Snak

Mere indhold efter annoncen
Nathan Trott må da være fokus til første keeper til sommer.
De kører også tit en statistik under Premier League kampene, der hedder “Touches in opposition box”. Den kunne være fed at have i superliga kampene også.


Der var en Sort Snak podcast med Thomas Thomasberg hvor han taler om spillestil og de tal de måler på.

Så deres hovedparameter. Det er passes into the box.

Her fortalte han at FC Midtjylland har gennemsnitligt 39 afleveringer ind i modstanderens felt per kamp. Det er det højeste i Suppen og det er de glade for.

Så fortalte han at boldbesiddelse rager ikke FC Midtjylland en skid. Det er ikke en parameter de måler på.

Så for at sætte det simpelt op. Kompakt defensiv, højt press. Vind bolden og send en bold hurtigt ind i modstanderens felt.

Så I kan godt regne ud. Med under 50% boldbesiddelse og gennemsnitligt 39 afleveringer ind i modstanderens boks. Så sender de en bold ind i modstanderens boks på under 1 minut hver gang de har bolden.

Så en kamp mod Brøndby hvor alle BIF spillere står kompakt inde i feltet og forsvarer. Det er et mareridt for FCM.
Success is temporary loyalty is forever PS: Tag en tur i skoven 🌲 med Bo Henriksen når du er gnaven.
Nandeyanen

Ja jeg forstår hellere ikke hvorfor vi hver gang spiller på den måde FCM elsker.
I mesterskabsslutspillet kan vi jo blive tvunget til det hvis vi ikke har hentet FCM før, mens hvis vi skulle møde FCM hvor vi ligger nr. 1 så håber jeg vi spiller mere defensivt for at straffe deres fejl, lige mod det hold må vi anderkende vi skal indstille os på dem.
Enig mussen, men problemet er at opfattelsen i FCK er, at fordi man er det største hold i DK så spiller man sit eget spil, og omstiller sig derfor ikke alt efter modstander. Det er i høj grad det, der er vores problem mod FCM. Under Thorup prøvede man faktisk at omstille sig og stille sig længere tilbage nogle gange, med det resultat at kritikken haglede ned over ham.
Det er vel en sandhed med modifikationer, at vi ikke omstiller os. Det gør vi vel i chl. Ikke til en dobbeltdækkerbus fra Norge, men lavere, overlader initiativet og alligevel forsøger at spille bold.

Så udfordringen er vel at:
- fck har flyttet sig til en mere boldspillende tilgang.
- har succes i Europa.
- kæmper hårdt mod fysisk dominerende hold med fokus på fck-classic-taktik lig fcm.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Claesson ude i de næste par uger, hvilket jo nok betyder flere måneder…
Martint

Her snakkede jeg kun om ligaen, ikke CL naturligvis.
Jeg ser ikke Claessons skade som katastrofalt. Pt. Spiller vi ham alligevel ude af position, som angriber, og det synes jeg på ingen måde har været en god løsning.
Men gad vide hvad man gør på angriber positionen så? Corner er for skrøbelig (og færdig på topplan i følge mig), Larsson er uden selvtillid og Orri er lige pludselig helt ude. Det ser godt nok skidt ud på den position.
I og for sig enig. Men han scorer mål.

Mon ikke Mattsson ryger på top, Roony ind på højre og Moi ned på midten?
Annonce