Snak

Mere indhold efter annoncen
Ja, selvom jeg har glædet mig til at han kommer tilbage siden han forlod os, så er sandheden jo bare at vi ikke rigtigt mangler Delaney.
Det ville sgu også være synd for Clem.


Vi spiller 4-3-3, så 3 midtbane pladser. Vi har i truppen:

Lerager, Clem, Claesson, Falk, Isak, Stamenic, Haraldsson, Zeca

Vi har altså over dobbelt bemanding på midtbanepladserne, 8 præcist...til 3 positioner. Det er allerede for mange. Så der skal noget væk for at gøre plads til Delaney.

Hvis vi nu kategoriserer vores midtbane.

Så er Claesson og Haraldsson de eneste 2 offensive og dem skal der ikke røres ved. Vi har en perfekt synergi med stjerne og talent her hvor Haraldsson også kan spille andre positioner, så der er masser af spilletid til dem begge.

Så har vi den defensive midtbane, eller rettere sagt 6´er positionen. Her har vi Zeca og Clem. Det er også perfekt synergi. Zeca har kontrakt udløb til sommer og der er her jeg ser Delaney kan blive skiftet ind som 1:1 med Zeca.

Den sidste midtbane position er der hvor det er mest håbløst. Her har vi boks til boks spillerne. Vi har hele 4 spillere til 1 position. Vi skal have 2 spillere væk fra de her 4 spillere: Lerager, Falk, Stamenic, Isak. Det er min holdning. Jeg synes vi skal af med Falk for han passer ikke rigtigt ind i Neestrups duelstyrke og pressfodbold. Derudover er han konstant skadet.
Så har vi Lerager og han er et sikkert kort.
Stamenic og Isak tilbage. Jeg vil egentlig gerne beholde dem begge, men det vil så ende ud i for lidt spilletid til en af dem hvilket vil være for syndt. Så en skal videre.
Success is temporary loyalty is forever PS: Tag en tur i skoven 🌲 med Bo Henriksen når du er gnaven.
Jeg ser nu slet ikke Delaney som 6’er. Han kan uden tvivl spille der, men Delaneys helt store styrke har jo altid været hans timing i feltet. Han skal have frihed til at søge frem og gå i feltet.
Stamenic er ikke god nok offensivt nu til FCK har også mine tvivl om han bliver set. Isak skal nok blive en solid midtbane spiller.. spørgsmålet er om han er for tung.
Copenhagen Sundays verificerer det jeg forudså med at Stamenic har kontraktudløb sommer 2023.

FCK plejer altid at give 3års kontrakter til nye akademispillere.

De beretter FCK arbejder på en forlængelse med Stamenic. Han har dog et halvt år tilbage af kontrakten hvilket betyder at han også kan forhandle med andre klubber uden FCKs tilladelse.

Om han bliver i FCK er ikke til at sige. Men manden har altid ageret virkelig professionelt og har kæmpet sig tilbage på et FCK hold hvor der ikke var meget udsigt til spilletid. Han greb chancerne og har hjernen det rette sted.
Uanset hvad det bliver til kan man kun unde ham succes
Success is temporary loyalty is forever PS: Tag en tur i skoven 🌲 med Bo Henriksen når du er gnaven.
Sjovt med Stamenic. Skal vi følge den nye strategi slavisk skal han ud.
Tænker vi os om, så beholder vi ham som en fin backup.
Med “Delaney” ind til vinter er der ikke meget spilletid til Stamenic, det halve år, men allerede efter sommeren er Falk også væk og så er der tid til Stamenic igen.

Delaney - Clem
Lerager - Stamenic
Claesson - Haraldsson

Og Isak som multitool, det er altså godt.

Og ift snakken om Delaney som 6’er eller 8’er. Han kan dække begge. Han kommer mindre i feltet nu og scorer mindre, men er stadig god til at fylde og løbe i rum. På sigt ender han med ikke at have tempoet til at nå nok dueller som 8’er - men der er han klog nok til at spille 6’er.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Morten Olsen: Vi skal huske på, at Danmark er en stor fodboldnation, men et lille land. https://imgur.com/a/NnVu7eA
Ja, han virker umiddelbart som om han har styr på tingene. Jeg må indrømme at jeg tænkte 29 år ikke var meget i så vigtig en stilling. Men det er 34 jo heller ikke som cheftræner for Nordens største hold.
fck-medløber.
Eller 35 år og træner for Tysklands bedste hold. Eller 16 år og fast starter på højrekanten på Nordens bedste hold. Men heldigvis er alder bare et tal.
Roony, sign da tiiiing..!
FCK Arsenal
Efter VKs mål mod AGF drømmer jeg om en langskudsspecialist som Robert Skov og Pep Biel.

FCK presser ofte modstanderen i bund så der er meget plads ved kanten af feltet. Falk havde en giga chance mod Man City hvor man bare tænkte hvis han ramte målet var der mål.

Vavro har ramt stolpen et par gange. Lerager har scoret et par gange men misser også ofte. Mod AGF var det så VK med meget plads.
Men ingen af de 3 er sådan set specialister. De tyrer bolden og håber på det bedste hvorimod Skov og Pep Biel var gode til at placerer bolden.

Vi kommer til mange kæmpe chancer og vi får mange frispark tæt på kanten.

En spiller der kan sparke udefra vil normalt osse kunne sparke straffespark. Jeg sidder bare og tænker at vi potentielt har misset mange dumme point fordi vi mangler en spiller med den evne.

Nu har vi fået et ekstra våben i form af Cornelius som er en trussel i boksen og det vil skabe plads væk fra boksen. Får vi den spiller har vi den perfekte synergi som vi havde med Damen og Skov som scorede 2cifret antal mål i 18/19 mesterskabssæsonen.

Roony kan det. Men mangler erfaring. Er sikker på han bliver et bæst når han går fra talent til stjerne. Problemet er bare kontrakten og om han overhovedet er FCK spiller næste sæson.
Success is temporary loyalty is forever PS: Tag en tur i skoven 🌲 med Bo Henriksen når du er gnaven.
Det er meget sjovt med ham greenkeeperen. Kan i huske hvordan hele verden gik amok på PC da han blev ansat? Siden har banen vel faktisk været meget fin? I hvert fald markant bedre dette efterår end normalt.

Måske er PC ikke så dum alligevel.
Annonce