Ja, det var en flot præstation selvom Bayern ikke spillede deres bedste og tog den med ro. Jeg æder mine ord, vi holdt stand, goodwill towards men ... and women.
Men det må have kostet kræfter.
Og vi skubber bare udfordringerne foran os.
Udover krav om en sejr mod AGF, som jeg ikke ved hvordan Nessie vil opfylde uden et julemirakel, har vi så Gala kampen den 12. De to kampe mod SIF bør køres på lavt plus og bruges til at holde formen i gang, men hvor et nederlag samlet er helt i orden.
Alt handler selvfølgelig om Gala.
Gala ligger helt i top i Tyrkiet. Det er et festligt men uberegneligt hold men det kan man i det mindste regne med. De laver fabelagtige mål, nærmest ud af det blå, som det tredje mod Man U og de to mod os. Men det gjorde Sparta og Rakow også. Gala er dog lidt vildere. Vi kontrollerede med nød og næppe Gala i den første kamp trods horroragtige første 25 minutter, dog kun indtil Jelert fik rødt. Gala er i bund og grund et ustruktureret hold, det synes jeg især anden halvleg mod Man U senest viste, og det burde vores kølige profiler kunne lukrere af.
Men det er i den grad en vind-eller-forsvind kamp hvor taberen nok ender som nr. 4, så det bliver forbudt for børn. For hvem vil ikke satse de sidste 10-15 minutter hvis man kan gå videre i CL, hvor man nok gerne sætter EL skæbnen på spil for den helt store drøm ... eller mareridtet.
“Der var andre der trak mer' end jeg”