Snak

Mere indhold efter annoncen
Det ender med at Daramy ender ligesom ham der var en af vores bedste spillere i CHK i 2016 - kan ikke huske hvad han hedder, så ligegyldig er han blevet.

Jeg synes sagtens vi kan sammenligne Daramy og VK. Folk glemmer lidt at Daramy var på vej til Club Brugge i starten. Allerede et halvt år inden havde Daramys agent fortalt at deres plan er at han skal skifte til sommer og det havde FCK lovet og kom med nogle indirekte trusler til klubben.

Daramy roste Club Brugge da han blev spurgt ind til det.

Så kom der faktisk også nogle rygter om Club Brugge havde budt 30m DKK for VK. Her ryster VK på hovedet og siger at han kan opnå de samme ting med FCK så hvorfor skulle han tage til en klub som Club Brugge.

Det fremstod virkelig bare fra Daramys side at han skulle ud og tjene kassen. Da PC efterfølgende var i studiet fortalte han at Daramys bagland krævede at de sprængte lønstrukturen og få over en million om måneden for overhovedet at tale om forlængelse.
Success is temporary loyalty is forever PS: Tag en tur i skoven 🌲 med Bo Henriksen når du er gnaven.
Nande@

Nej jeg synes ikke at man kan sammenligne de 2 spillere, VK var stadig igang med at etablerer sig, mens Daramy havde udviklet sig til en nøglespiller og på vej på landsholdet.

At han snakker pænt om Brugge kan jeg ikke se noget odiøst i, det er en større klub end FCK i en bedre liga
Vi talte allerede i vintervinduet at vi ville være glade hvis vi kunne få €4-5m for Daramy. Han var absolut ikke en nøglespiller for os. Men det hele eksploderede i sæsonafslutningen og sæsonstarten.

VK var vel vigtigere og mere etableret end Daramy i vinters og så skete der noget magisk med Daramy, men før det var han ikke en kampafgørende spiller eller profil for os.

Hvis vi kun ser over en hel sæson. Så tror jeg fx Haraldsson bliver en vigtigere spiller for den kommende sæson end Daramy nogensinde har været for os over en sæson.
Success is temporary loyalty is forever PS: Tag en tur i skoven 🌲 med Bo Henriksen når du er gnaven.
Daramy havde dog fået MEGET spilletid allerede under Ståle hvor han ret beset ikke var god nok til at være på holdet. Så har han en halv sæson med sucess og vil profitere på det. Kortsigtet er det vel også fint for ham, langsigtet var det et skide dårligt karriere valg.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Nu her vinter 2022 eller vinter 2021 ? for det var vel først i foråret 2021 VK fik spillet sig fast på holdet, men tvivler på at vi bliver enige
Jeg mener perioden op til vintertransfervinduet da det er svært at spille kampe December, Januar og Februar :-) hvis vi ser VK i denne sæson der lige er spillet færdig fra sommer til vintertransfervinduet, så har han vel været en mere etableret spiller for os end Daramy var i samme periode og samme alder.

Vi så selv hvor stort et tab det var da han blev skadet og Diks skulle spille i venstre.

Success is temporary loyalty is forever PS: Tag en tur i skoven 🌲 med Bo Henriksen når du er gnaven.
Men hvad VK har bedrevet i den periode Daramy har spillet i Ajax er vel ikke relevant i min optik, da Daramy blev solgt var VK stadig ved at etablerer sig på holdt som fast starter, mens Daramy udviklede sig til en kæmpe profil.

Samtidig var Daramy ældre og havde været i A-truppen i væsentligt længere tid, og den ene blev snakket på A-landsholdet, mens den anden først lige havde fået debut på U-21 landsholdet.

Men i sidste ende ligner det at Daramy har fået sat sig så godt og grundigt i nælderne, at han ikke aner hvilken en der gør mest nuller naller
Ja det er i sidste ende der tæller.

Jeg har også en fornemmelse at VK når at få spilletid for A-landsholdet før Daramy laver comeback der. Hjulmand sagde VK var i spil og i overvejelserne men han var skadet. Men det må da give motivation for VK. Hjulmand har også givet det samme til Hermansen. Jeg synes det er godt at vores landstræner nævner de unge og giver dem motivation på den måde.
Success is temporary loyalty is forever PS: Tag en tur i skoven 🌲 med Bo Henriksen når du er gnaven.
Ekstrabladet har interviewet Thorup og har citeret ham for:

´´FCK truppen skal ikke have en midtergruppe af sådan noget halvdårligt´´

Og

´´Jeg håber, at ´PC´ og bestyrelsen er klar til at sige, at ´det er det her, der skal til´, for at vi kan tage næste skridt, og det har jeg en god fornemmelse af, siger Jess Thorup til Ekstra Bladet.´´


Success is temporary loyalty is forever PS: Tag en tur i skoven 🌲 med Bo Henriksen når du er gnaven.
Annonce