Snak

Mere indhold efter annoncen
Jaa. Det er sgu en hård dag idag, ganske forfærdelig faktisk, også endnu mere end sidste weekend, må jeg indrømme.

Alt respekt til trænerne og spillerne for at hente så stort et forspring, men når vi så har gjort det, og endda spillet os foran nærmeste forfølger, så er det simpelthen bare ikke godt nok hvis man ender med at misse mesterskabet når man, med al respekt, er oppe mod FCN, AGF og VFF. Det må simpelthen ikke ske og det SKAL have konsekvenser hvis det sker.
https://facebook.com/enchancetillasse/
Prøvede for sjov lige at lave en stilling for Neestrup tiden. Kun for hold i mesterskabsspilet:

1. FCK 37p
2. FCN 30p
3. AGF 30p
4. BIF 28p
5. VFF 27p
6. RFC 18p

Jeg er enig I, at det skal have konsekvenser hvis vi smider det hele væk, men tænker ikke det er Nees vi nødvendigvis skal være efter. Selvfølgelig har han også ansvar, men nuværende situation trækker jo også tråde tilbage til starten af sæsonen under Thorup, samt det evige diskussionsemne (PC).
Nej, det er ikke træneren der er problemet, omend han måske kunne have gjort nogle ting anderledes på det seneste.
Der er nogle ting højere oppe der skal ses på hvis det her glipper.
https://facebook.com/enchancetillasse/
Jeg kan huske at Matias@ lige inden Ståles fyring og lige efter, snakkede en turn around med reference til Ajax, og at det nok kom til at koste 200 - 250 millioner.

Og der kan jeg kun klappe i mine hænder og sige at han er spot on, fint vi har brugt mange penge siden Ståle røg ud og haft flotte salg, men salg og forkerte indkøb har igen efterladt FCK med slagside.

1. vi har kun Daramy med fart og han smutter
2. vi har ikke spilleren til at tiki-taka sig forbi et hold der har placeret bussen foran målet.
3. vi har ikke fysik til at mose et hold.

Så vi er vel ude i at denne sommers vindue er lakmusprøven for PC, det er nu at han skal sætte handling bag sine ord om at FCK skal bruge pengene bedre og mere smart.

Og så vil jeg holde fast i min tanker om opstillingen, fint at Neestrup har været ude og sige at FCK spiller 4-3-3, og sådan spiller man hele vejen ned igennem systemet.

Men skal man holde fast i et system, hvor man ikke har spillerne eksempletvis på kanterne, der har de fornødende kompetencer til dette.

Går vi ud og køber ASO og Daramy fri, jammen så by all means så lad os da spille 4-3-3, men er det lidt mere Diogo og så Larsson på kanterne, så bliver det nok heller ikke et mesterskab til næste år.

Spørgsmålet er så om bestyrelsen er parat til at tage et underskud på + 100 millioner, både som følge af indkøb men også afskrivning og løn til spillere der bliver købt ud af kontrakt.
Går vi ud og køber ASO og Daramy fri, jammen så by all means så lad os da spille 4-3-3, men er det lidt mere Diogo og så Larsson på kanterne, så bliver det nok heller ikke et mesterskab til næste år.


Og en 9´er.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Nu var det jo også ekstremt elskværdigt af Nessie at gå ud og bruge al spillernes energi i pokalen torsdag og tilmed skaffe os en ekstra kamp midt i et hårdt program for et presset og træt hold.
“Der var andre der trak mer' end jeg”
Nej, det er ikke træneren der er problemet, omend han måske kunne have gjort nogle ting anderledes på det seneste.


Han har uden tvivl været en del af problemerne her i mesterskabsspillet ved at foretage mærkværdige beslutninger og fremstå lammet i tilspidsede situationer. Udskiftninger der er kommet for langsomme osv.

Vil dog gerne medgive at jeg efter nærmere omtanke også synes at pilen peger mere på PC men det freder slet ikke Neestrup som har truppen til at vinde de kampe vi taber for tiden. At påstå andet er hjernedødt for det vil mene at klubber som Randers, Vejle og BIF har en bedre trup end os og det passer bare ikke.

Den her krise er hellere ikke kommet ud af det blå. Jeg har selv skrevet om det siden Vejle kampen. Der er det jo trænerens ansvar at vende tingene hurtigst muligt og det har han jo gode forudsætninger for ihvertfald bedre end modstanderne selv i en sæson som denne. Eller måske endda ISÆR i en sæson som denne, som muligvis har det billigste mesterskab tilsalg nogensinde.

