Med henblik på diskussionen omkring vores indkøbspolitik så håber jeg ligesom mange andre også at de har indset, at tiden er inde til at smide en røvfuld penge på bordet så vi kan få vores pokal tilbage, og spille med de store drenge igen, og så sætte udbetalingen til auktionærer på pause. Der er flere penge i at komme i CL nu, sammenlignet med sidst vi var med. Den mulighed for indtjening er også noget vores bestyrelse har for øje, det er jeg sikker på - sammen med der stadig er gode penge i EL. Hvis man kigger lidt på bestyrelsen, og tænker tilbage til fyringen af Ståle, så tror jeg at dem med pengene lytter godt efter, hvad William Kvist mener og siger i den sammenhæng. Samtidig har vi en ret engageret Lars Seier inde over, og jeg gætter på at han er ret vild for at få nogle gode spillere til FCK, så mit gæt er, at ham og Kvist trækker i den retning - altså at vi skal smide flere penge i truppen end hvad man ellers ville. Det afhænger også af hvordan bestyrelsen synes at Thorup har klaret opgaven indtil nu. Thorup udtalte på et tidspunkt at denne sæson godt kunne ende som en "mellem"-sæson, hvilket den også gjorde. Jeg mindes ikke at nogen fra bestyrelsen var ude og sige noget modsat dët til pressen - hvilket de nok ville have gjort hvis det netop ikke var en del af "strategien/forventningerne". Tager man den udtalelse med i overvejelserne, samt hvordan sæsonen har udviklet sig og især med henblik på vores pointgennemsnit i slutspillet så tror jeg egentlig at bestyrelsen er ganske tilfreds med det som Thprup har leveret indtil nu, måske lige fortset fra lejeaftalen med Bundu som var at kæmpe fail. Nu er det heller ikke sikkert at han var Thorups ide "host-host". Nu hvor Kvist er den eneste i bestyrelsen der har forstand på fodbold, så går jeg ud fra at det primært er hans projekt at ansætte Thorup. Hvis jeg var Kvist i den situation så havde jeg også søgt råd hos NCH, hvilket jeg tror han har gjort.
Jeg tror - i forhold til transfer-strategien - at man arbejder lidt på samme facon som man gjorde i perioden med Ståle - altså at vi har en form for "baseline" for hvilke pladser vi skal hente spillere til som er gode nok til start-11. Dem forsøger vi så skaffe relativt tidligt i vinduet og hvis noget "ekstraordinært" så dukker op senere i vinduet så vurderer man til den tid, om det er noget man vil gå efter. Jeg tænker også at man i det scenarie har en liste med spillere man holder øje med - i forskellige prisklasser og til de positioner hvor den sportslige ledelsen mener vi skal forstærke os. Som et transfervindue skrider frem, så sker der flere og flere forskydninger i det store dominospil, og det kan man ganske enkelt ikke planlægge sig ud af. Derfor tror jeg man går konservativt til værks og ikke kører en transferstrategi på noget der - måske - sker. Hvis Wind og/eller Nelsson så bliver solgt sent i vinduet, så er det først at det bliver interessant på hvordan vi reagerer. Men der kan gå lang tid..
Der er også mange ting der gør dette transfervindue meget mere interessant end de "plejer" - en af dem er corona og hvordan det påvirker de forskellige klubbers evne til at købe og sælge, og derfor tror jeg igen vi kommer til at se nogle lejeaftaler, og det kan sagtens gå begge veje. Jeg tror godt at Thorup kan lide en type som Marcondes, og jeg tror faktisk også at han ville kunne gøre det godt for os, og løfte vores hold - på den centrale midtbane. Han ville elske den opmærksomhed det ville bringe ham, med det ego han render rundt med. Jeg skal være ærlig og sige, at jeg på ingen måder kan fordrage den mand. Han har optrådt svinsk mod FCK før, og spillet temmelig smart i medierne, men ser man bort fra det, så har han også kontraktudløb og han ville derfor ikke koste os en bondegård. Jeg kan godt se ideen i at skrive kontrakt med ham. Jeg er i øvrigt også meget i tvivl om hvordan Thorup ser Zecas rolle på holdet. Jeg har længe sagt, at jeg ikke synes hans passer ind, og den nye spillestil klæder ham ikke og jeg synes han er for flink som anfører. Jeg kunne godt tænke mig én der er lidt mere voldsom.
Jeg tror også sagtens at NJ10 kunne komme på tale - enten på leje eller en prræstationsbaseret kontrakt. Han er "kun" vurderet til 1,6 mil eur på transfermarkt og hans kontrakt udlbøber om et år - 1/7 2022 og han blev 30 år i januar. Han føler helt sikkert også noget for FCK og jeg tror han ville være god for truppen, udenfor banen også. Folk nævner tit at han er meget skadet men i de fire sæsoner han spillede i FCK, spillede han i gennemsnit 24,75 SL-kampe pr sæson, scorede 10,75 mål og lavede 5 assists. Han har også et glimrende spark udefra og er glimrende på hovedet. To ting jeg synes vi mangler. Han har desuden masser af international erfaring fra landsholdet samt EL og CL. Vi har ikke hørt noget Bruun-Larsen i lang tid heller, så jeg formoder at han desværre nok er uden for vores rækkvidde.
Da F.C. København tirsdag aften vandt over Galatasaray S.K. i UEFA Champions League og samtidig kvalificerede sig til 1/8-dels finalen i UEFA Champions League, forventer PARKEN Sport & Entertainment A/S nu et resultat før skat på 430 til 445 mio.kr