Snak

Mere indhold efter annoncen
Jeg ved ikke om PC havde lagt alle sine æg i den kurv der hed Dessers, omvendt håber jeg også at man tænker sig om og venter til den helt rigtige dukker op, så man ikke bare brænder en 30-40 millioner af på en ny angriber der ikke helt passer ind.

Men igen der er 140 millioner til forskel på om det hedder EL eller ChL, og kan man ikke finde den rigtige + 30 millioners angriber, så skal man hente Helenius, han burde kunne lave de mål der skal til i superligaen, at han så nok ikke er god nok til Europa må være som det er.

Jeg tror ikke på Babacar og Karamoko er åbenbart ikke god nok til hverken Europa eller Superligaen
Hvis vi henvender os for at købe Helenius, koster han nok også godt 30.
Boomer by proxy. Synes en stork er grim med langt næb.
Måske kan vi leje ham i fjorten dage, mod at betale hele hans løn?
fck-medløber.
Det er virkelig latterligt med det hooliganismefis.

For tusind år siden, da jeg var til derby sidst, var det til en kedelig 0-0-kamp sidst på sæsonen, der mere eller mindre sikrede os mesterskabet.

Dengang - eller i hvert fald den dag - var der sgu ikke meget ballade. Jeg kom ind i en kiosk, hvor der stod en bunke brøndbyere bagefter, og der var bare det slukørede "tillykke med mesterskabet", der skulle være.

Og da jeg ikke oplevede noget den dag, kan der heller ikke være sket noget andre steder! Nej, pointen var bare, at jeg overhovedet ikke var utryg. Det ville jeg være i dag, men om det er fordi det er så meget voldsommere nu, eller tilgængeligheden af idioter på video bare er så meget større, ved jeg ikke.

Jeg ville gerne have haft min ene datter med til derby, men det tror jeg altså jeg dropper. Det er garanteret ikke sundt for deres mentale udvikling, at se deres far blive tævet.
fck-medløber.
Jeg var på øvre C dengang der af en eller anden grund var blevet blandet fanfraktioner på samme tribune.

Det var satanedeme ikke særligt rart.
Morten Olsen: Vi skal huske på, at Danmark er en stor fodboldnation, men et lille land. https://imgur.com/a/NnVu7eA
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Udefra set synes kommentaren og holdingen fra ham Ronni, at være kernen til mange af disse problemer og konfrontationer. Jeg kender ikke Ronni, men hvor er jeg dog træt af den slag ubegavet hændelser og personer.

Gad vide hvordan reaktionen fra selvsamme personer /(samfundet generelt) ville være hvis Politiet satte samme standard "all fans are bastard".

Jeg synes ellers generelt der er en fed tendens til opbakningen fra fans på station, så jeg kan kun støtte op om at udelukke alle personer som ikke har et fokus på fodbolden og den gode stemningen og stå sammen om at fjerne den slags opførsel fra stations.
“Jeg har ingen anelse om hvad der foregik!?! Men jeg deltog selvfølgelig...”
Jeg var på øvre C dengang der af en eller anden grund var blevet blandet fanfraktioner på samme tribune.


Jeg synes svagt at kunne huske den episode. Hvornår var det? Jeg prøvede at duckduckgo´e, men fandt ikke umiddelbart svaret.

Jeg kan godt sætte mig ind i, at det ikke har været specielt fedt.
fck-medløber.
Jeg ved selvfølgelig ikke hvad man skal gøre. Jeg kan godt forstå den fodslæbende ledelse; der er godt gang i den, og der kommer flere og flere på stadion, og stemningsskaberne og tosserne virker nogenlunde tæt bundet sammen.

Mon ikke der bliver taget hånd om det fra anden side, hvis FCK og Brøndby ikke snart gør noget alvorligt ved det. Man kan sikkert tænke sig til masser af superfesne (fra fanperspektiv) løsningsforslag udefra.
fck-medløber.
Ryan træner for sig selv efter en "mindre reaktion" ovenpå gårsdagens træning. Mon ikke "mindre reaktion" er en pæn måde at skrive skade på?
Suk...
fck-medløber.
Annonce