Snak

Mere indhold efter annoncen
Præcis defensive tunger
Brøndby og Chelsea
I 21/22 sæsonen hvor FCK vandt mesterskabet sluttede man efter 17 runder:

FCM på 35 point
FCK på 33 point

FCK fik så styr på defensiven i vintervinduet. Man hentede Vavro ind via lån og i de resterende 15 kampe lukkede FCK kun 7 mål ind. Man endte med en sæson hvor man kun lukkede 19 mål ind i 32 kampe. FCM lukkede 33 mål ind i 32 kampe.

Det var så Boilesen der blev sat af og vi fik en Vavro - Khocholava duo i forsvaret. Dengang i efteråret lukkede vi også mål ind på kontraer. Nederlaget til 2-1 mod Brøndby hvor Hedlund kørte rundt med langsomme Boilesen satte virkelig et negativt spor i tråden.

Den største ændring var at Vavro blev lånt i vintervinduet samtidigt med at Stage blev flyttet fra højrefløjen til 6´er ved vinter opstart. Det løste vores defensive struktur.
_________________________________

Jeg synes denne sæson minder lidt om 21/22 sæsonen og det er ikke meget der skal til før vores defensiv kan blive perfekt igen.

Vi skal have en CB der kan tage Khocholavas rolle som styrmand. Vi kan ikke stole på at Khocholava kan holde sig skadesfri.

Så skal vi hente en 6´er der kan varetage de kompetencer Stage havde. En duelstærk spiller med stort løbepensum.
Success is temporary loyalty is forever PS: Tag en tur i skoven 🌲 med Bo Henriksen når du er gnaven.
Den nemmeste og hurtigste løsning i forsvaret, ville være at hente Filip Helander i OB. Han har kontraktudløb til sommer. Han kunne have en kortsigtet Ulrik Laursen-impact.
Har lige læst at spillerne ikke kan nå at flyve hjem fra München inden lufthavnen lukker (åbenbart?) onsdag aften så de rammer først 10eren ca 15.30 torsdag eftermiddag. Håber ikke det har effekt på trætheden til søndag. 3 point mod GF og vinter på 1. Pladsen ville være top klasse.
Nande@

Så må vi håbe at FCM ikke lige finder lidt guld i vinter vinduet, sådan et par stykker der kan nogenlunde det samme som Dreyer og Isaksen, vil i den grad kunne tippe balancen.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Tror FCM arbejder videre med det de har nu medmindre et eller andet ekstraordinært byder sig for dem, så tænker jeg, at de har det hold de gerne ville have efter alle de sommerindkøb de foretog sig.
Verdens største løgn Paul 😂😂


Hvad tænkte du på? At FCM aldrig har vundet et mesterskab samtidig med et europærisk gruppespil er vidst god nok? Ved selvfølgelig ikke om Paul forudså det men jeg håbede selv personligt på FCM i et gruppespil da det udover koefficient pointene også ville gavne FCK med andre danske hold der også brugte energi i Europa. Tror f.eks at det er en stor del af grunden til at FCN har mistet så mange point og også FCK. Så jeg tror hellere ikke at FCM havde været en ligeså stor trussel, hvis ikke at i var røget ud af Europa
F.C. København - Tak for alt, Nees og Sune. VELKOMMEN TIL BO! Bestyrelse og ejere RAUS. Sælg til nogen som rent faktisk interesserer sig for sporten og som elsker klubben ELLER BEVIS JER SELV NU.
Hvad tænkte du på?


Jeg tror han tænker på at han ikke tror på at jeg skrev tilbage i August, at FCM altid skal tages seriøst i SL når de ikke har europæisk fodbold i løbet af et efterår. Det kan også være at han beskylder mig for at være en af dem der fik skrevet at FCM blot skulle koncentrere sig om at komme i Top6 i denne her sæson. Det passer så ikke. Jeg har altid skrevet at FCM ville kæmpe om top3 i den her sæson.
https://facebook.com/enchancetillasse/
Jeg kan sagtens erkende at jeg ikke troede på FCM. Fordi jeg også troede at de ville komme i gruppespil. Ingen af delene var korrekt men som sagt så tror jeg også at det hænger sammen.
F.C. København - Tak for alt, Nees og Sune. VELKOMMEN TIL BO! Bestyrelse og ejere RAUS. Sælg til nogen som rent faktisk interesserer sig for sporten og som elsker klubben ELLER BEVIS JER SELV NU.
Jeg kan sagtens erkende at jeg ikke troede på FCM. Fordi jeg også troede at de ville komme i gruppespil. Ingen af delene var korrekt men som sagt så tror jeg også at det hænger sammen.


Selvfølgelig gøre det, det. Det er indiskutabelt. Men som den gode Svoger skriver i en anden tråd: Det er ligemeget på hvilken baggrund man har fået pointene på. De tæller lige meget. Det er op til os at få lukket ned for den forstyrrende snak om FCM, og BIF for den sags skyld, i foråret (kan ikke nås nu), og det forventer jeg også sker.
https://facebook.com/enchancetillasse/
Annonce