Snak

Mere indhold efter annoncen
En om dagen, det kan jeg lide.

Hans polyvanthed fremhæves. Det må være 6´eren, højreback og yderste 3 backkæde stopper de mener. Godt nyt for Ankersen, skidt nyt for os der ikke kan lide treback-kæder tænker jeg.
Jeg lægger også særligt mærke til, at både PC og Thorup nævner hans alsidighed, og at han står listet som "position: Forsvar og Midtbane". Han har vel reelt set kun spillet enkelte kampe som nødløsning på 6´eren i AGF – men til gengæld gjort det godt der, f.eks. mod Brøndby. Det er rigtig fint at have sådan en spiller - men håber samtidig også, at man vælger at fokusere på én af pladserne, så han kan få noget kontinuitet.

Dejligt at få lukket den handel + Grabara. 2 spillere, som med garanti skulle videre, og derfor gav mening at få lukket forholdsvist tidligt. Fuldt fokus på næste træk.
skidt nyt for os der ikke kan lide treback-kæder tænker jeg.


Jeg kan godt lide den dynamiske 4-3-3 landsholdet spiller (5-2-3) hvor vi blandt andet har set Christensen og Vestergaard tage nogle raids op ad banen.

Når de laver raidet og vores backs skubber med op bliver den ligepludselig til en 2-5-3.

Ved Mæhle assisten skubbede både Christensen og Vestergaard langt op på modstanderens halvdel og det endte med at blive en 2v2 da Vestergaard sendte afleveringen i dybden.

Det ser fedt ud når presset sidder lige i skabet
Success is temporary loyalty is forever PS: Tag en tur i skoven 🌲 med Bo Henriksen når du er gnaven.
Og ham der Georgieren skulle også være lige på trapperne
Nan

Jeg er normalt heller ikke til 3 mandsforsvar, men er faktisk helt enig i den måde den spilles på landsholdet virker meget spænende og skaber en masse overtal. Det kan godt være at Diks anses til at lægge i højre side af en 3-mand, han er bestemt godt på hovedet!
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Det kan se så fedt ud ja. Men jeg er er 442 mand ind til benet. Det er først de senere år jeg begynder at leve med 433.
Iøvrigt kan alle systemer være stort set lige gode / dårlige. Alt efter trænere og spillere.
Jeg er sgu glad for vores 2 signings indtil videre. Jeg så dog også gerne at svingdøren snart gik den anden vej og at vi forhåbentlig kan få lidt nyheder om Bartolec, Varela og Kalle/Gryte inden for nærmeste fremtid.

Derudover så håber jeg selvfølgelig også at der snart bliver annonceret en midterforsvarer af høj kvalitet.
I et interview med kvart i bold for nogle uger siden var Thorup meget klar ang. formation – Vi kommer til at spille mere 4-back end 5-back.
Fedt, så er det højrebacken og 6´eren. 2 pladser vi godt kan bruge ekstra power på. Jeg er sgu godt tilfreds.
Men det er sjovt at tænke på at vi er vidst det land med flest mål i ordinær spilletid.

Når man tænker på at vores 4-3-3 med Eriksen på midten er lavet om til en 4-3-3 (5-2-3) hvor Christensen er halv CB halv DM.

Så man har byttet en offensiv spiller ud med en defensiv.

Men den store forskel er at det er meget lettere for modstanderen at mandsdække en Eriksen der kun bevæger sig i midten og angrebet.

Christensen og Vestergaard kan lave et moment of surprise!

Lad mig vise jer en video 2 sek
Success is temporary loyalty is forever PS: Tag en tur i skoven 🌲 med Bo Henriksen når du er gnaven.
Annonce