Snak

Mere indhold efter annoncen
Det er en gammelkendt sandhed, at man starter med at stabilisere defensiven før man fokuserer på offensiven. Årsagen er oplagt - det er hurtigere.


Jeg er med dig så langt her.

Når man kobler dette velkendte faktum med en observation af at offensiven består af nye spillere, der skal lære at indgå i Thorups relationelle spil og opbygge relationer til hinanden, så skal man være lettere mentalt fodboldinvalid for ikke at forstå at det er ret naturligt, at offensiven har haltet i foråret.


Tjoo, delvist.
Forsvaret var jo allerede på plads i efteråret. Det har været bundsolidt hele denne sæson. Derfor også de mange clean sheets og kun blot 19 mål imod os i år.
Så man har været på plads med defensiven længde og dermed haft mulighed for at bygge på offensiven i lang tid. Uden vi ser ud til at have flyttet os ret meget der.
Faktisk vil jeg kalde det her forår for tæt på forsømt på den front. Udover Pep Biel er der jo ikke en spiller i de offensive rækker der har været en gennemgående figur offensivt. Hvilke relationer og mønstre mellem hvilke offensive spillere kan vi tage med til opstarten i januar?
Ingen.
Vi har måske fået nogle svar omkring de enkelte spillere, men vi har ikke fået sat noget somhelst sammen offensivt konceptmæssigt der gør vi er kommet længere på den front.

Nu skal vi spille CL kval og som minimum EL gruppespil. Vi skal have en offensiv spillet sammen inden august. Med en stamme.
Lige nu er vi i tvivl om vi har den eneste spiller der er den offensive stamme vi har lige nu. Biel.
Jeg kunne bedre leve med at offensiven ikek shinede hvis jeg kunne se der var en plan. Hvis jeg kunne se at med en brik eller to mere var vi et godt sted.
Det kan jeg ikke se nu og det syntes jeg falder tilbage på Thorup.
Remember, when you are dead, you do not know you are dead. It is only painful for others. The same applies when you are stupid.
@pikatju,

PC har haft en meget større opgave end hvad Ståle har skulle gøre (måske lige med undtagelse af sæsonerne efter 13/14 14/15 og der så vi hvor meget han appellerede til at ting tager tid og at det skal bygges op). Så det er vel ikke underligt at alting ikke spiller på en sæson.


Det er lidt søgt når den bærende del af holdet og dem der præsterer bedst stadigt er "gamle" Ståle spillere..

-Vi så hvor meget Falk betyder da han var ude med skade, ham kan vi bare ikke undvære.
-Biel er den eneste der kan score mål.
-Stage har været savnet i sin skadesperiode og den eneste jeg ser der kan lægge det fornødne pres over hele banen (Lerager får krampe og fylder generelt for lidt, samt slår op i banen).

Med andre ord:

PCs tilføjelser har intet positivt bragt offensivt, dog er gamle Ståle kendinge kommet til i forsvaret og har stabiliseret her i form af Kocho og Vavro.

Ikke alt Ståle har efterladt er skrald og med PCs aggeren lige nu kan jeg kun frygte hvad der kommer til at ske hvis vi sælger Biel og Falk (Stage ryger næppe når han er skadet)..

Alle (på nær lige et par stykker lader det til) kunne se at truppen var total forældet og sammensat forkert. Det er først ved dette sommers transfervindue at vi endeligt kan sige fuldendt farvel til fortidens skrald og afskrivninger.


Alle kunne se vi manglede en ny kant efter Skov, derfor prøvede man at hente Bruun-Larsen og Andreas... De ville have pyntet, det gør de mange spillere PC har hentet ikke.

Dertil manglede der en central spiller med klasse, denne er endnu ikke kommet..

Forsvaret er blevet opgraderet, men mon ikke det var sket alligevel?

Tidligere blev der fra de 2 herre, talt stolpe op og stolpe ned om at det største problem ved Thorup var at vi aldrig fik en defensiv. Det har vi så fået og så ændrer fokus sig til noget nyt.


