Redigerettors 30. maj 2024
Det er selvfølgelig en styrke, at vi har så mange offensivspillere, der kan spille mange forskellige pladser. Men jeg ønsker mig alligevel, at en oprydning vil give lidt større klarhed over, hvem der er i spil til hvilke pladser: Wings, otterne, nieren osv.
God gammeldags konkurrence, hvor der sidder en god holdkammerat klar til at spille i stedet for dig, hvis du ikke præsterer, er ikke uvæsentligt på et hold, der er plaget af afbrændere og forsvarsfejl på en ugentlig basis.
Jeg mistænker lidt, at vores hold har været lidt ramt af ´trænersyge´ - dvs. at alle fejl har som konsekvens, at vi ændrer opstilling og taktik - ikke at de fejlende spillere bliver erstattet af en bedre i samme opstilling. Det mudrer tingene og er på sigt underminerende for performance.
Lad os få noget mere af den gode gammeldags tydelighed i trup og opstilling. To stærke spillere til hver plads i en fast startformation. Det virker!
Åbn en betting-konto, hvis du er så god til at spå