Snak

Mere indhold efter annoncen
Riechedly Bazoer ville være en drøm. Spot on på en type, der rent faktisk ville kunne bære at spille otter i FCKs system. Hvis vi bare skal name droppe, så kunne Anto Grgic, som fejlede i Stuttgart og nu er i FC Sion, være en anden mulighed. Michel Aebischer fra Young Boys var sgu også en oplevelse i deres EL-kampagne. Specielt i kampen mod Porto hjemme.

Det kan også være, at FCK skal til at være bare lidt hurtigere i Norge, hvis pludselig de er begyndt at lave gode fodboldspillere. Kristian Thorstvedt, som røg fra Viking til Genk i januar, har fået en del minutter som ny mand. Jeg kender ham ikke, men profilen ligner noget, der godt kunne være i FCK. Mathias Normann, som røg fra Norge til Brighton, løber rundt i Rusland. Igen - jeg kender ham ikke, men ligner også en type, der måske kunne have været aktuel. Hakon Evjen, som er røget til AZ Alkmaar. Ligner ikke en en typisk FCKer, men hvis AZ Alkmaar kan bruge ham, kunne FCK måske også. Chidera Ejuke, som røg fra Vålerenga til Heerenveen, har taget Holland med storm som venstrekant.

Nå, nok for denne omgangs ligegyldig transfermarktpursuit.
København.
FCK vil investere mere i scouting
https://www.tipsbladet.dk/nyhed/superliga/fck-vil-investere-mere-i-scouting-vi-kan-se-det-betaler-sig

En glædelig nyhed, specielt for de dele af Ståle-raus segmentet som har været efter vores scouting afdeling. FC Københavns Head of scouting & analytics Frederik Leth har medvirket i en Podcast om FCK´s scouting og spillerrekrutering hos Playmaker.

Kan findes her: https://www.playmaker.nu/home/podcast-fokus-p-scouting-frederik-leth?fbclid=IwAR2JptaQmIBtFTzUbozCgRkrMjGF0DllZSMNo1BZsVFUzDkaG24f3Mv18jQ
NEJ til slutspil i SuperLigaen - det er en joke!!! Topplaceringerne skal ALTID afgøres via normal struktur.
Det meet fint, men også gammel vin på nye flasker.

Hvem fanden siger ikke de optimerer hele tiden. Jeg syntes da Ståle har talt masser af gange om hvor god og klar en organisation han har på de her områder.

Det lidt ligesom når politkere skal forklare hvordan de vil lukke huller i deres økonomiske planer....så er det altid ved effektiviseringer i det offentlige og sparke til konsulenter. Sådan lidt....Gør I ikke det allerede.

Men skulle scoutingen lige pludselig vise sig at blive meget bedre er det da skønt.
Remember, when you are dead, you do not know you are dead. It is only painful for others. The same applies when you are stupid.
FCK 4EVER: tak for et link til en god podcast :D
#Dansksport #danskfodbold #England #italien #st pauli
Specielt er det da en god nyhed for FCK. For mig, som har kritiseret scoutingsektoren jævnligt, handler det ikke om en personlig tilfredsstillelse, men derimod de store mangler, jeg mener, at den klub jeg holder med og bruger det meste af min fodboldtid på, har haft igennem mange år. Jo bedre klubben står og begår sig, desto bedre synes jeg, det er.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Men for mig der har været efter dem der kritisere scoutingen, med udgangspunkt i at de sjældent har indsigt i det de kritisere - kun slutproduktet, var det en krækommen mulighed for at give alle en mulighed for at få reel indsigt i emnet, med henblik på fremtidig debatter... for vi kommer jo nok, uanset hvor gode vi er/bliver, til at hente en ny Grindheim på et tidspunkt. Forhåbentligt lidt win-win for både FCK og fremtidig (debat)indsigt i tråden.

@ Danish_Messiah - velbekommen :)
NEJ til slutspil i SuperLigaen - det er en joke!!! Topplaceringerne skal ALTID afgøres via normal struktur.
Schelden: har haft lidt lige som dig med de norske spillere, som er røget til holland, eller en lidt større adresse, det var nogen vi skulle have givet et forsøg..

jeg ville elske vis vi købte lidt mere skandinavisk, for der er godt nok mange problemer med spiller fra øst europa, som det ser ud til at vi har svært ved at lykkedes med..

vavro var vel det bedste eksempel at det kan lykkedes men der har været en del andre som bare er røget videre uden at have inponeret.
#Dansksport #danskfodbold #England #italien #st pauli
Ingen har med den indgangsvinkel reel indsigt i ret meget ud over deres eget liv. Men det betyder jo ikke, man ikke kan have en også begrundet holdning til det, man interesserer sig for. Det sagt arbejder jeg professionelt med de samme elementer, uden for sportens verden ganske vist, men en del af processerne er nøjagtigt de samme, ligesom et par af platformene er det. Jeg sparrer bl.a. med to personer hos en af vores absolut største ligakonkurrenter ifm. netop de processer.
Kan ikke se at "indgangsvinkel" har det store betydning her - enten har man indsigt eller også har man ikke (sat lidt firkantet op). Og ja, vi er alle uvidende om langt det meste her i livet, det er der ingen skam i (som vi vist er blevet enige om tidligere), dét er der dog i at være uvidende om sin egen uvidenhed.

"Men det betyder jo ikke, man ikke kan have en også begrundet holdning til det, man interesserer sig for."

Bestemt ikke, men det betyder dog at man nok skal være varsom med at konkludere for meget, hvilket flere vist fik gjort uden at vide hvad de reelt talte om.

I betragtning af hvad du skriver ang. arbejde så burde du jo vide dette bedre end de fleste - de folk du understøtter med dit arbejde ser vel også gerne at dit output bygger på din indsigt frem for en "begrundet holdning", formoder jeg!

Der har været adskillige udfald mod vores scouting afdeling, og sågar navngivende medarbejdere i denne tråd, men når afsender blev gået på klingen vidste de ofte reelt ikke om deres kritik var velplaceret, relevant eller endsider valid. Alle kan have en begrundet holdning, men hvis begrundelsen bunder i ren og skær frustration og minus indsigt hvad er den så reelt værd som grundlang for at konkludere noget på?

Anyways, der er i hvert fald mulighed for dem der ønsker i den podcast og mange andre - så kan kritikken næste gang måske være mere vel-begrundet :o)

God Kristi Luftfartsdag til alle!
NEJ til slutspil i SuperLigaen - det er en joke!!! Topplaceringerne skal ALTID afgøres via normal struktur.
@ Danish_Messiah

Enig vores succesrate har ikke været stor øst på. Men vi kan vel godt tilføje Verbic og Pospech til listen.
Ifølge Transfermarkt:
Navn - Købt - Solgt
Vavro - 1,4 - 10,5
Pieros - 2,5 - 2
Gregus - 1,1 - 2,15
Pavlovic - 2 - 1,3
Kodro - 1,6 - 0,9
Verbic - 1,2 - 4
9,8 - 20,85


Martic - 3
Luftner - 1,5

I Øst EU de sidste 3-4 år har der været flere svipsere end succeser men at tjene dobbelt op synes jeg stadig hjælper ret godt på tingene, specielt når spillerne generelt har været billigere end det tilsvarende i Norden.

Annonce