Snak

Mere indhold efter annoncen
@Le Deux,

Her er vi grundlæggende uenig. Der er absolut intet der tyder på at et gammelt koncept ville virke, hverken for storhold i større ligaer eller mindre hold i mindre ligaer. Selv Ståle nåede til den konklusion.


Nu er vi ikke så uenige som du tror ;-)

Jeg ville ikke støve det gamle koncept af og genetablere en så fysisk (og langsom) tilstedeværelse som dengang, da det giver panderynker internationalt i stedet.

Eksemplet var blot for at indikere at vi mangler et koncept som, ligegyldigt hvad de andre i SL stiller op, virker og vinder.

Jeg ser bare ikke at evigt boldflytteri fra side til side og en gylden følt bold til angriber eller offensiv midt virker for os i længden.. Vi har ikke Messi eller Ronaldo rendende rundt inde i feltet.. -Og får det heller ikke..

I perioder har vores spil været lagt op til at spille efter Corner fra kanten, uden han vel at mærke var på banen.. Når han endeligt var klar, spillede vi i stedet igennem midten.. -Igen komplet mangel på koncept..

Vi har ofte været gode i genpres og til at fange modstanderne i omstillinger, desværre er de andre tophold ikke dårlige til at komme hjem og ofte gode til at spille sig ud af vores pres.

Den eneste spiller der virkeligt virker i sin rolle er ham med flest assists, det er fordi han har en fri rolle og for det meste kan sætte sin mand.. Achouri falder dog også ud af visse kampe når der er backup på i forsvaret og der ikke kommer et overlap.. Hverken Meling (spiller bagud) Jelert (højrebenet) eller CS (for langsom) kan hjælpe Achouri til at udfolde sit fulde potentiale.

På højrekanten er der ingen trussel og derved kan modstandere uden risiko sideforskyde og lukke vores venstreside ned..

Jeg ved ikke hvor mange skabeloner der trænes på, men det er yderst sjældent vi ser noget der virker i praksis hvis vi har bolden og modstanderen står kompakt.. Dertil tæller jeg ikke dommedagsdrøn med fra Vavro eller skud udefra feltet fra Mattson eller Diogo, med andre ord er vi ofte bedre uden bold når vi fanger vores modstander ude af balance.

I SL ser jeg ikke vi kan have et koncept hvor vi skal spille på andres fejl, vi laver selv for mange og derved skal vi ofte jagte så kampene ender som mod AGF, de andre tophold har for gode spillere til at vi kan spille som der synes at være indkøbt spillere til..

@Falske 9´er,

I slutspillet har vi scoret 20 mål, FCN har scoret 25:

https://superstats.dk/stilling/fra-til?runde1=22&aar1=2023%2F2024&runde2=31&aar2=2023%2F2024

Ud af de 20 mål er de 10 scoret mod 2 hold der ikke havde noget at spille for. Med andre ord har vi det forbløffende svært ved at spille mod både BIF, FCN og FCM.

Det nytter ikke noget at vores teknikere kan tæske bundholdene hvis vi taber til alle topholdene, så den statistik kan ikke bruges til ret meget. Når vi ofte har svært ved at score og ganske givet uddeler flere gaver end julemanden den 24. er det svært at vinde mesterskaber.. Vi kan selvfølgeligt rette en del op med forsvaret, men det er bare ikke nok.

Jeg ved ikke hvilket koncept man ønsker at gå efter, men det vi har er slået fejl.

-Vi mangler åbenlyst en back der kan komme i overlap på venstrekanten.
-Vi mangler en trussel fra højre kant, Jelert/Diks kan du hvis der kommer en kantspiller til der kan udfordre.
-Vi mangler minimum en stærk CB.
-Vi mangler en balancespiller (6´er) der kan beskytte forsvaret og sætte offensiven igang.
-Vi mangler et koncept omkring hvilken type angriber vi ønsker. Håber vi på Corner skal der en Corner klon ind når Corner er skadet.. Går vi med en Orri løsning skal der købes samme type ind der er bedre end Orri.
-Vi skal af med en hulens masse kvalitetsspillere på den offensive midt, for mange stjerner, for få kampe.. -Og de spilles alle forkert og derved uden output.

