Snak

Mere indhold efter annoncen
Jeg tror du skriver det forkerte sted. Selv hvis PC er på bold.dk, så slår han mig mere som artikeltrådstypen ...
Batman Close. London W12.
I min egen naive optimisme, vælger jeg at tro at der stadig hentes noget på en kontraktfri / leje (6´er).

Når det er sagt, så ville nedenstående trup have været utænkelig for bare et år siden. De skal kunne præstere noget og et lidt sjovt tænke eksperiment, hvilke spillere fra Superligaen ville gå ind og forstærke start 11´eren?

Ryan

Diks
Vavro
Khoco
VK

Zeca
Falk
Lerager

Daramy
Corner
Claesson

Så har vi reserver
Grabara
Johnsson
CS
Oikonomou
Ankersen
Mukairu
Babacar

Derudover har vi disse talenter/Reserver der skal tage chancen i løbet af sæsonen
Dithmer
Lund
Jelert
Johannesson
Stamenic
Haraldsson
Amoo
Ronny
Karamoko
Oskarsson


“Jeg har ingen anelse om hvad der foregik!?! Men jeg deltog selvfølgelig...”
Folks forventninger er jo helt ude af proportioner. Lad os for sjov lige se på nogle af de navne, som vi hentede ind i sommeren 2013, hvor vi fra det øjeblik mesterskabet var hjemme, vidste, at vi skulle spille CL: Marvin Pourié, Fenando Adi, Georg Margreitter, Olaf Mellberg og Daniel Braaten. De to sidstenævnte gjorde det udemærket, men var væk allerede året efter, hvilken vel fortæller, at de ikke brændte banen af.

Hafnia
Lad os for sjov lige se på nogle af de navne, som vi hentede ind i sommeren 2013, hvor vi fra det øjeblik mesterskabet var hjemme, vidste, at vi skulle spille CL: Marvin Pourié, Fenando Adi, Georg Margreitter, Olaf Mellberg og Daniel Braaten.


Tiderne er så også skiftet meget siden da og vi sælger generelt vores spillere for meget mere end dengang.
Dermed er det vel også forventeligt, at man forventer nogle bedre indgående navne.
Bologna I FCK I Liverpool I 1860 München
Hej dagen efter er jeg stadig skuffet, men når det så er sagt, så har PC jo sikret det samme hold, som gik igennem foråret tæt på suverænt, kun lukkede 6 mål ind, og som bare var solidt i defensiven + at Daramy er tilbage på leje, og så bytter vi Biel nu her for Cornelius

Og det var også uden Zeca, Stage og VK som det meste af foråret var skadet, ny sæson og så vælter fejl og mål ind bag Grabara/Ryan og forsvaret laver den ene gigatiske fejl efter den anden, der er så mange fejl centralt at det nærmest ikke kan tælles.

Som udgangspunkt tænker jeg ikke at det er det truppen og Thorup har snakket om i oplæg til diverse kampe, så der er jo et eller andet helt galt.

Er det fordi spillerne fatter hat af hvad det er Thorup vil og tosser forvirret rundt på banen ?, eller ligger der noget bag ?
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Det er en søgt frase, man altid anvender for at gøre tingene svære at sammenligne. Jeg benægter ikke, at der er sket et skift siden da - både når det kommer til salg og køb. Men det ændrer ikke på, at vi solgte Cornelius for mellem 70-90 millioner og Sigurdsson for omkring 30 millioner det år. Året inden solgte vi Damen for omkring 45 millioner og Oviedo for 20-30 millioner. Det kan du så omregne til nutidsværdi....
Hafnia
Peanuts(s) meget enig i dine betragtninger. Det er som om folk lidt tager de permanente tilføjelser af Claesson og Vavro for givet. Sidstnævnte var især en vanskelig forhandlingssituation.

Jeg har gjort mig samme tanker om defensiven. Den burde jo fremstå mindst lige så godt som i foråret. Den eneste forandring er Ruben Selles, som jo havde ansvaret for den defensive organisation. Har han virkelig haft så stor indflydelse på denne? Det er næsten imponerende, hvis det er dette, som er udsalgsgivende.

