FCM er ikke styrket i min verden, ej heller status quo.
Franculino virkede ikke til at være tæt på omdrejninger som før skaden, men det virkede til at han skulle spilles for at holde ham bare lidt varm til salg. Så den er svær at vurdere.
Simsir skal være et tab selvfølgelig på den kreative del. Når man mister sin assistkonge fra sidste sæson med hele 15 af dem sammen med næstbedste i Osorio - så er det 21 målgivende afleveringer man har solgt - dette sammen med 32 mål.(Osorio, Francu, Simsir). Faktisk 37 mål hvis vi tager Brumado med i kabalen.
-Det er satme meget offensivt output der er solgt, og det skal næsten blive visuelt i løbet af sæsonen når det spidser til.
FCN får til gengæld ikke en større chance for guld siden 2012 med deres investeringer, fordi både FCM og FCK er svækket. BIF er dark horse, men de har vist tænder på markedet og fået en dygtig træner desværre så de skal med i kalkylen.
AGF laver nok ikke en decideret Herfølge, men kan sagtens kopiere vores sidste sæson med en plads i den dårlige ende efter et vundet mesterskab hvor der er sagt farvel til bærende kræfter, og ikke hentet lignende ind.