Redigerettirs 27. feb 2024
Det var en fed kamp i går. Nok kunne man se, at FCN har deres kvaliteter og måder at spille frit i offensiven på - og den slags plejer at kunne volde os problemer - men de blev sat til vægs af vores bagkæde, som var hård mod dem. Der kommer ikke meget lækkert fra Vavro og McKenna, men de forsvarer feltet helt vanvittigt godt. Jeg kender ikke Vavros ønsker for fremtiden, men kan han lokkes til en sæson mere i København, og kan McKennas kontrakt konverteres til en permanent, tror jeg vi kommer til at se et af vores bedste midterforsvar nogensinde i næste sæson.
Jeg kan godt lide, at Neestrup har gået så pragmatisk til værks her i de første par superligarunder efter vinterpausen. Det er jo fint nok at stole på egne styrker, men det må aldrig være i konflikt med respekten for modstanderens ditto. Det er såmænd ikke noget, jeg tror han og trænerteamet har gjort i arrogance, men mod slutningen af efterårssæsonen lignede det, at vi var blevet for lette at have et modtræk til. Ganske som vi snakkede om herinde, da 23/24 blev skudt i gang. Vi anede, at det var en risiko med pågældende trup.
Nøglen kan være, at man har hentet McKenna. Det skal der lige spilles lidt flere kampe for at kunne konkluderes, men jeg synes virkelig, han har gjort det godt. Ikke at han er fejlfri, men jeg sidder med en god fornemmelse med ham på holdet. Neestrup har kunnet spille mere afventende med holdet en smule længere tilbage på banen, og det tror jeg kan hænge sammen med, at man har et par klare profiler, som lukker feltet af. Samtidig virker Moi også som en type, som godt kan arbejde defensivt. Synes han gør det rigtig fornuftigt faktisk.
Vedr. transfers er Jelert helt suveræn. Han døjer lidt med et iltert temperament, men som spiller er han på et andet niveau end samtlige andre backer i ligaen. Ham kommer vi til at savne, for som andre skriver, bliver han formentlig solgt til sommer. Diks kan selvfølgelig besætte pladsen, men det bliver ikke helt det samme (dog sikkert godt nok). Dertil skal der en ny angriber ind. Jeg synes godt man kan forvente, at der kommer noget ordentligt ind, og profilen skal sidde lige i skabet. Haji Wright er det tætteste, jeg lige kan komme på sådan en. Stærk, adræt, hurtig og på passende, høje niveau, også ift. afslutninger.