Har Stefan Madsen egentlig taget over for Selles 1:1, således at han står for defensiven?
Hafnia
Mr.H@

Jeg er med på at Ruben Selles er dygtig, men er det nok til at lortet brænder sammen, er spillerne så dårlig taktisk, at de ikke kan overholde de aftaler, som man havde i foråret, blot fordi en enkelt assistent forsvinder ?.

Jeg håber det ikke, for så er der jo noget helt grundlæggende galt i FCK, og jeg ved faktisk ikke hvem de skal peges på, er det PC, Thorup eller spillerne ?.

Der er jo fortsat en stamme på holdet med Vavro, Khocholava, Ankersen, Boilesen, Lerager, Falk, Claesson, Ryan som kommer med tonsvis af erfaring fra landshold og større ligaer, og man kan da snildt smide Falk, Biel og Babacar i den gryde med erfaring.

Så hvad fanden er der galt









Jeg er delvist kritisk over for dette transfervindue grundet en sammenligning med FCKs gold standard 05/06. NCH havde ladet stå til for længe, givet mange for lang snor osv., og var rødglødende af raseri, da han gik ind til transfervinduet, sommeren 2005. Han solgte / forærede væk de spillere, han ikke længere kunne se i FCK. Og det var mange. 10-12 stykker. Og han hentede bærende og ledende spillere, til de nøglepositioner, truppen havde brug for. Også en del, 3-4-5 stykker. Det mest vellykkede transfervindue i FCKs historie. Det var det, der for alvor satte Brøndby af. Det var det, der for alvor løftede truppen til at kunne komme i CL. Og det var det, som banede vejen for den tre-mesterskaber-i-træk-ambition, som Don Ø havde fremlagt år forinden.

I dette vindue skulle vi have hentet en tung kapacitet / lederfigur til den centrale midtbane. Ikke fordi vores ideelle start-11 er inkompetent i kæden, men fordi både Zeca og Rasmus Falk er så skrøbelige, og sidstnævnte ikke har det, der skal til, som afløser for anføreren (når han er ude). Så sådan en skulle vi have haft. I øvrigt også med tanke på, hvor svært FCK historisk set har haft ved at køre sådan en type ind. Nuvel, PC kan måske mene og forvente, at det er Thomas Delaney som skal løfte det ansvar, men at det først kan lade sig gøre om et halvt til et helt år. Det ændrer bare ikke på, at vi akut kan bruge sådan en profil - og da denne ikke er kommet, må vinduet udsættes for rimelig kritik.

Højrekanten, som også mangler et nøk opad især på tempo, er også et emne for kritik. Dog i en noget anden kaliber end ved den centrale midtbaneprofil. Man har alternativer, rigeligt endda, og dem må man få til at fungere på bedste vis. Det må og skal kunne lade sig gøre. Ikke perfekt, men tilstrækkeligt.

Men så er det også gjort med kritikken. Vi har hentet Lukas Lerager (ganske vist allerede aftalt), Denis Vavro, Victor Claesson, Andreas Cornelius, Christian Sørensen, Mat Ryan og Mo Daramy. Nok er det kun Christian Sørensen og Mat Ryan der er ubekendte ift. at præstere i FCK, men det gør jo ikke ind-vinduet dårligere. Det er syv spillere, der er blevet tilknyttet, og samtlige kan i princippet befinde sig i start-11 nærmest per omgående. Hvordan det skulle kunne klassificeres som dårligt eller tjene som et bevis på, at PC ikke kan noget, er mig en gåde. Summen af PCs aktivitet i de vinduer, han har været i FCK, er bestemt ikke perfekt, men det netop overståede vindue er - med alle kritikpunkter in mente - godkendt.
Vi mangler ledere.. Jess har ret, han/PC er bare selv skyld i det, vi havde en upcoming i Stage.
Status er om man vil det eller aj.. at vi her 2 et halvt år efter Ståle.. stadig står ringere.. har haft en dårligere pointhøst end Ståle blev fyret for. Ingen ledere på midten, ingen fart på kanterne der spiller.. og et alt for skrøbeligt setup.
JT har fejlet, PC har fejlet og Kvist er ansvarlig.
Vi har betalt 30 mio for at få Ståle ud af en kontrakt til de båtnakker, en legende(der godt nok havde fået mere magt end han kunne klare til sidst) har kortere snor end de to/tre her.. det giver ingen mening i mit hovede.
Annonce