@Hjaelmen,
Hvem vil DU så hente?
Kom nu. Du har vel en sjat spillere på hånden, som du mener kan forstærke FCK og som vi realistisk kan komme i nærheden af. Som er af det her internationale snit som du efterlyser!
Er jeg chefscout eller sportschef for en fodboldklub der ligger i subtoppen i Europa?? -NEJ! -Det er PC´s job! Han skal hente de spillere ikke jeg. Han skal hente spillere der kan
forstærke FCK så vi kan spille internationalt, hvilket er klubbens vigtigste ambition for at sikre fremtidig drift på højt plan.
Jeg erindrer ikke følgende navne var fremme i denne tråd da: Zeca, Grønkjær, Laudrup, Allbäck, Prospech, Sionko, Hangeland, Mykland, Linderoth ...-Og jeg kunne blive ved, blev hentet til klubben. Givet disse spillere var på forskellige tidspunkter i deres liv og karriere da de kom til klubben, men der var ikke en af disse spillere jeg ville bytte for
Superliga Diks, hvis eneste force er at kunne løbe stærkt.. -Det er sådanne spillerprofiler PC skal hente ind!
Det er spillere i den klasse der er med i landsholdstrupper rundt omkring i Verden og bliver testet på et højt niveau jævnligt. Diks understøtter ikke en FCK profil, han har aldrig kunnet spille sig på holdet i Italien, hverken hos Fiorentina eller Empoli.. Det FCK burde søge er jo spillere der er færdige med en kontrakt, passer i profilen til den plads man ønsker at besætte, som kan lokkes med internationalt fodbold i FCK hver sæson, krydret med en god løn på forskerskat, denne spiller bør være indover det respektive landshold i pågældende land, samt have en del kampe under bæltet i en liga der rangerer højere end SL, gerne top 5 (da der findes en del skrald og dårlige hold i Portugal, Holland og Belgien). -En spiller jeg gerne så tilbage er dog Verbic, han har spillet fast i en topklub i Ukraine der har haft CL på programmet..
Og så er vi tilbage til det med PC, nu er han kommet til en ny klub med flere penge, det første man hører manden ønsker at gøre er at hente en af sine tidligere spillere og lokke med dobbelt op i løn, til en spiller der vel at mærke ikke er på et bedre niveau end det vi har i forvejen
defensivt, men hvis du eller andre er forblændet af Diks´ offentsive kvaliteter, så fair nok, det er bare ikke der FCK har problemer.. Hvad nytter Diks hvis det eneste han kan, er at spæne retur når vi løber ind i en kontra og lave straffe til modstanderen?? Er manden 1:1 bedre end Ankersen defensivt?? Scorer Diks flere mål end han koster i defensiven?? PC viser ved første øjekast netop det jeg frygtede han ville leve op til: AGF version 2.0 i FCK, nu med flere penge.. -Vi skal vel for pokker da ikke hente hele AGFs "hurtige" forsvar, de lukkede endnu flere mål ind end os i slutspillet..
Og hvor er det lige sammenligningen med Diks karriere-forløb og Bartolec´s kommer ind?
De har virkelig ikke tæt på samme forløb... som i slet, slet ikke.
-Nej, Bartolec havde taget andre beslutninger i sin karriere, han havde spillet fast i Zagreb og derefter i FCN og stod på spring til et udenlandssalg da FCK købte ham (dyrt), samt landsholdsudtagelse.. Diks blev solgt dyrt tidligt og har mistet værdi løbende, han er blevet lejet ud fordi han ikke var god nok til italiensk fodbold.. Derudover var Bartolec jo nærmest samme alder da han blev hentet i FCN og havde været en profil for FCN længe, Diks kan meget vel være et one-hit-wonder der bliver solgt på nogle få kampe hvor han har gjort det "godt" i slutspillet (=scoret mål).
Og hvis du virkelig stadig ikke har fattet at det handler om TYPER, mere end meritter, så er du mere håbløs end ventet.
Den sender jeg lige retur, for du kan jo finde de
typer du ønsker i Serie 6, de har bare ikke
kvalitet til FCK! Diks passer med garanti i PC´s verden, han har jo hentet ham før.. -Så kan han forbløffes når manden bliver rundbarberet for 20. gang mod Ventspils, fordi Diks intet fornuftigt indeholder defensivt.