Nej, bare nej! JT startede med at spille hovedløst offensivt og lukke 2-3 mål ind per kamp, det går sgu da ikke!!

Det store bluff forbliver dog at FCK skulle spille flot offensiv fodbold og være underholdende..

Selvfølgeligt kræver et hold som FCK da en fornuftig defensiv, også en der ikke lukker 8 mål ind over 2 kampe mod PSV..

Men hvor bliver det hurtige tekniske angrebsfodbold af??

Tidligere argumenterede man med, at Ståle i hvert fald fik resultater trods ringe spil. Vi kan formentlig sætte flueben ved dette, i form af et mesterskab, men det er åbenbart heller ikke vigtigt længere.


-hvis klubben ønskede det, så kunne de have sparet JTs løn og beholdt Ståle.

Jeg håber sgu på mange måder at begrundelsen bunder i en skuffende oplevelse af fyringen af Ståle og ikke en generel tilgang til livet hvor man kun ønsker at se det dårlige og former alting til noget negativt.


Lidt det første, men ligeså meget at der ikke er store positive ændringer at spore på lang sigt, FCK har fjernet et "problem" og erstattet det med 2 nye.
@(U)tilfreds

eksempelvis at han ville rykke ned og hvad der ellers er blevet sagt og skrevet.


Lad vær med at tage diskussionen ned på det niveau selvom du er presset i din argumentation. Ovenstående reflektere ikke den kritik, som blev rettet i mod Ståle.

Jeg har tidligere skrevet at det må forventes at ikke alle spillere slår til, kigger vi på indtjeningen (transfer ind/ud) af de spillere Ståle har købt og solgt i FCK så har han dog ofte præsteret at tjene det samme som han gav for "nulboner" og lavet store penge på dem der så slog igennem.


Udover at det er en sandhed med modifikationer, så ved vi jo reelt set ikke, om PC har købt nogle nulboner endnu, eller er du klar til at afskrive en spiller, som har været i klubben én halvsæson? Og selv hvis vi eksempelvis siger, at Karamoko skal afskrives, så ved du endnu ikke, hvor meget vi evt. ville tabe på ham. Altså opstiller du forskellige præmisser for at vurdere Ståle versus PC.

Slutteligt siger det vidst alt om, at du har set dig sur på PC, når du inddrager Lerager i din liste. Han kom til, inden PC blev sportsdirektør.

Derudover tager du nogle paradoksalt nok meget positive briller på, når du evaluerer Ståles indkøb, og ikke overraskende gør det modsatte sig tilfældet, når det gælder PC´s ditto. Kauffmann har udover sin kamp mod Celtic ikke sat én fod korrekt i 1,5 sæson hos os, og alligevel er han ikke et dårligt køb. Men en skadesramt Amoo er vurderet for dårlig. Javel.
Hafnia
Den vurdering er naturligvis din ret. Men imo er den noget unuanceret i forhold til hvordan du ville sammenligne med tidligere indkøb.

Singh - Var ikke i form, er ude med gud ved hvad, spiller ikke. =>10M i vasken

En særlig case hvor sygdom spiller en større rolle. Kan stadig blive til noget og prisen er ikke tåkrummende.

Karamoko - Verdens tilsyneladende største boldmongol. => 11M i vasken

Tror stadig på ham og halv pris i forhold til Kaufmann

Mukairu - Jævn spiller der får spilletid, dog ikke god nok => 14M

Mangler lidt output i afgørende situationer, men ligner for mig en spiller med rette potentiale og meget bedre scoutet til kanten end Thomsen, Biel og Fischer(den sidste tid)

Kocho - Fin spiller => 18-19M

Enig
Grabara - Fin spiller => 26M (dyrt for en målmand)

Enig. Prisen afspejler nok mere talentet/alderen som vi ikke så tid har set FCK købe på den plads

Lerager - Trods de sidste kampe har sæsonen været skuffende => 26M

Havde selv større forventninger, på linje med det vi ser til sidst. Men er det et PC køb?

