Snak

Mere indhold efter annoncen
Froholt - Orri - Roony
Højlund - Clem - Jørgensen

Jatak.
Når man har været på banen i tre voksenkampe i Europa i samme sæson, er man spærret i Youth League.
Åbn en betting-konto, hvis du er så god til at spå
Jeg mener det bare hypotetisk. Det er rart at se fødekæden fortsætter.
Her er forskellen.

Zilina stillede med:

Badzgon, Zilina B, 2005
Oravec, Zilina u19, 2005
Jasso, Zilina, 2004
Mynar, Zilina B, 2004
Badjie, Zilina u19, 2005
Samaj, Zilina u19, 2005
Drame, Zilina u19, 2005
Hrnica, Zilina B, 2005
Valko, Zilina B, 2005
Sauer, Zilina, 2004
Kosa, Zilina u19, 2006
_______________________________

FCKs 11
2006
2006
2006
2005
2006
2006
2007
2007
2006
2006
2005
___________________________

Man må maks have 3x 2004 årgange i UEFA League truppen. (Det er 20 årige)

De havde alle 3 i startopstillingen. To af dem spiller på førsteholdet i den bedste række hvor Sauer faktisk er en profil og fast starter med 3 mål og 6 assists.

De var gennemsnitlig over 1 år ældre end vores drenge.

Så det er en ret flot præstation at gå videre. Det er mod et hold der er ældre hvor flere af dem spiller fast voksen fodbold. De slog jo også Dortmund ud og var egentlig også bedre end os.

Men havde vi mødt det rene Zilina u19 hold der vandt deres hjemmelige liga og kvalificerede sig til turneringen. Så havde vi tæsket dem. Det er jo to vidt forskellige hold.
Success is temporary loyalty is forever PS: Tag en tur i skoven 🌲 med Bo Henriksen når du er gnaven.
Vavro har fornyeligt udtalt at han gerne vil prøve Prl, Bundesligaen eller la liga igen. Men jeg synes også at det må blive på et senere tidspunkt end til sommer så, for hans værdi for holdet har mere værdi end hans pris på transfermarkedet.

Jeg tror og håber også at McKenna bliver glad nok for KBH og evt. finder ud af noget med familien, så han også kan blive her længere end til sommer. Han minder mig som spillertype egentlig meget om Khocholava i starten af hans tid i FCK. Tror dog ikke at vi får den version af Kocho at se igen.
F.C. København - Tak for alt, Nees og Sune. VELKOMMEN TIL BO! Bestyrelse og ejere RAUS. Sælg til nogen som rent faktisk interesserer sig for sporten og som elsker klubben ELLER BEVIS JER SELV NU.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Stortset alle fra FC Salzburgs Youth League team spiller hos FC Liefering i den anden bedste række i Østrig. De er også noget ældre.

Faktisk gælder det for de fleste resterende hold i turneringen.
Success is temporary loyalty is forever PS: Tag en tur i skoven 🌲 med Bo Henriksen når du er gnaven.
Midt i den triste Olsson historie er det som om vi alle lidt har glemt der rent faktisk skal spilles en ret vigtig fodboldkamp.

Umidelbart er det på forhånd den kamp efter julepausen jeg har det mest afslappet omkring - så det skal nok ende med at gå galt.
Jeg har ikke på noget tidspunkt været med på hypen af FCM og alle deres sommerindkøb. Udover de har haft en lang periode i efteråret hvor de vandt deres kampe grimt, er der intet ved dem jeg syntes er på vores eller BIFs niveau. Nu de så samtidig nede med en masse spillere og har ikke spillet særligt godt efter jul, så jeg har ærligt talt ikke den store respekt for dem.
Jeg håber vi går ind til kampen med et agressivt pres hvor deres karantæneramte forsvar fra starten skal testes af. De triste omstændigheder og Martinez skade gør samtidig at deres midtbane heller ikke er voldsom, så det gør det jo nok bare endnu mere optimalt at komme med et hårdt pres.

Simsir er en fremragende spiller, men jeg syntes ikke de har strenge nok at spille på til vi ikke kan ofre de resourcer der skal til for at lukke ham ned.

Alt i alt syntes jeg kampen ser ud til at ligge rigtigt fint til os. Bedre faktisk end de to første selvom udekamp i Herning de sidste år ikke har klinget rigtigt godt i vores ører.
Jeg vil blive meget skuffet over andet end tre relativt sikre point.

There, i jinxed the whole thing.
If you know, you know.
Vi ved alle hvordan det går i Herning. FCM kan være nok så dårligt kørende, og have karantæner og skader nok til, at Thomasberg selv skal på banen. Det bliver stadig en vanvittig svær kamp.
Og så ser det ud til at der sker et eller andet omkring Orri i dag/snart.

https://x.com/orrirafn/status/1762851439167082639?s=46&t=9j9_WRQpGV9cv7E5b_VT8Q
U/19 skal møde Nantes, igen på udebane?
Annonce