Ah ja Drako - selvfølgelig. Det havde jeg glemt igen, men ja. Sådan må det være. Babacar er jo heller ikke et barn men en voksen mand der har boet i mange forskellige lande.
Snak
tors 19. maj 2022
Hvilket formentlig ogsaa goer sig gaeldende for Jens Stage da han besluttede sig for at rejse fra det moerke Jylland til den kulturelle metropol. Maaske de kan hjaelpe hinanden lidt med justeringen ift. at homofobi ikke goer sig rammer den helt samme tone laengere. I oevrigt underligt at dem som forsvarede Stage dengang ikke gaar i forsvar paa Babacars vejne.
Den her må lige uddybes.....
Success is temporary loyalty is forever
PS: Tag en tur i skoven 🌲 med Bo Henriksen når du er gnaven.
tors 19. maj 2022
Men når man så vælger at flytte til et andet land. Så må man gøre op med sig selv om man kan leve med landets normer og kultur. Hvis spilleren ikke kan stå inde for klubbens normer og værdier bør han ikke spille der.
Måske lidt meget at forvente at spillerne har indblik og kan overskue konsekvenserne af alle mulige normer og fremmede væremåder ved kontraktunderskrivelse.
Og måske også lidt meget at forvente at de lader det stå i vejen for en god karrieremulighed.
Syntes vi skal anerkende at det er komplekst og at klubben har et ansvar for at guide unge mennesker så langt det nu er muligt om at begå sig i en omverden der presser dem på mange måder.
Simple konklusioner om at hvis man ikke kan lide lugten i bageriet skal man smutte i en fart syntes jeg ikke rammer problemstillingen.
Et godt eksempel er Zanka. Han kunne ikke stå inde for militæret og at de skulle bære støtte til dem i Tyrkiet. Så han arbejdede på et skifte væk.
Ved vi egentlig at det var sådan det var, eller er det bare blevet en god fortælling da han blev til overs dernede af sportslige årsager?
Anyways, Zanka eksemplet er jo et meget godt eksempel på den med at stå mellem to kulturer uden at have en chance for at overskue alt. Zanka havde formentlig ikke viden eller spåmandsevner til at forudsige at han ville havne med en trøje i hånden foran rullende kameraer på den måde. Hele hans DK verden havde hårde meninger om ham, men havde han ageret hårdt den anden vej ville hele det der var hans hverdagi Tyrkiet vende sig hårdt mod ham......og han ville nok bare gerne spille noget fodbold.
Remember, when you are dead, you do not know you are dead. It is only painful for others.
The same applies when you are stupid.
tors 19. maj 2022
Fedt med Biel som årets profil i superligaen. Hvad tænker i et eventuelt salg ville kunne indbringe?
“Jeg har ingen anelse om hvad der foregik!?! Men jeg deltog selvfølgelig...”
Redigerettors 19. maj 2022
Fedt med Biel som årets profil i superligaen. Hvad tænker i et eventuelt salg ville kunne indbringe?
Jeg tænker at vi skal op omkring, eller på den gode side af 50 mio. før det giver mening at sælge ham. Han har 2 år tilbage af sin kontrakt endnu, og hans betydning for holdet og vores måde at spille på har i den her sæson været enorm.
At sælge ham for f.eks. 30 mio. ville derfor ikke give meget mening i min verden, da vi sikkert også kan få det for ham til vinter.
50 mio. ville derimod være en fin pris for en dyrt indkøbt spiller, som af mange hurtigt blev døbt som et flop. Så vil han både have været en økonomisk succes, men også en sportslig succes, i denne sæson om ikke andet.
tors 19. maj 2022
Jeg tror ikke, at vi kan få den pris for Biel, som viser hans værdi for os.
I omegnen af 30 mio er nok hans salgspris, mens han værdi for os er langt højere. Han er desværre lige en tand for gammel til at indbringe de helt store penge. Medmindre der dukker nogle med silly money op
I omegnen af 30 mio er nok hans salgspris, mens han værdi for os er langt højere. Han er desværre lige en tand for gammel til at indbringe de helt store penge. Medmindre der dukker nogle med silly money op
Redigerettors 19. maj 2022
Ingen tvivl om, at hvis vi skal have 50 mio. for ham, så er det fordi der er en klub der virkelig er varm på ham.
Men får vi ikke et bud i den størrelsesorden, bør vi simpelthen vente en halv/hel sæson med at sælge ham. Vi finder ikke en køreklar erstatning for 30 mio., og selv om Hakon måske er tiltænkt at skulle overtage positionen, skal vi stadig have en anstændig backup, gerne med lidt rutine.
Men får vi ikke et bud i den størrelsesorden, bør vi simpelthen vente en halv/hel sæson med at sælge ham. Vi finder ikke en køreklar erstatning for 30 mio., og selv om Hakon måske er tiltænkt at skulle overtage positionen, skal vi stadig have en anstændig backup, gerne med lidt rutine.
tors 19. maj 2022
Også helt enig med begge. Hans sportslige værdi er højere end hans salgsværdi, så hvis han kan overtales til at tage en tørn mere, vil det være det bedste for FCK. Så må vi tjene vores penge andre steder.