Snak

Mere indhold efter annoncen
Jeg ser slet ikke Babacar have de samme egenskaber som Santander havde, den måde han kunne suge bolden til sig, eller tage den ned på uden at lave særligt mange frispark var af høj høj klasse, samtidig havde han et godt øje for spillet, var god til at lægge bolden af og derefter søge ind i feltet, hvor nam med sin fysik bandt 2 spillere
Babacar er slet slet slet ikke på niveau med de dygtige boks angribere vi har haft.. Doye, Corner, Mackan selv Santander var flere niveauer over.
Vi kan håbe det er skader og ramadan der har gjort ham dårlig, men han har indtil videre ikke bevist noget.
Det gjorde Doye heller ikke i dit første halvår, så der er et lille håb.
Mht. Babacar, så var Dame´N´Doye til sammenligning også ringe i starten, som Don Ø nævnte i en podcast fornylig ´´Han kunne ikke ramme en badebold´´ Jeg synes vi skal give Babacar min. et halvt år mere til at bevise sig selv.

Botheim er jeg ikke særlig vild med, ifølge statistikkerne har han haft én god sæson i Bodø Glimt på et allerede meget velfungerende hold.
#Kroghadile

Botheim er jeg ikke særlig vild med, ifølge statistikkerne har han haft én god sæson i Bodø Glimt på et allerede meget velfungerende hold.


Jeg syntes at Botheim er noget nær den perfekte angriber til Thorup´s system.
Den store fysiske angriber fra Ståle´s system, med indlæg til bagstolpe er ikke stilen længere, ser det ud til.
Botheim kan modtage bolden, med sine hurtige modløb, stærk på låget, god i småspillet og han virker skarp i sine afslutninger.
Se evt video:
https://www.youtube.com/watch?v=u7aVDmf8o_8

Hvis Dolberg på nogen måde er mulig, ser jeg hellere ham, men Botheim er en klar 2-er.

Tvivler dog på at vi kan hente nogen af dem, konkurrencen er nok for stor.
!!!!
ZinedineHolm@

Hvorfor er det at der kun bliver talt om "indlæg til den bageste stolpe", når der tales om en høj, fysisk angriber. Det lyder som en stråmand idet fortalerne for denne type angriber skriver at han selvfølgelig skal kunne mere end det.
Forza Napoli Sempre!
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Jer der følger U19 (hej Nandeyanen) - er Hjalte Bo et overraskende stort trænertalent, eller er årgangen bare så god, at hvem som helst kunne vinde mesterskabet og udvikle videre på spillerne?
fck-medløber.
#TR

Hvorfor er det at der kun bliver talt om "indlæg til den bageste stolpe", når der tales om en høj, fysisk angriber. Det lyder som en stråmand idet fortalerne for denne type angriber skriver at han selvfølgelig skal kunne mere end det


Jeg tænker at de andre kvaliteter, man mener han skal kunne, er at indgå i småspillet, modtage bold med ryg til mål, søge de dybe løb.
Så det, en høj angriber OGSÅ skal kunne, er alt det det som eks. Botheim og Dolberg kan.

Måske det kan være grunden, det er i hvert fald mit gæt
!!!!
@elendil

Hjalte Bo er et meget stort træner talent. Det var Ståle Solbakken der i sin tid anbefalede ham at gå træner vejen. Det som Hjalte siger at han tager med fra Ståle er defensiven og organisationen.

Han går meget op i taktik og løbemønstre. Det handler meget om at holde sine positioner. Angrebene er indøvet og man ser de samme type mål.

En spiller som Noah Nartey kunne ikke komme på FCK u19 holdet og skiftede derfor til Brøndby hvor han spiller u19 der. Han fortalte til Brøndby mediet 3point.dk at han havde det svært akademisk i skolen og at han har svært ved at følge instrukser. Han sagde kun gode ting om FCK, men at der var for meget taktik til at han kunne følge med. Han fortalte at Brøndby lagde en plan for ham, så han må spille med instinktet og behøver ikke at bruge hjernen.

Her er det at FCK generelt og Hjalte gerne vil have spillerne tænker meget og bruger hjernen konstant. Han er inspireret meget af det zone spil som Ståle er kendt for.

Personlighed minder Hjalte mere end Bo Henriksen end Ståle. Han er en rigtig hyggeonkel der griner og ler med spillerne. Så selvom det er meget seriøsitet er der masser af plads til spas og ballade. Men jeg ser det kun som en positiv ting. Han skaber et godt forhold til spillerne på den måde.

At en spiller som Haraldsson har stor succes på førsteholdet kan vi give meget kredit til Hjalte Bo. For det er den professionelle tilgang til spillet, taktikken og mønstrene at når vores u19 spillere kommer op på førsteholdet så ligner de ikke hovedløse kyllinger der ikke ved hvor de skal placere sig.

Man valgte jo også Hjalte Bo som midlertidig træner efter Ståle blev fyret. Det siger lidt om den tiltro man har til hans træner talent.
Success is temporary loyalty is forever PS: Tag en tur i skoven 🌲 med Bo Henriksen når du er gnaven.
Nå så siger Steinlein at vinde Pokalen er større end at vinde DM guld. Så har man hørt det med.

Tror ikke deres fans er enige, ellers havde de fyldt op stadion.
Success is temporary loyalty is forever PS: Tag en tur i skoven 🌲 med Bo Henriksen når du er gnaven.
Nandeyanen: han er bare så pinlig i hans måde at fremstå i medierne.

Men forstår ikke hvorfor medierne ikke går mere til dem..
Annonce