Snak

Mere indhold efter annoncen
På et eller andet tidspunkt må Daramy, Diogo og Roony jo også begynde at lave mål, med så mange tilspillede chancer, så kan det simpelthen ikke fortsætte med at være så blodfattigt i angrebet.

Men igen den kamp skulle simpelthen have været lukket efter 60 minutter, jeg er ikke så god psykisk til de kampe hvor vi lige skal forsvarer den hjem de sidste 5 minutter, kan stadig huske jeg ved ikke hvor mange mål lukket ind i overtiden ren ongo-bongo style
Ok.

På min lille musseskærm kunne det godt ligne en offside.

Men stregerne var nok anderledes og viste onside.
Hva kan jeg hjælpe med hr. Andresen??
Du råber bare. PC udlejede Orri og hentede Larsson. Sådan er situationen trods alt lige nu. Forventede du man hentede en top angriber blot hvis Cornelius nu skulle gå i stykker?


Jeg forventede at der blev hentet en rigtig fuldbyrdig og ikke en Venstre Wing/Højre Wing/Angriber som Larsson. Og hvis Larsson nu er den "rigtige" angriber til at erstatte Corner, hvorfor bruger han så Harry, som slet ikke er angribermateriale.
^^
Tilvænning
Den kvalitet FCK søger er bare svært at få i vinter vinduet.

Success is temporary loyalty is forever PS: Tag en tur i skoven 🌲 med Bo Henriksen når du er gnaven.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Det kommer vel an på hvad man søger efter, Helenius/Mortensen typer er nok ikke dem der vinder ChL for os, men på nationalt plan, der ville jeg gerne have haft en af dem i truppen, med alle de chancer vi fik spillet os frem til.

Edit.
Og hvor må Babacar enten være ekstremt uønsket i klubben, eller så helt skandaløst ringe til træning, man sidder med en fornemmelse af at Kalle er tættere på en startplads som angriber end han er
Men med mindre man har afskrevet Cornelius skal man vel heller ikke have en fattigmandsversion af ham som reserve, men en anden type der gør man i de forhåbentlig mere normale perioder hvor begge er klar har flere taktiske muligheder med sine spillere.
Med Cornelius ude kører man da også rigtigt meget med at spillerne bytter positioner og det hele er mere flydende, hvor man med Cornelius eksempelvis ikke nødvendigvis ville have haft Claesson der hvor han scorede i dag......for det jo Corner område.
Haraldson er i vinerpausen blevet hypet lidt. Det har han ikke helt levet op til de første par kampe. Men jeg vil meget hellere ham end Babacar eller Helenius. Det ville da virkelig være trist hvis vores unge og meget talentfulde spillere ikke skulle få spilletid fordi vi brugte den slags..
Remember, when you are dead, you do not know you are dead. It is only painful for others. The same applies when you are stupid.
Det kommer vel an på hvad man søger efter, Helenius/Mortensen typer er nok ikke dem der vinder ChL for os, men på nationalt plan, der ville jeg gerne have haft en af dem i truppen, med alle de chancer vi fik spillet os frem til.


Der er jeg uenig. De spillere ville også tage en plads fra en af dem vi havde inde og det ville jeg ikke være glad for. Det er hellere ikke givet at vi ville have det samme spil med en anden slags angriber.

Corner bankede hellere ikke kasser ind i efteråret men er stadig langt bedre end Helenius eller Mortensen
F.C. København - Tak for alt, Nees og Sune. VELKOMMEN TIL BO! Bestyrelse og ejere RAUS. Sælg til nogen som rent faktisk interesserer sig for sporten og som elsker klubben ELLER BEVIS JER SELV NU.
Cornelius er da med længder bedre end de 2, men han spiller jo så bare ikke, deri ligger problemet, og jeg kan godt frygte at vi kommer til at stå med tabte point, fordi vi ikke har haft en angriber der kan lave de der grimme mål i det lille felt.

Eller en angriber som kanterne kan sigte efter
Vi har spillet 19 kampe.

I 11 af kampene har vi maks scoret 1 mål.

Det er blevet til 3 sejre 3 uafgjorte og 5 nederlag.

Nu vinder vi i dag, men det kunne ligeså godt have endt 1-1 som det gjorde mod FC Nordsjælland hvor vi kørte rundt med dem, men de udlignede til sidst.

Sådan en kamp mod AaB skal bare lukkes.

Det har intet med uheld at gøre. Det er manglende kvalitet på afslutningerne.
_________________________

Daramy er en af de spillere der har skabt flest store chancer i Superligaen. Haraldsson skaber chancer, Roony skaber chancer, Claesson skaber chancer.

Vi mangler bare den spiller der kan scorer på dem. Claesson kan, men han spiller 8´er så han er ikke i feltet hver gang.
Vi mangler en rigtig goalgetter.

Får man den der topscorer angriber i FCK så står vi med måske det stærkeste FCK hold nogensinde. Det er ikke meget vi mangler.
Success is temporary loyalty is forever PS: Tag en tur i skoven 🌲 med Bo Henriksen når du er gnaven.
Annonce