Mon ikke vi har lært en del af Højlund salget mht Orri. Tænker ikke vi tør satse at dumme os på samme måde igen.

Det lugter så langt væk af et køb af ham russeren fra Vejle, så vi har de tre til toppen.
Orri som er fremtiden og klar til meget spilletid. Russeren til at dele med Orri er sikkert kan indfinde sig fint i den rolle og gerne ser sig i FCK, selvom det ikke er 90 minutter hver eneste kamp.
Og så Corner der kan spille, når der er vindstille og han derfor ikke bliver skadet.


Det kunne måske også være en fin løsning. Men Orri skal der forlænges med ASAP
F.C. København - Tak for alt, Nees og Sune. VELKOMMEN TIL BO! Bestyrelse og ejere RAUS. Sælg til nogen som rent faktisk interesserer sig for sporten og som elsker klubben ELLER BEVIS JER SELV NU.
Af de 9 kampe der er spillet i Mesterskabsspillet, der har Falk startet 3 af kampene.

Alle 3 kampe er endt i nederlag.

Alle 3 kampe føles det at der ikke er nogen midtbane. Spillet går fra felt til felt. Der er altså intet duelspil med Falk og Mattsson.

Hvis Falk starter mod FC Nordsjælland. Så er det bare med at spille på FC Nordsjælland sejr.

Jeg bebrejder ikke Falk. Det er en bebrejdelse af Neestrup at han ikke kan se hvor elendig balance der er på holdet.
Success is temporary loyalty is forever PS: Tag en tur i skoven 🌲 med Bo Henriksen når du er gnaven.
Desuden er der flere der har nævnt en oprydning, det er nemt at skrive, men:

-Corner slipper vi ikke af med, hvorfor skulle han ønske at blive pensioneret?
-Babacar, Mukairu og Karamoko smutter først når deres kontrakt udløber.
-Boile, Kocho, samme historie som Corner (med mindre Kocho er klar men holdes ude af andre årsager, i så fald kan han stadigt finde en anden klub).
-Falk(?) Jeg ved ikke om der er hold i historierne omkring USA, har han ikke et ønske om at blive i landet sammen med familien? Desuden kan jeg ikke se hvorfor Falk skal ud, det er ikke hans skyld træneren bruger ham forkert, han er stadig en af de bedste offensive midtbanespillere herhjemme.

Til gengæld tror jeg gerne Moi, Claesson og Diogo vil videre, de vil formodentligt også kunne finde en klub.

-Larsson tror jeg ikke vi kan slippe af med, han vil nok gerne videre, men ikke uden en klub der er villig til at toppe vores lønpakke.

-CS er en soldat, hvis vi beder ham om at smutte vil han nok acceptere, dog med tårer i øjnene.

-Meling, tjah, måske har han et navn at falde tilbage på så han stadigt kan komme til udlandet.

Det der dog er facitlisten er at vi ikke får spillere ind af samme kvalitet som dem der forlader os, det er dog også ligemeget, hvis ellers vi henter ind hvor holdet mangler spillere.. -Hellere en "Achuori case" mere til højrekanten end en 8´er der har spillet PL for et midterhold.. Jeg tror dog heller ikke der er nogen "stjerner" der gider spille SL alene eller ECL (hvis vi er heldige) og Pokal selvom vi kan mønstre 30K tilskuere på lægterne.
@Nande,

Af de 9 kampe der er spillet i Mesterskabsspillet, der har Falk startet 3 af kampene.

Alle 3 kampe er endt i nederlag.

Alle 3 kampe føles det at der ikke er nogen midtbane. Spillet går fra felt til felt. Der er altså intet duelspil med Falk og Mattsson.

Hvis Falk starter mod FC Nordsjælland. Så er det bare med at spille på FC Nordsjælland sejr.