Amoo - Ikke i form, for dårlig => 32M

Havde selv forventninger til ham men ser det stadig det som en satsning på talenter med højere niveau, som kan forløses. Daramy spiller heller ikke i Ajax, derfor er talentet der stadig og en del af deres koncept/risiko blot på en højere hylde. Ser gerne vi går mere i den retning.

Johannesson - Ikke god nok til start 11´eren => 33M
Samme som overstående og begynder at vise/give et output.

Til forskel fra tidligere, ser jeg flere penge lagt i potentiale i stedet for i gamle spillere uden output. Balancen er blevet meget bedre.
“Jeg har ingen anelse om hvad der foregik!?! Men jeg deltog selvfølgelig...”
@GBM,

utilfreds, din liste er lidt skæv og vidner måske mest om at du åbenbart ikke rigtig følger FCK.


Hvilken skævhed?

Når der blev talt køb og salg kigger vi jo ikke på transferfrie til- og afgange. Som jeg forstod Mr. H kiggede vi udelukkende på de mange millioner der var købt ind for, ikke hvem der kom og gik transferfrit.

Men 100M kroner for at fylde bænken og tribunerne op er vel også en slags penge?

Prøv at google begrebet "opportunity cost".


Jeg ved ikke hvad dit indspark tilfører debatten? -Mener du at Ståle skulle have satset mere som PC eller at han rent faktisk havde en fornuftig strategi i forhold til at købe sikkert og til tider ramme plet som med N´Doye, Verbic og Skov, eller??
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Mr. H,

Udover at det er en sandhed med modifikationer, så ved vi jo reelt set ikke, om PC har købt nogle nulboner endnu, eller er du klar til at afskrive en spiller, som har været i klubben én halvsæson? Og selv hvis vi eksempelvis siger, at Karamoko skal afskrives, så ved du endnu ikke, hvor meget vi evt. ville tabe på ham. Altså opstiller du forskellige præmisser for at vurdere Ståle versus PC.


Det er ganske korrekt, samme skete jo så med Biel og Stage..

Slutteligt siger det vidst alt om, at du har set dig sur på PC, når du inddrager Lerager i din liste. Han kom til, inden PC blev sportsdirektør.


Nu er det svært at forstå den lejeaftale der er omkring Lerager, men at han stadigt er i klubben er vel PCs "fortjeneste" (ellers kunne lejen formodentligt være opsagt)..

Derudover tager du nogle paradoksalt nok meget positive briller på, når du evaluerer Ståles indkøb, og ikke overraskende gør det modsatte sig tilfældet, når det gælder PC´s ditto. Kauffmann har udover sin kamp mod Celtic ikke sat én fod korrekt i 1,5 sæson hos os, og alligevel er han ikke et dårligt køb. Men en skadesramt Amoo er vurderet for dårlig. Javel.


Det er hængt op på den premis der var i forhold til indkøbet..

Kaufman var købt til fremtiden, ikke til start 11´eren, alligevel bliver han bedømt derudfra.. Hans fremtid synes dog så at være i tysk fodbold, lidt mærkeligt at HSV er interesseret i at forlænge aftalen, mens vi i FCK synes han er ubrugelig..

PCs indkøb burde være købt til start 11´eren, men er ikke gode nok, efter afgangen af Wind og Daramy skriger holdet på kvalitet, men intet af det PC har hentet er "Plug and Play"..

Så jeg ved ikke hvor paradokset er?
(u)tilfreds: du er simpelt hen for meget. !!


@pikatju,

PC har haft en meget større opgave end hvad Ståle har skulle gøre (måske lige med undtagelse af sæsonerne efter 13/14 14/15 og der så vi hvor meget han appellerede til at ting tager tid og at det skal bygges op). Så det er vel ikke underligt at alting ikke spiller på en sæson.


Det er lidt søgt når den bærende del af holdet og dem der præsterer bedst stadigt er "gamle" Ståle spillere..


