Snak

Mere indhold efter annoncen
4-6 uger til Michael Santos. På trods af begrænset spilletid og belastning.

Jeg ved ikke en skid om kroppen og de skader, men hvor er det dog absurd det her.
København.
Det kan ikke være sort uheld mere. Der er et eller andet galt med vores sundhedssektor eller træningsmetoder.
Det er dog en glimrende undskyldning for hvorfor det hele går ad helvede til, og hvorfor vi bliver udstillet på søndag.
fck-medløber.
Jeg synes efterhånden der tegner sig et mønster. Det er ikke første sæson hvor halvdelen af vores start-11 sidder ude med skader. Der må være et eller andet vi gør forkert.
Prøv tænk vi startede denne sæson med at vinde de første 7 kampe og ligge Nr. 1. Så bliver damen og Wind skadet også begynder vi at tabe de første kampe.

Jeg tror ikke det bliver bedre i næste sæson uden markante forstærkninger. Så jeg tror godt vi kan begynde at vænne os til at fcm får en periode med mesterskaber.
Vi er igang med at smide vores dominans i ligaen væk, ligesom bif gjorde til os.
Jeg tror også der er brug for at vi tager et "tab" i næste sæson, vi har 6-7 gamle/løntunge spillere som ikke bidrager med nok ift. deres løn og erfaring. Vi skal gå langt for at få dem sendt videre: Thomsen, Papa, Oviedo, Bengtsson, Sigurdsson, Grytebust, og desværre til dels N´Doye.
Det er alle spillere som nemt kan erstattes med en billigere kopi eller mere kvalitet til samme penge.
Og så kommer jeg med samme efterlysning som jeg er kommet med de sidste 2-3 år: Hvad er vores offensive koncept? Ståle er desværre fanget i limbo-land mellem en ringe tika taka vision og det gamle "bagerste stolpe" koncept. Der kan bringes nye taktiske kræfter ind omkring holdet, ikke at det betyder et farvel til Ståle, men den taktiske udvikling er simpelthen gået i stå eller i bedste fald i sneglefart.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Et andet kæmpe problem er jo også at vi decideret kun har 2 normale kantspillere i Biel og Fischer hvoraf den ene er konstant skadet. Deres reserver er Thomsen og Falk. Thomsen er hverken god nok eller normal kantspiller. Falk bliver primært brugt på midten i mangel på bedre og heller ikke en normal kantspiller. Så har Daramy og Stage begge ageret backups på kanten, hvilket heller ikke er deres favoritposition.
Så for mig ligger to nye kanter meget højt på listen. Fischer kan bruges som backup. Køb en ny kant til hans plads og køb en som kan konkurrere med Biel.

Køb en kammerat til Zeca (han er desværre også faldet meget i niveau)
Køb en kammerat til Nelsson
Køb to nye kanter
Og køb en erstatning til Damen.
Også "giv" alle vores ubrugelige løntunge spillere væk. Det er der akut behov for hvis vi skal beholde vores position i ligaen.

Jeg så gerne vores trup så sådan her ud:
Kalle
Varela - Nelsson - ny spiller - Boile
Biel/ny spiller - Zeca - ny spiller - ny spiller
Wind - ny spiller

Reserver:

Gryte
Bartolec - Sotte/Ragnar - Bjelland - Bengtsson/Oviedo
Biel/ ny spiller - Stage - Falk - Fischer
Daramy - Kauf

Så har vi både en god førsteholdstrup og gode reserver. FCK har altid været kendt for at have en stærk dobbeltgardering på alle pladser. Der skal investeres.
Jeg synes ham Daghim vi har lejet ud til Norge virkede super spændende, en skam han render rundt deroppe, når han ville have relativ kort vej til holdet hos os og det ville være rimeligt omkostningsfrit at bruge nogle unge spillere.
Ja han var op at vende her for to måneder siden.

Jeg mener han blev kåret som årets unge spiller i Sverige og at han havde ligaens højeste passing accuracy.

Derudover er han ret lille, 175cm høj 66kg hvilket nok har betydet at han har gjort passing til sin egenskab for at undgå fysiske dueller.
Success is temporary loyalty is forever PS: Tag en tur i skoven 🌲 med Bo Henriksen når du er gnaven.
Ligner ikke umiddelbart den type, der bringer balance ind på holdet.
København.
Annonce