde bedre."

Det er sgu svært at se på tabellen - eller på det spil, der blev leveret i efteråret.

Hvis både A og B-kæden er bedre, er det måske træneren der er helt af helvede til?
København.
Prøv og hør. Vi har spillet denne her halv sæson med omkring 3 nøglespillere tilbage fra sidste sæson af forskellige grunde. Vi er videre i pokalen, vi er videre i Europa og med gode chancer for mere end to kampe der, og vi ligger med 46 point efter 20 kampe som i mere eller mindre samtlige andre sæsoner ville være garanti for en 1 plads. Gu fanden har vi ikke altid spillet lige godt hidtil, men hvad fanden forventer folk efter de ting der lige er ridset op? Skal vi tænke tilbage på 17 og hvordan det gik efter vi var ude for samme udskiftning? Det er tydeligt at Ståle og staben har holdt det simpelt denne gang hvad angår spillere vi har hentet ind og lært noget af det. Nemlig hentet spillere der kender til FCK og ikke mindst ligaen. Det er vel kun Pep og Santos der er undtagelser her. Jeg er overbevist om at vi kommer til at se et langt stærkere FCK hold i foråret og jeg nægter simpelthen at tro på at FCM holder deres pointsnit på 2.5 når vi kommer senere hen, det ville være totalt unaturligt og gøre at de ender med 90 point eller sådan noget, det er aldrig sket før. Det er mere realistisk at de kommer ned på vores pointsnit og så ender vi jo nok med at vinde alligevel.
Jeg håber du får ret, men vil gerne se de første kampe, om det på mirakuløs vis er lykkes for Ståle at finde et koncept som fungerer, og som spillerne forstår og ikke låser dem i et forældet system
“Before you diagnose yourself with depression or low self-esteem, first make sure that you are not, in fact, just surrounded by assholes.” ― William Gibson 12-8
Vi kan snakke fra nu og til juleaften - FCM udvikler sig også og de har bare et koncept der pt. smadrer os. De har lige så gode spillere og de fungerer som et hold der vil gå i døden for hinanden - det har vi ingenlunde. Vi har Fischer der helst skal være stjernen - er han ikke det og fungerer han ikke så giver det os bare problemer. Jeg er ked af at sige det, men jeg synes ikke han har været det drømmekøb der var lagt op til. Vi mangler simpelthen sammenhold og alle for en. Håber det bedste men tror ikke ret meget på det med den nuværende trup.
Annonce