Snak

Mere indhold efter annoncen
Ja, hvis man endelig skulle scoute mod Østeuropa ville Tjekkiet ikke være et dårligt valg. Synes altid de har mange solide spillere.
moderator
Vi kan jo ikke hente spillere i Slavia Prag.
Even at my lowest, I have always managed to feel contempt for others.
@repos: Men vi kunne jo hente nogle af de spillere Slavia Prag henter.

Uden at kende mere til ham, så er det jo f.eks. en spiller som David Zima, som Slavia hentede i Olomouc.
QPR - Og ignorerer (u)tilfreds, så godt jeg kan.
Den tjekkiske liga er vel lige en kvart grad over den danske. Ikke et nemt sted at handle men slet heller ikke umuligt. Det så vi jo også med Luftner og Gregus. Bi konkurrerer vel ca om de samme spillere med de store klubber dernede.

Tjekkiske spillere er altid vel skolede, disciplinerede og rimeligt dygtige teknisk. De er velkomne her sådan generelt.
Success is temporary loyalty is forever PS: Tag en tur i skoven 🌲 med Bo Henriksen når du er gnaven.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Det er bare så længe siden det ikke rigtig kan bruges som rettesnor, uanset hvor fantastisk han var.
Tjekkiet er vel også en land lige som os i danmark som er blevet lidt "moderne" at hente fra, to lande der er i stærk fremgang i forhold til talent arbejde.

det jo meget fedt.
#Dansksport #danskfodbold #England #italien #st pauli
Var Pospech ikke også lidt en tilfældighed, fordi Sionko var kommet til klubben og pegede ham ud. Men tak til Sionko for det tip uanset i hvert fald.

Jeg mindes for nogle år tilbage efterhånden, at Ståle, eller også var det en anden fra daværende sportslige ledelse, sagde, at vi der lige var begyndt at kunne være lidt interessante for spillere i hollandske klubber, tror jeg i hvert fald, at det var. Det er nogle år siden, hvor vi havde etableret os europæisk, men der blev jo i hvert fald ikke hentet meget derfra siden.
Noget siger mig, at fangruppen har en tendens til at overvurdere, hvor sexet FCK i den danske liga er, når man er en spiller med lidt succes i et europæisk land syd for den dansk/tyske grænse. Selvom vi har solgt spillere til større ligaer, kæmper vi formodentlig med mere lokale klubber, som har gjort det samme, og som kultur- og sprogmæssigt er tættere på.
Boomer by proxy. Synes en stork er grim med langt næb.
Til gengæld tilbyder fck lønpakker til profiler der matcher eller overgår hvad de kan få i de fleste andre ligaer. Selv midterhold i Italien og Spanien kan vi konkurrere med.
Det er vel kun pga forsker ordningen, som vel også er en skævvridning af udenlandske spillere ift danske
Rigtige mænd er landmænd
Annonce