Snak

Mere indhold efter annoncen
Husk at VN har karantæne i de første to superligakampe.
Rigtige mænd er landmænd
Præcis!! Vores center forsvar i de første 2 kampe består simpelthen af Marious og Lund, en reserve og et talent.. For at gøre situationen værre, så er der dertil ingen backup, så de skal spille samtlige minutter og må ikke blive skadet..
Hvor mange penge skal der bruges på en midlertidig lappeløsning til to hjemmekampe mod uhyggelige Aab og Silkeborg, bare fordi det er i starten af vinduet? Skal vi skynde os at købe endnu en Marios på en dyr tre-årig kontrakt for de to kampes skyld?

For det er vel ikke fordi der er dusinvis af forsvarsspillere på et niveau, der kan løfte os, der bliver handlet til spotpris i øjeblikket.
Batman Close. London W12.
GBM. Vi mangler en centerforsvarer til sæsonen. Selv med Nelsson og Boile retur. Derfor giver det mening at hente den relevante spiller så han kan være med i de to kampe.
Og det samme med den offensive spiller vi mangler. En Kamil på maks 95% og ingen Wind er ikke optimalt, og vi ved vi mangler en Verbic klon til sæsonen - så giver det mening at hente ham så han kan være med der.

Jeg er med på hele historien om at det er svært, at spillerne vil noget større osv.
Men i den situation vi er i bør det være en prioritet at prøve at gøre det anderledes.

Og så burde transfervinduerne generelt være kortere og begynde så snart turneringerne er slut.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Jeg ved godt, at Stage er småskadet lige nu. Men mon ikke han tager en af positionerne i det centrale forsvar - nok sammen med Marios?
Hafnia
Det tror jeg ikke, jeg tror Lund vader ind i startopstillingen. Ligesom VK gjorde. Talentet er på ca samme niveau, han har fysikken og Jess virker ikke til at ryste på talenthånden.

Altså til de første kampe. Når Nelsson, Ny og Boile er klar er han nede som fjerdevalg.
Vi kan godt blive enige om at transfervinduet, sæsonstart, EM og bagefter OL virker utroligt dårligt timet i år. Det ændrer desværre bare ikke på markedsmekanismerne eller hvilke spillere, vi lige kan hente. I hvert fald ikke uden at sprænge transfer- og lønbudgettet markant.

Og gider vi egentlig endnu en forsvarsspiller, der kun vælger FCK på grund af pengene, når han måske kunne være kommet til en større klub senere i vinduet?
Batman Close. London W12.
Den præmis tror jeg simpelthen ikke holder. Vi kan hente massevis af spillere der gerne vil til FCK, gerne vil udvikle sig og gerne vil vinde. Også under EM. Spørgsmålet er om vi kan finde dem.
Lige pt. håber jeg, at PC har is i maven ift. de 3 første kampe og ikke laver forhastede indkøb. Når først Boile, Zanka og Wind er tilbage + Nelssons karantæne (som i øvrigt ikke gælder ECL-kampene) udløber, så står vi med et hold, som voksede gevaldigt sidst i sæsonen, og som var forårets bedste SL-hold. Vi skal ikke ud i at købe Marios-typer bare fordi at vi mangler en CB i 2 kampe, når vi ikke ved om hverken Zanka eller Nelsson er her.

Selv hvis vi køber en ny CB, som er på Nelsson/Zanka/Boile-niveau, så er der ingen garanti for, at han ville kunne vade ind og gøre det bedre end Lund på ultrakort sigt, som kender systemet, medspillerne osv. Det er Zanka vel egentligt et meget godt eksempel på.

Jeg er i øvrigt ikke så nervøs for at spille Marios i 2 kampe mod AaB og SIF. Manden har spillet +125 kampe i Bologna og AEK – og har i øvrigt spillet 2 fejlfrie træningskampe, hvor han har taget ansvar. Er han løsningen fremover? NEJ. Men vi har heller ikke brug for en langsigtet løsning.

Ikke at jeg dermed ikke ville bliver vildt glad, hvis vi kan få en top-signing ind i starten af næste uge, som kan nå at deltage i træningslejren, men jeg vil hellere have at vi rammer den rigtige spiller, som kan forstærke os i 95% af turneringen i stedet for en ok-signing, der kan være her fra start.

Annonce