NCH; Man vinder ingen mesterskaber med mælketænder.
Lige denne kommentar er ikke helt tidsaktuelt,
Enig, det var også det jeg skrev.
Det kunne være sjovt at forholde NCH til den kommentar for at høre the grand old man om hans betragtninger om den udvikling.
Omkring Zeca og lederskab.
Jeg kan se der bliver efterspurgt lederskab. Det er en klassiker når ens hold har modgang. Så det den nemme forklaring at komme med. Jeg hørte en Brøndby Podcast den anden dag og hvad skreg de på.....lederskab.
Det lidt en fodboldkliche. Som med alle gode klisheer lever de fordi der ofte kan være lidt sandhed i dem. Nu er lederskab mange ting. Vi ser jo alle billedet for os af en Roy Keane der går forrest og er tydeligt verbal, men der findes mange andre måder at være ledere på. Nogle mindre synlige end andre.
Vi står lige nu som hold i en situation hvor vi har haft en masse vanskeligheder. Mit gæt er, at en af grundene til det kan se ud som om vi slipper ud af det med skindet på næsen er vi måske har mere lederskab end jeg kan se der gives kredit for, På bænken med træneren. Men også på banen naturligvis da det jo er der arbejdet for alvor udføres.
Er det et tegn på manglende lederskab at vi lader AGF overtage kampen, måske, men så er det vel i ligeså høj grad et tegn på lederskab at vi kommer foran og ikke mindst indhenter dem igen. Det sidste var en mandfolkepræstation. Mentalt. Sådan noget der ofte kræver stærke ledere.
Jeg kan ikke gennemskue hvem der er stærke stille ledere. Måske anføren (der ikke var med mod AGF), Falk eller drømmetanken unge fyre som Jelert og Clem.
Pointen er ikke at jeg har svarene, men at jeg ofte syntes at den der med at mangle leder er en floskel i stil med at mangle smide lægge hjertet på banen og dø for trøjen.
Zeca er jeg glad for man lader gå. Han har været en fin spiller, sine tydelige mangler til trods, og en endnu finere personlighed. Sådan en vil man naturligvis altid gerne bliver for evigt. Men hans løn og position på holdet kan helt sikkert varetages bedre af andre med hans alder og skadeshistorik i betragtning.
Når det er sagt, så er jeg ikke i tvivl om at hvis hans knæ kan holde kan han sagtens have nogle gode år i sig i Grækenland.