Snak

Mere indhold efter annoncen
Matias,

Helt enig.

Nandeyanen,

Der er selvfølgelig en nedre grænse. Det så vi med Kodro og han fik kun et halvt år.


Praemisen gik paa at der *efter* den naevnte periode vil vaere til sportslig niveau der goer spilleren til en profil.
Hvorfor skulle Daramy have samme løn som Biel ? Absurd påstand...
Er ret sikker på at @Nandeyanen ikke mener, at de får det samme, men at Daramy har kunne bruge sin direkte konkurrents relative niveau og løn som et led i sine egne lønforhandlinger - hvilket der næppe ville være noget overraskende i...
Noget andet som kan blive et kæmpe problem for især os, er den sommerferie som spilerne ikke kommer til at få i år.
Div-foreningen vil starte den kommende SL-sæson den 23. august eller 30. august.

Vi spillede vores første træningskamp d. 28 Juni 2019, på det tidspunkt i år, er superligaen ikke færdig endnu. Og UEFA snakker om at EL og CL skal spilles august, hvilket betyder, at som det ser ud pt. som kommer spillerne ikke til at få noget sommerferie.
Også har jeg ikke engang nævnt kval runderne, til næste sæsons europæiske gruppespil.
fck & arsenal
Noget andet som kan blive et kæmpe problem for især os, er den sommerferie som spilerne ikke kommer til at få i år.
Div-foreningen vil starte den kommende SL-sæson den 23. august eller 30. august.


Det bliver da et meget større problem for vores konkurrenter i ligaen, da vi er vant til et stort kamppres pga. Europa. Vores trup er bedre gearet til et højere kamppres end vores konkurrenter i ligaen, måske lige eks. FCM.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Men stadig, ingen sommerferie. Samt at div-foreningen siger SL kan komme til at spille i jule perioden og i januar.
fck & arsenal
Vi kender jo ikke den nøjagtige pris - men det er sikkert og vidst at han er det dyreste indkøb i klubbens historien så derfor må det være i den størrelsesorden når boet gøres op.


Det er jo ikke "sikkert og vidst" - faktisk er det direkte forkert.. Pep Biel er ikke den dyreste fodboldspiller vi har købt.

Ståle har 1:1 udtalt, at vi har givet ca. det samme for Pep Biel som vi gav for Victor Nelsson - altså ca. 27 mio.

Vi købte Cornelius tilbage for Cardiff for 30 mio., så Corner er den dyreste spiller i klubbens historie.
Men stadig, ingen sommerferie. Samt at div-foreningen siger SL kan komme til at spille i jule perioden og i januar.


Værd at huske er, at alle andre klubber bliver ramt lige så hårdt som vi gør på kampprogrammet. Alle klubber er i samme båd.

Jeg er mere bekymret for de mindre klubbers banetilstand, såfremt vi ender med at skulle spille i december og januar. Tænker ikke det bliver kønt.
Men det er de vel ikke, hvis vi eksempelvis skal spille 3 europæiske mere i august, hvor de ander klubber har tid til at restituere.
fck & arsenal
Jeg er heller ikke begejstret for den manglende pause. Også i forhold til sult, og få nulstillet lortesæsonen, startet op på en frisk osv. osv.

Mht. julekampene, kan de vel alle sammen tage på træningslejr på La Manga og så spille kampene der. Der er alligevel ingen tilskuere, så hvorfor spille herhjemme?

Niels Christian Holmstrøm var med i Fodbold FM i mandags. Han var i sit skarpe hjørne. Han bliver savnet.
fck-medløber.
Annonce