Den KEP holdning er jeg bare ikke enig i. Ja vi har spillere i truppen som også var her for 1,5 år siden. Men hvis man ikke kan se at udskiftningen i truppen har været kolossal og muligvis den største turn-around i 20 år, så er vi jo bare ikke enige om præmisserne.

Seneste start trup så således ud. Der er 3 spillere i start 11´eren fra Ståle tiden. 2 på en ny position og den sidste under hård kritik fra mange om ikke at være god nok. Havde VK været klar, havde Ankersen aldrig spillet da Diks havde taget den plads. Dertil Kalle på bænken. Jovist er Boile med (Normalt), men igen også på en ny position. Det er fint at Zeca, Falk og Boile har haft og stadig har en stor indflydelse, men vi så jo netop under Ståle at de lagt fra kan gøre det alene. Det er vel i bund og grund få andre der kunne bruges i en ellers stor trup.

1 Kamil Grabara (GK)
3 Denis Vavro
5 David Khocholava
8 Ísak Jóhannesson
12 Lukas Lerager
15 Viktor Claesson
16 Pep Biel
22 Peter Ankersen
30 Hákon Arnar Haraldsson
33 Rasmus Falk (anf.)
38 Elias Jelert

Reserver:
21 Kalle Johnsson (GK)
11 Khouma Babakar
17 Paul Mukairu
24 William Bøving
27 Valdemar Lund
29 Mamoudou Karamoko
40 Roony Bardghji


Det interessante er at vi i Skov sæsonen jo netop kun havde Skov og N´doye i meget højere grad var afhængig end hvad vi ser i dag. Selv Ståle sagde dengang at det kun sker en gang og alligevel er argumentet at vi bare skal hente en afløser for ham der kan det samme.

Nej, bare nej! JT startede med at spille hovedløst offensivt og lukke 2-3 mål ind per kamp, det går sgu da ikke!!


Naturligvis ikke. Men argumentet dengang var at vi aldrig fik styr på forsvaret og at det var det største problem ved Thorup, at han ikke evnede. Nu er det "største problem" så løst og fokus flyttes til noget nyt.

Min pointe er at din analyse(r) i høj grad bæger præg af at Thorup og PC skal performe meget bedre end Ståle gjorde i hans bedste tid, for at få samme anerkendelse og for mig er det ikke en objektiv vurdering.

Når det er sagt. Så holder jeg stadig på at Thorup ikke går kontrakten ud og at der findes løsning inden. Men han må hjertens gerne modbevise mig.
“Jeg har ingen anelse om hvad der foregik!?! Men jeg deltog selvfølgelig...”
Rosenhøj Boldklub som ny samarbejdsklub. Den havde jeg alligevel ikke set komme. Altså kender selvfølgelig godt til det kuld der kom pga Wind (og det samarbjde der var i et stykke tid inden for at lokke dem hertil). Og tvillingerne, naturligvis. Men det må da alligevel gøre lidt ondt ude på Vestegnen at vi sådan napper en klub i deres baghave.
Forsvaret var jo allerede på plads i efteråret. Det har været bundsolidt hele denne sæson. Derfor også de mange clean sheets og kun blot 19 mål imod os i år.
Så man har været på plads med defensiven længde og dermed haft mulighed for at bygge på offensiven i lang tid. Uden vi ser ud til at have flyttet os ret meget der.

Er det ikke en falsk præmis, der dermed undergraver konklusionen? I efteråret blev der lukket 13 mål ind i 17 kampe. I foråret er det 6 mål i 14 kampe og en rekord i rene bure på stribe.

Så man har bygget på defensiven i foråret, og den er vel kommet nogenlunde på plads nu. Men den var ikke på plads i efteråret (hvor man dog naturligvis også byggede på).
https://www.berlingske.dk/sport/qatar-bandlyser-fagforeninger-dbu-er-ekstremt-skuffet https://www.dr.dk/sporten/fodbold/efter-slutfloejtet-ved-vm-i-qatar-har-migrantarbejdernes-forhold-aldrig-vaeret
Annonce