Snak

Mere indhold efter annoncen
Hvor meget af vores nye plane er egentlig plastik? Kunne man ikk øge plastik delen lidt sådan at den kunne tåle mere?

Nuværende bane er ikke en hybrid. Der er dermed ikke plastik i.
Man har tidligere forsøgt sig med hybrid, men det er man gået væk fra af flere årsager.
Det er klart at hvis man anlagde en hybridbane som f.eks. den i bif og droppede koncerterne. Så ville man have en fornuftig plæne. Parken er ikke det eneste stadion i verden med dårlige lysforhold.
Når okay det er gået forbi min næse jeg troede stadig den var hybrid
I grunden tåbeligt at man ikke anlægger en hybridbane, nu man end ikke kan finde ud at vande efter gødning
Glædelig jul i tråden
Indeholder en hybridbane ikke også græs, som skal gødes? Derudover har man vel lært af fejlen. Og i øvrigt ansat en greenkeeper igen.
Boomer by proxy. Synes en stork er grim med langt næb.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Hybridbaner var det nye sort for et par år siden, men jeg ved ikke lige, hvorfor de gik i glemmebogen?
Den nuværende bane er hybrid og typisk består de af 5% plastik.

https://www.fck.dk/nyhed/arbejdet-med-plaenen-i-parken-er-begyndt

Hvis man er interesseret i at høre om overvejelserne om forbedring af træningsfaciliteter og parken og hvordan CL-millionerne skal bruges kan jeg virkelig anbefale at høre medianos udsendelse med PC og Lauesen. Det var meget tydeligt at især træningsfaciliteter blev prioriteret højt. Derudover fortalte de, at der allerede blev arbejdet på en ny og mere ambitiøs strategi, fordi 6/7 mål i den gamle allerede var indfriet og fordi ejerkredsen kunne se, at de ekstra millioner, de har brugt indenfor de seneste 5 års tid, havde haft et helt utroligt højt return of investment. Selvfølgelig primært båret af CL-deltagelse.
Link til udsendelsen:
https://open.spotify.com/episode/1wqBokFSeqSqt27bhrE3Zx?si=95-qX0O-S-exhu-xNOEi5g
Drako. Super, tak for link, den vil jeg hygge mig med senere.
F.C.København. Man United.
"Sjovt" Tipsbladet kårer Falk til den bedste defensive midtbanespiller i Superligaen, så er spørgsmålet om deres "ekspert" har mere ret end 99% herinde der skriger på en 6´er

Og kort tid efter linker Tipsbladet FCK med en 6´er, en brasiliansk midtbane mand der spiller i FK Qarabag, han er 25 år og hedder Julio Romao og skulle ha fået sin fulde senior debut for 3 år siden, dvs da han var 22´ish år, og så siden flyttet til Azerbaijan
Is it cold in his shadow?
Så kan man diskutere hvor troværdigt Tipsbladet er som kilde. Personligt synes jeg der render en mere decideret 6´er rundt i Nordsjælland som ikke skaber sammen unødvendig risiko til tider og fylder markant mere i defensiven. Falk har igen og igen vist han er langt bedre længere fremme i banen.
Annonce