Jeg bebrejder ikke Falk. Det er en bebrejdelse af Neestrup at han ikke kan se hvor elendig balance der er på holdet.


Samme kritik hvis Falk spiller 10´er???
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Desuden kan jeg ikke se hvorfor Falk skal ud, det er ikke hans skyld træneren bruger ham forkert, han er stadig en af de bedste offensive midtbanespillere herhjemme.


@utilfreds

Men der er ihvertfald nogen der skal ud. For PC har lige hentet Mattsson og det har han vel gjort fordi han ikke regner Falk som 8´er eller 10´er?

Vi har Diogo, Moi, Mattsson, Claesson, Falk, Clem og O. Højlund og nu har Neestrup lige sagt at Thomas Jørgensen er aktuel for førsteholdet næste sæson. Samt har Victor Froholdt spillet en del kampe på midtbanen og er også aktuel. Derudover kommer Isak Johannesson tilbage fra lån.

Jeg tæller altså 10 midtbanespillere til 3 positioner.

Samme kritik hvis Falk spiller 10´er???


Ud fra PCs indkøbs politik virker det ikke som om PC eller Neestrup ser Falk som 8´er eller 10´er mere.
Success is temporary loyalty is forever PS: Tag en tur i skoven 🌲 med Bo Henriksen når du er gnaven.
@Nande,

Men der er ihvertfald nogen der skal ud. For PC har lige hentet Mattsson og det har han vel gjort fordi han ikke regner Falk som 8´er eller 10´er?


Ingen kan vel svare på hvorfor PC hentede Mattson, udover PC selv. Jeg tror ikke PC "regner" for i så fald ville han vide vi havde rigeligt med spillere, på den plads Mattson spiller, i forvejen.

Vi har Diogo, Moi, Mattsson, Claesson, Falk, Clem og O. Højlund og nu har Neestrup lige sagt at Thomas Jørgensen er aktuel for førsteholdet næste sæson. Samt har Victor Froholdt spillet en del kampe på midtbanen og er også aktuel. Derudover kommer Isak Johannesson tilbage fra lån.


-Ja, det ved PC jo også godt, så igen kan man spørge, hvorfor købte han Mattson?

Nu har jeg så skrevet i et tidligere indlæg at jeg forventer Diogo, Moi og Claesson forlader os, de har stadigt et godt navn udenfor vores grænser og har bevist de kan være med på et højere niveau i CL.

Guderne skal vide hvorfor Falk skal gøre sig selv og holdet dårligere ved at spille en plads han ikke burde, men det ændrer jo ikke på hvad manden har af spidskompetencer.

Af de listede spillere er følgende dog ikke gode nok til start 11´eren:
Clem, O. Højlund, Thomas Jørgensen samt Victor Froholdt. Isak ved jeg ikke om vi kan bruge eller om han kan sælges til Bundesligaen..

Så hvis "stjernerne" ryger, er der "kun" Lerager, Falk og Mattson tilbage + en spritny 6´er forhåbentlig..
@Utilfreds

At vi ikke har scoret flere mål i slutspillet, skyldes jo, at vi har brændt og brændt og brændt - ikke at vi blot har trillet bolden fra side til side og ikke skabt noget, som du siger. Vi har skabt et hav af chancer. Og havde vi kunnet finde ud af at lukke af bagude og undgå hjerneblødninger, havde vi også vundet mod BIF og FCM hjemme trods afbrænderne.

Igen: Vi skal reparere det, der ikke virker. But if it aint broke, dont fix it.

Åbn en betting-konto, hvis du er så god til at spå
@utilfreds

Jeg tror for så vidt heller ikke vi er så langt fra hinanden. Jeg slår nok bare særligt på tromme for at fordi vi har fysik = med sejr og succes.

Det er i øvrigt lidt som man glemmer de sæsoner hvor det koncept fejlede.


Eksemplet var blot for at indikere at vi mangler et koncept som, ligegyldigt hvad de andre i SL stiller op, virker og vinder.


