Men i forhold til det affolkede centerforsvar - fordi Nelsson sælges - og kanterne hvor der mangler en med fart, så er der ingen grund til at vente. Det samme gælder andre pladser hvor man ønsker at forbedre.
Både og - forsvaret afhænger vel i høj grad af, om man sælger Nelsson og om man beholder Zanka. Dog skal der jo nok hentes en ind her uanset.
Men ift. en CB og de andre pladser vi ønsker at forbedre - så kan kvaliteten af de spiller vi evt. køber jo afhænge af, hvad vi sælger f.eks. Wind og Nelsson for. Jeg tror at disse to potentielle sagt definerer hvilken hylde vi kan hente fra.
Det ville jo også være ærgerligt at hente en CB nu, hvis vi så sælger en af de to rigtig dyrt, og på den måde måske havde råd til en CB/kant/whatever, fra en endnu højere hylde, end ham vi så måtte hente.
Når det er sagt, så skal der selvfølgelig være penge til en enkelt spiller eller 2, uagtet om vi sælger Nelsson eller Wind - men umiddelbart skal et salg af en af dem (eller begge) være det som sætter kabalen i gang.
Fordelen her er, at Nelsson ikke er med til EM - ham skal vi derfor nødvendigvis ikke vente lang tid på at kunne sælge. Kommer Danmark langt til EM, kan vi til gengæld risikere at skulle vente et stykke tid endnu, da vi næppe sælger ham inden DK er ude af EM.
Forhåbentligt kan vi skippe Nelsson afsted for et pænt beløb i løbet af den næste uges tid, så de evt. nye spillere kan være med i det meste af optakten.
Desuden: skulle vi f.eks. have spillere i kikkerten som deltager ved EM, så tager de næppe stilling til nye klubber, før de er ude af turneringen. Slutrunden arbejde både med og imod os på et eller andet plan.