Fru N´Doye
Jeg tror da alle, inklusiv klubben, er enige om vi ikke er færdig med forsvaret. Det derfor der er historier om Sørensen, en nordmand og sikkert nogle flere vi ikke kender til.
Udover vi kan være i tvivl om Beijmo og Suzuki det næste halve år skal spille en del back, er eksempelvis Gabriel jo rygtet videre og det tror jeg egentlig også er bedst for alle sker. Det vel blot et spørgsmål om at få noget ind så vi undgår flere huller som det vi oplever med kun en kant lige nu.
Det i øvrigt ret trist med Gabriel - efter første sæson var jeg sikker på han ville blive et godt salg til en stor liga. Nu ligner det han er gået i stå og umotiveret i København, så vi blot skal tage hvad vi kan få for ham og skynde os videre.
Enig! Jeg bliver også kun positivt overrasket hvis tingene kan repareres på et vindue. Dog tænker jeg at højrebacken godt kan blive nedprioriteret til fordi vi egentlig har mulighed for at gardere den via f.eks. Beijmo, Suzuki, Meling og Huescas er på vej.
Meget enig
Vi ved Huescas kommer tilbage i løbet af efteråret og ham vil vi jo gerne køre i stilling til et stort salg. Så det nytter ikke der stor et profilkøb i vejen for hans udvikling. Vi ved dog ikke hvordan det går med at komme tilbage - ofte er der jo en ret lang periode fra man er på græs til man er tilbage på absolut topniveau.
Så for mig ikke højeste prioritet. Måske en fyr på leje hvis der er noget ret god kvalitet vi kan hente for et halvt til et helt år - eller hvis der tilfældigvis dumpet et too-good-to-miss case ned i skødet på os, hvilket der jo sjældent gør.