Jeg overvejede at skrive noget om stats, som jeg havde en ide om godt kunne vise umiddelbar større farlighed, målt alene på mål og assists, men tænkte, det ikke var nødvendigt at tage forbehold for, da det normalt er en anden bruger her i tråden, som stirrer sig blind på den slags.
Daramy, når han ikke var halvskadet og uden fysisk overskud, var langt farligere for modstanderen. Hurtigere, kunne bedre finde ud af at udfordre direkte oppasser, og i det hele taget en spiller modstanderen skulle være ekstremt opmærksom på.
Achouri havde en kamp for nylig, hvor han tog en udfordring med to modstandere på sig, og fik leveret en assist, hvor han ellers for ofte bare er gået i stå og har spillet bolden tilbage eller sidelæns. Hvis han fremover laver flere af den slags udfordringer, og lykkes med dem, kan jeg måske blive lidt omvendt. Achouri har udviklet sig, men han er på ingen måde hvad vi havde i Daramy, som, hvis ikke han var kørt helt flad og skulle udskiftes, tvang modstanderen til at holde ressourcer længere tilbage i banen, selv når de ønskede at lægge et tungt pres.
Antal mål eller ej, så får Achouri vel i øvrigt nærmest Daramy til at ligne en kompetent afslutter.
Det er ikke at Achouri ikke er god, eller at han ikke har udviklet sig siden jeg engang i efteråret provokerede en eller anden ved at kalde Achouri pølsemandens Daramy, men han er ikke bedre end Daramy.
Boomer by proxy.
Synes en stork er grim med langt næb.