Snak

Mere indhold efter annoncen
Velkommen hjem Cornelius.

Fandme stærkt. Cornelius er, sammen med Delaney, indbegrebet af hvad en fck spiller bør være i mine øjne.
En ideel kulturbærer og grundstamme i det vi skal til at bygge op nu.
Og så er det jo en fantastisk historie med FCK og Cornelius.
Hvordan han løftede arven efter Ndoye, helt uventet, slog alle rekorder da han blev solgt, hvorefter vi slog alle rekorder for at få ham hjem da Cardiff ikke behandlede ham ordentligt.
Nu kommer han så hjem allerede som 29 årig, hvor han stadig kan nå at gøre en stor forskel.
Det er smukt. Respekt til Cornelius for hans loyalitet, og respekt til PC for at forstå hvad en mand som Cornelius er værd for FCK. Det er iorden hvis det blev dyrt. Jeg vil hellere have 1 cornelius end 10 Babacarr.

Fra et sportsligt perspektiv er han jo også alt vi har manglet, nu behøver Thorup ikke længere opfinde den dybe tallerken for at finde en taktik der genererer mål.
Farzam siger til Kvart i bold at der som udgangspunkt ikke kommer flere tilgange, medmindre Babacar ryger. Lyder derfor ikke til at vi får en 6´er.

Xeka er blevet nævnt herinde nogle gange, har ikke det store kendskab til ham, men har der været konkrete rygter om ham, eller er det bare herinde han er blevet bragt på banen?
Hvis Pep Biel er på vej ud, så synes jeg at FCK mangler en gardering centralt. Falk går i stykker før eller siden og midtbanen bliver alt for meget rugbrød uden Biel og Falk.
moderator
Håbløst ikke at købe en sekser. CL betød så åbenbart Corner og en 30-årig back fra Viborg. PC må være taget på druktur.
Even at my lowest, I have always managed to feel contempt for others.
Farzam lukker vinduet ved mindre FCK kan afskibbe Marios og Babacar.
Success is temporary loyalty is forever PS: Tag en tur i skoven 🌲 med Bo Henriksen når du er gnaven.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Det skræmmer godt nok også mig, hvis det her var det.

Så må der være handler der er glippet, som man er gået 100% ind på.

Xeka rygtet er kommet fra kvart i bold
Det mest sindssyge var udmeldingen om at der var flere tilbud til både Marios og Babacar. Ikke overraskende var de dog så glade for deres københavnske lønchecks, at de nok bliver.
Batman Close. London W12.
Hvis vi sælger Biel og køber Cornelius, så udligner de to vel hinanden. Så står vi med en Christian Sørensen i overskud. Fail.
Da F.C. København tirsdag aften vandt over Galatasaray S.K. i UEFA Champions League og samtidig kvalificerede sig til 1/8-dels finalen i UEFA Champions League, forventer PARKEN Sport & Entertainment A/S nu et resultat før skat på 430 til 445 mio.kr
Apropos Christian Sørensen, hvilket jeg syntes er en god transfer, så er det altså et lækkert interview han har givet.

I øvrigt morsomt at Makienok engang blev sammenlignet med Cornelius. Not even close.
Da F.C. København tirsdag aften vandt over Galatasaray S.K. i UEFA Champions League og samtidig kvalificerede sig til 1/8-dels finalen i UEFA Champions League, forventer PARKEN Sport & Entertainment A/S nu et resultat før skat på 430 til 445 mio.kr
Annonce