Det er PCs skyld at vi hellere ikke kan spille to kampe om ugen pt. men derfor bør Neestrup stadig havde set det, og dermed satset på Superligaen
F.C. København - Tak for alt, Nees og Sune. VELKOMMEN TIL BO! Bestyrelse og ejere RAUS. Sælg til nogen som rent faktisk interesserer sig for sporten og som elsker klubben ELLER BEVIS JER SELV NU.
Det vil minde om sidst FCN tog et mesterskab fra os. Dengang var det tabte mesterskab CVs skyld alene. Denne gang vil der være minimum to skyldige, hvis det sker.


Hvorfor kun 2?


Jeg kan huske at Matias@ lige inden Ståles fyring og lige efter, snakkede en turn around med reference til Ajax, og at det nok kom til at koste 200 - 250 millioner.

Og der kan jeg kun klappe i mine hænder og sige at han er spot on, fint vi har brugt mange penge siden Ståle røg ud og haft flotte salg, men salg og forkerte indkøb har igen efterladt FCK med slagside.

1. vi har kun Daramy med fart og han smutter
2. vi har ikke spilleren til at tiki-taka sig forbi et hold der har placeret bussen foran målet.
3. vi har ikke fysik til at mose et hold.

Så vi er vel ude i at denne sommers vindue er lakmusprøven for PC, det er nu at han skal sætte handling bag sine ord om at FCK skal bruge pengene bedre og mere smart.


Undskyld, men hvor mange vinduer skal PC ha´??? Hvis træner 2 på en sæson, der er verdens største trænertalent af international klasse, ej heller kan få det hold PC har sammenbragt til at præstere, så må det da være ud med PC!

Jeg er så træt af den mand, han har ikke blot drænet holdet for profiler, han har dertil brugt vanvittigt mange penge på ubrugeligt skrald..

Jeg ved ikke engang om noget af det han har købt var tiltænkt at være erstatninger, men mest af alt har manden forsømt at erstatte vigtige pladser, blot for at fylde holdet med offensive centrale midtbanespillere der er værdiløse.

VK blev ikke erstattet, CS var tiltænkt som backup, ikke som fast starter i 11´eren, dertil, senest vist i gårsdagens kamp, er han for ringe og koster alene igår 2 mål (er "indblandet").

Daramy blev i første omgang ikke erstattet, det skrald der kom ind var ubrugelig og selvom Daramy i sidste ende erstattede Daramy er han om lidt atter væk.

Biel blev som type ikke erstattet, vi mangler ham nu..

Stage ville have været guld værd i denne sæson, Clem er ikke i nærheden af Stages niveau når det kommer til arbejdsradius. Vi bliver trynet på midtbanen og det skyldes manglende erstatning for spiller solgt.

Det er så vildt at PC ikke er blevet høvlet ud af klubben for lang tid siden, måske skal man lige se om mesterskabet kommer hjem, men i en sæson som denne er det jo tydeligt for enhver at han skal ud ligegyldigt hvor FCK ender på skamlen.

Vi har for +100M blandet lort der ikke kan bruges i FCK, det er hvad vores penge er brugt på..

Isak, Amoo, Diogo og ked af at sige det, Andreas.. spildte penge direkte i kloakken.. -Skal den mand virkeligt have et vindue mere???
@kasperiano,

De smadrer dynamikken. Ankersen i sin egen side, simpelthen ved at være pissehamrende dårlig, og Neestrup synes ikke den skade er nok, så samtidigt må Jelert spille til venstre, hvor vi så ligeledes bliver dårligere end med Sørensen. Begge sider er dermed svækket af Ankersen, og midten er lige så hullet som en si, fordi Falk fylder præcis ingenting og samtidigt laver hjernedøde boldtab i hver eneste kamp.


Blot for at sætte perspektiv, så var Ankersen kun skyld i et mål, mens CS´ mangler resulterede i 2, så principielt havde Neestrup jo set rigtigt og burde starte igen i næste kamp fremfor CS.

Mht. Falk, så burde han ligge meget længere fremme på banen, så hellere ham lige foran modstandernes forsvar end Diogo, Claesson, Harald og Larsson. Hvem han dog skulle støbe kugler til er det åbenlyse spørgsmål..
Virkelig mærkeligt, at vi stadig er favoritter til DM..
Annonce