Snak

Mere indhold efter annoncen
Alternativt tvinges til at dele ud af sin fniseurt, så vi andre kan være med i festen.
Boomer by proxy. Synes en stork er grim med langt næb.
Daramy var involveret i 12 mål i sidste sæson (4 mål/8 assists)
Achouri har i denne sæson været involveret i 17 mål (4 mål/ 13 assists) og stadig 4 kampe tilbage

Daramy var involveret i 12/61 af vores mål = 20% af vores mål
Achouri har pt været involveret i 17/57 af vores mål = 29.8% af vores mål
Hvad jeg lige umiddelbart kunne se, spillede daramy også flere minutter i sidste sæson end achouri har gjort i denne
(mål og assists er taget fra bolds liste)

Så umiddelbart er det vel ikk forkert og sige Achouri har været en opgradering (i form af at have hjulpet med flere mål)?
Nixk siger det. Og udover det er Achouri langt mere nyttig over hele banen i forhold til Daramy. Tuneseren har også den rigtigt gode egenskab, at han kan orientere sig og kigge op med bolden for fødderne og en modstander eller to på nakken - det er præcis, hvad Daramy mangler. Bortset fra det er Daramy stadig et superstærkt kort 1:1 offensivt - jeg er blot blevet overrasket fra dag 1 over, hvor god og stabil Achouri faktisk er.
Åbn en betting-konto, hvis du er så god til at spå
Jeg overvejede at skrive noget om stats, som jeg havde en ide om godt kunne vise umiddelbar større farlighed, målt alene på mål og assists, men tænkte, det ikke var nødvendigt at tage forbehold for, da det normalt er en anden bruger her i tråden, som stirrer sig blind på den slags.

Daramy, når han ikke var halvskadet og uden fysisk overskud, var langt farligere for modstanderen. Hurtigere, kunne bedre finde ud af at udfordre direkte oppasser, og i det hele taget en spiller modstanderen skulle være ekstremt opmærksom på.
Achouri havde en kamp for nylig, hvor han tog en udfordring med to modstandere på sig, og fik leveret en assist, hvor han ellers for ofte bare er gået i stå og har spillet bolden tilbage eller sidelæns. Hvis han fremover laver flere af den slags udfordringer, og lykkes med dem, kan jeg måske blive lidt omvendt. Achouri har udviklet sig, men han er på ingen måde hvad vi havde i Daramy, som, hvis ikke han var kørt helt flad og skulle udskiftes, tvang modstanderen til at holde ressourcer længere tilbage i banen, selv når de ønskede at lægge et tungt pres.

Antal mål eller ej, så får Achouri vel i øvrigt nærmest Daramy til at ligne en kompetent afslutter.

Det er ikke at Achouri ikke er god, eller at han ikke har udviklet sig siden jeg engang i efteråret provokerede en eller anden ved at kalde Achouri pølsemandens Daramy, men han er ikke bedre end Daramy.
Boomer by proxy. Synes en stork er grim med langt næb.
Det er da cherry picking i den reneste form vi lige er blevet præsenteret for her. Du ser bort fra stats og sammenligner med Prime Daramy. Hvor mange måneder var det lige Daramy skulle bruge på at komme i nogenlunde form? Achouri har været stabil fra dag et, og han har stadig masser at bygge på endnu. Personligt synes jeg vores spil er mere flydende med Achouri på banen, hvor jeg har svært ved at tælle hvor mange gange at spillet gik i stå og hvor mange forgæves overlap VK skulle lave når Daramy havde bolden.
Ja, Daramy kunne noget ekstraordinært, men at synes at Achouri er en bedre spiller er da helt på sin plads at mene.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Til syvende og sidst er der jo tale om synsninger - og enhver kan jo synes, hvad han vil.

Det med at fremhæve fart som et stærkt våben hos Daramy undrer jeg mig dog lidt over. For han nægter jo helt konsekvent at true i dybden og vil KUN have bolden foran forsvaret, så han kan udfordre 1:1, og her bruger han ikke så meget fart, men snarere retningsskift og boldkontrol. Han søger stort set aldrig afleveringer i dybden. Men jeg synes, som nævnt, bestemt at han er enormt dygtig og brugbar til driblinger og gennembrud. Hans svaghed er jo bare, at han er lidt af en one-trick-pony og luksusspiller, hvor en spiller som Achouri efter min mening giver meget mere til holdet i flere faser af spillet.
Åbn en betting-konto, hvis du er så god til at spå
Daramy kom jo til 1½ måned inde i sæsonen og skulle bruge en del tid på at banke rust af.
Der er jo altid djævler i detaljen når man baserer sine argumenter på stats.
If you know, you know.
Mohamed Daramys fart er netop ikke bare at kunne løbe ligeud hurtigt.

Det at modstanderen ved (eller finder ud af), at når Mohamed Daramy modtager bolden på egen banehalvdel med en mand i ryggen og en som backup, er der stadig en rimelig risiko for at han har frit løb mod mål et par sekunder senere, er guld værd. I bogstaveligste forstand.

Elias Achouri er også god, selvom hans tæmninger, afslutninger og halve udfordringer irriterer mig.

fck-medløber.
At man er i stand til at sælge Daramy til den pris og samtidig finde en fuldgod erstatning der leverer ligeså gode stats til en 1/4 af prisen, er intet mindre end genialt. (Spørg dig selv, hvis du kunne gøre dette på alle pladser, ville du så gøre det?)

Haraldsson vs Moi er en klar opgradering hvis man ser bort fra salgspotentiale.
“Jeg har ingen anelse om hvad der foregik!?! Men jeg deltog selvfølgelig...”
Jeg håber ikke vi kun laver 1:1 erstatninger som vi gjorde sidste gang.

Så må PC bide i det sure æble hvad angår hans 5CBs til 2 positioner.
Success is temporary loyalty is forever PS: Tag en tur i skoven 🌲 med Bo Henriksen når du er gnaven.
Annonce