Snak

Mere indhold efter annoncen
@svoger meget enig.

Nande - når du nu er i gang med at trække stats, kan du så ikke også trække for disse.

https://bold.dk/fodbold/kamp/silkeborg-vs-fc-koebenhavn/2022-04-14/15966387

https://bold.dk/fodbold/kamp/fc-koebenhavn-vs-randers-fc/2022-04-24/15966393

“Jeg har ingen anelse om hvad der foregik!?! Men jeg deltog selvfølgelig...”
At vi tabte de 2 kampe med Vavro og Khocholava skyldes mere at Diks spillede venstreback og Ankersen højreback.

Jeg synes det er mærkeligt der er et par stykker herinde der vil tilbage til en nær identisk startopstilling til 20/21 sæsonen hvor vi lukkede +50 mål ind og havde et historisk dårligt forsvar.

Faktum er at vi gik fra at have klubbens dårligste forsvar til klubbens bedste forsvar ved at hente Grabara, Diks og Khocholava ind.
Success is temporary loyalty is forever PS: Tag en tur i skoven 🌲 med Bo Henriksen når du er gnaven.
moderator
Flot sejr i går, og en meget opløftende præstation. Daramy betyder en del for vores spil, og især modstandernes ageren, da de skal forholde sig til én med hurtighed og gennembrudsstyrke. VK spillede pludselig også helt forrygende, og vi havde mange virkelig gode angreb.

Der var ikke mange minusser, men skal man pege på ét, så er det Kalles drop. Den må aldrig nogensinde gå ind, og det er bekymrende med tanke på, han skal stå i de kommende kampe. Han redder ganske enkelt for få bolde.
Even at my lowest, I have always managed to feel contempt for others.
Det er der jo ingen der skriver. Det er ikke klædeligt med stråmænd.
Folk nuancerer et billede dit billede af, at Boilesen måske ikke er hysterisk elendig - og at Vavro-Kocho har nogle problemer med fødderne.
Dem ser man naturligvis ikke når Brøndby spiller som de gør i går.

iøvrigt Nande - du brugte en masse tid i foråret 2021 på at tale om, at mange af de mål der gik ind ikke var på forsvarets kappe - men på Kalles. Særligt på skud ude fra feltet hvor vi lukkede 8-10 mål ind. Kalle var elendig på de afslutninger. Bare lige at få hele historien om de mange mål med.
KiB podcasten melder, at vi har lagt en føler på JBL nu. Og han vil gerne til FCK, HVIS at Hoffenheim ikke vil satse på JBL.

Men som før, så kommer det først til at ske sidst i vinduet. De personlige vilkår med JBL skulle være på plads med FCK.



Mere indhold efter annoncen
Annonce
Super kamp i går.

Daramy skaber virkelig plads men sin trussel om at sætte en mand og han holder bredde i spillet. Det blev mere statisk efter han skiftede med Zeca.
Vil ønske Amoo eller Rooney eller en anden kommer i gang Daramy er for lidt at hænge det hele op på.

Biel gjorde det super og virkede som den 9er vi mangler, man kan godt være fristet til at lade ham prøve at udfylde den rolle.

Forsvaret gjorde også godt, Jonsson er det svage punkt men Gabara er jo snart tilbage.

Imponerende at vi helt udspillede vores nok 2/3. største konkurrent.
Håber vi kan fortsætte sådan mod Randers, Lyngby og FCN så er der ikke langt til førstepladsen, også dejligt vi igen er foran FCM.


Trabzonspor lodtrækningen er stadigvæk øv vi skal ramme ihvertfald det her niveau for at have en chance, og det ville være så fedt at prøve CL igen.
Jeg synes det er mærkeligt der er et par stykker herinde der vil tilbage til en nær identisk startopstilling til 20/21 sæsonen hvor vi lukkede +50 mål ind og havde et historisk dårligt forsvar.


Hvem plæderer for at Nelsson skal hentes hjem? At Kalle skal være førstekeeper? At Zanka skal hentes hjem til centerforsvaret? At Ankersen fast skal spille højre back? At Fischer og Wilczek skal hentes hjem? At Bartolec skal have flere spilleminutter end VK?

(Rækkefølgen er baseret på https://www.transfermarkt.com/fc-copenhagen/leistungsdaten/verein/190/plus/0?reldata=%262020 sorteret efter spilleminutter)

Faktum er at vi gik fra at have klubbens dårligste forsvar til klubbens bedste forsvar ved at hente Grabara, Diks og Khocholava ind.


Sidste efterår spillede vi primært med Khocholava og Boilesen. I foråret spillede vi primært med Vavro og Boilesen. Det er som om der er en eller anden genganger i det makkerpar ... Måske er det Boilesen med sine i alt 39 kampe i sæsonen og tredjeflest spilleminutter (efter Grabara og Biel)?
Batman Close. London W12.
Gad vide hvor mange mål Kalle når, at lukke ind på langskud før vi får en ny keeper.
Det er ikke fordi jeg er stolt af det, men jeg skal indrømme, at da Kalle redde Kvistgaardens afslutning og lå og ømmede sig, håbede jeg en lille bitte smule på en lille bitte skade. Bare så han var ude i 14 dage og PC var nødt til at gøre noget inden Trabzonspor-kampene ...
Batman Close. London W12.
Tifo´en var rigtig flot og alt det der, men jeg forstår ikke ideen i at vælge Olsen Banden. Det går altid galt for dem, så de mister det, de har "vundet" - og lederen bliver endda spærret inde i Vridsløselille Fængsel (ude på Vestegnen). Det virker som om man gerne vil gøre det let for BIF Support at lave et come back ...

https://www.youtube.com/watch?v=2TGeEXLiBJA
Batman Close. London W12.
Annonce