Angående holdet generelt og den første kamp på søndag, så er jeg som en anden bruger skriver herinde, totalt overbevist om at Kevin Diks er tiltænkt en plads i startopstillingen. Han er bedst på HB, men kan også spille HW og VB hvis det er nødvendigt, hvilket det meget vel kan blive. Han har en egenskab jeg meget længe har efterlyst herinde og det er: Han er god på låget. Vi har de seneste par år slet ikke været gode nok i luftspillet, og her kan Diks altså noget. Stort set alle de mål han har scoret i Superligaen, har været på hovedstød. Jeg tror desværre at Nelsson er meget tæt på at ryge afsted, og sker det, så er jeg sikker på at vi skriver kontrakt med Zanka. Vi skal helst ikke skifte begge CBs i ét transfervindue. Min teori er, at Crystal Palace har fået at vide, at vi ikke vil sælge Nelsson før vi er sikre på at have en god erstatning klar. Zanka er også udemærket på låget og jeg tror godt han vil være en del af dette projekt, hvor vi skal kæmpe os tilbage på toppen i Superligaen, med en ny træner og et nyt system med mere offensiv fodbold. Man skal købe ham fri af Fenerbache og så har PC gode kort på hånden når der skal laves en kontrakt med Zanka - og fordi han er 31, så kunne den meget vel også blive præstationsorienteret. Jeg så egentlig også gerne at han blev gjort til kaptajn, men det er en anden snak.
Jeg tror vores første start-11 kommer til at se sådan her ud:
Grabara
Ankersen Davit Boile Diks
Zeca
Stage Lerager
Daramy Wind Fischer
Hvis Wind altså er klar. Ellers er Kamil forrest. Kan ikke huske om Boilesen også har karantæne? Eller er det kun Nelsson?
Da F.C. København tirsdag aften vandt over Galatasaray S.K. i UEFA Champions League og samtidig kvalificerede sig til 1/8-dels finalen i UEFA Champions League, forventer PARKEN Sport & Entertainment A/S nu et resultat før skat på 430 til 445 mio.kr