Dette er jeg som sagt fuldstændig enig med dig i. Her har Nees & co i min optik fejlet eklatant. Hvorfor jeg heller ikke synes det er objektiv fair at sige teknisk boldbesiddende fodbold "ikke kan vinde" fordi jeg netop ser at konceptet ikke er der endnu men potentialet i at det virker hvis konceptet hvilede i holdet.

Altså konklusionen for mig er, at trods dette manglende koncept, så har vi alligevel hentet point nok til at være med langt hen af vejen.

Og på samme måde som jeg heller ikke storroser de seneste mesterskabers spil, koncept og spillere etc. Så kassere jeg heller ikke alt ved dette år.

Du kan måske endda sige at jeg tror ikke at Babacars scoring mod FCM var et kvalitetstegn men det ende med at have mesterskabsværdig betydning. Det går bare begge veje i min optik.

Hertil kan man altid tale om definitionen af teknisk boldbesiddende fodbold. Hold som Silkeborg og FCN synes jeg ofte ender med at overdrive dette, men ingen tvivl om at de hviler i det. Blot for at understrege er det ikke min ambition at ligne/spille som dem og flytte bolden rundt indtil der ikke er mere luft i bolden.

Hele Corner historien synes jeg er enormt svær at kloge sig på. I min optik må det være svært at have et kort i truppe som synes at kunne have stor indflydelse men bare sjældent er en del af det.

Hvis jeg måske skal sige noget som jeg kunne ane som et koncept fra Neestrup, men som jeg ikke er enig i hvis det er tilfældet, så er det netop denne tendens til at ville angribe skævt. Altså at det synes helt med vilje med en bred venstrekant og en der højrekant der trækker ind i banen.

Her savner jeg godt nok fart og alternative spillere der kan gå samme vej/veje som i Achouri. Links viste i øvrigt meget enkelt hvordan det kan gøres.

6´eren er et så åbenlyst problem, som måske hviler mere på strategi, altså at man vil forcere Clem succes igennem før det reelt er muligt og derved ikke optage en plads. Her synes jeg bestemt at PC og Nees også gerne må modnes.

Så kommer vi ikke udenom om at skader i det omfang, har endt med at placere mange døde penge langt fra holdet. Man kan sige at det ikke må have en betydning, men så kan man jo lige så godt sige at deres betydning hvis de var spilbar ikke var gode nok.

Vi så alle hvordan eksempelvis Man C præsterede da vitale spillere var ude. Det må ikke blive en undskyldning men at det kan have en betydning, synes at være logisk.

Jeg så i hvert fald gerne Khocholava, Boile og Corner kroner brugt på en anden måde, men igen er der jo heller ingen garanti for at disse ikke kan blive skadet.

Men præcis som når Ståle ikke vandt mesterskabet og ofte skulle bruge 1-2 år efter en succes på at genrejse sig og holdet. Så udelukker en alternativ måde heller ikke at man kan tabe eller et koncept under forankring.

Det er i hvert fald cherry picking hvis man mener at 2 x mesterskaber, 1 x pokal, 2 x CL og 1 x videre fra CL gruppespil, ikke kan lægges til grund for at man gør noget rigtig. Ligesom at en 4. Plads og ingen europa, understreger at man ikke gør alt rigtigt.
“Jeg har ingen anelse om hvad der foregik!?! Men jeg deltog selvfølgelig...”
Vi kan håbe det ender med at blive “a blessing in disguise” for os ikke at vinde mesterskabet. Jeg håber og tror på, at alle lige bliver dét skarpere af ikke at vinde hele tiden. Nees har jo eksempelvis nærmest ikke prøvet at tabe noget før nu som FCK træner og det kan være det egentlig er sundt. Jeg tror hvert fald på, at alle i klubben stepper op og gør de nødvendige ting nu kontra hvis man tager 10 mesterskaber i træk og lidt tror man kan komme sovende til det hele.

Kan også være jeg bare er naiv selvfølgelig.
Annonce