Snak

Mere indhold efter annoncen
Ja men du argumenterede med at han var træt sidst i kampe osv - jeg gav et 3 uger gammelt eksemple i en ret relevant ChL kval kamp - hvor han ikke var træt i 90 minut - i hvert fald ikke mere træt end han opfangede den situation og lukkede kampen endegyldigt. Vil mene mit eksempel er ret relevant i forhold til det du skriver.


Mon ikke alle professionelle fodbold spillere ville kunne sprinte en halv banelængde mod et tomt mål i så vigtig en kamp. En træt fodboldspiller significeres ikke ved om han kan levere en enkelt sprint i slutminutterne.

Men selvfølgelig kan Santin da gennemføre 90 minutter, det kan der da ikke være tvivl om. Men spørgsmålet er om det er specielt hensigtsmæssigt. Noget tyder på, det ikke er, da Santin er den spiller der er blevet udskiftet flest gange i FCK trøjen nogensinde. Han har kun spillet 90 minutter i omkring 1/3 af alle kampe han har startet inde.
Nuij, FCN får nogle grumme tærsk i ChL.

Vi burde da have en chance i vores EL gruppe, hvis vi da ikke sælger hele butikken.
QPR - Og ignorerer (u)tilfreds, så godt jeg kan.
moderator
Så har PPD sgu scoret for Molde i EL-kvalen.
Even at my lowest, I have always managed to feel contempt for others.
Og Zanka har scoret for Eindhoven.

Hjaelmen - det havde vi også fået i deres sted.
http://media.balls.ie/uploads/2013/10/Tambourine.gif
@Spock

Ingen tvivl om det. Når man ser FCN´s gruppe og gruppe D er det lige før jeg er "lettet" over at vi skal spille EL ( self. er jeg stadig ærgelig over at det ikke lykkedes alligevel). Der kommer nemlig nogle kampe hvor vi faktisk vil have en chance.

Det må være meget underligt at være FCN fan og så skulle ind og se en kamp, velvidende at man kan blive kørt noget så eftertrykkeligt over.
QPR - Og ignorerer (u)tilfreds, så godt jeg kan.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
moderator
Det må være meget underligt at være FCN fan og så skulle ind og se en kamp, velvidende at man kan blive kørt noget så eftertrykkeligt over.

Det er sgu en lettere arrogant holdning at have til FCN. De blev danske mestre, fordi de var bedre end os, og det ser ud til, de har genfundet formen her i den nye sæson.
Jeg kan ikke se, hvorfor de ligefrem skulle blive kørt over i nogle af hjemmekampene. Deres koncept virker solidt, og tingene fungerer for dem, så hvorfor skulle de ikke kunne hente nogle points i CL?

Det er småpinligt at læse den slags om et andet dansk hold, hvor den sportslige ledelse rent faktisk har haft en længerevarende succes med deres planlægning. Her kunne vi lære noget.
Even at my lowest, I have always managed to feel contempt for others.
@repos

Du mener simpelthen at 1 mesterskab sidste år er længerevarende succes?
Pokalen er tæt på at være et lotteri, så de tæller sq ikke det store i min bog.

Og jeg mener ikke det er en arrogant holdning overhovedet, når jeg faktisk også skriver at jeg er næsten lettet over at FCK ikke kom i ChL også, da holdet stadig har meget langt for at nå niveauet under Ståles sidste sæson.
Hvis FCK i nuværende tilstand ramlede ind i samme pulje som FCN har ramt, ville der sq heller ikke være meget at komme efter.

Konceptet er måske solidt og tingene fungerer da i SL (især på kunstbanen, ikke på parkens græstæppe), men det er ikke meget Europæisk erfaring FCN har, og det tror jeg virkelig vi kommer til at se.
De er kommet i en pulje med hold af en kaliber de ALDRIG har mødt før.
End ikke Sporting Lissabon var tæt på den styrke sidste og forrige år, som de 3 ChL modstandere de skal møde har.

Som en sidste ting, før dette bliver en FCN tråd: Deres trup ser ikke umådeligt stor ud, med hensyn til det program de skal ud i. De skal spille ufatteligt mange kampe inden vinterpausen. Noget de heller ikke har prøvet før.
QPR - Og ignorerer (u)tilfreds, så godt jeg kan.
Så er der ikke længe til at der er lodtrækning til europa league gruppespillet. Helt præcist klokken 13. Seedningerne kan ses her:

http://en.wikipedia.org/…group_stage

Der kan komme nogle intressante grupper ud af det. Fra første seedningslag kunne det være sjovt at trække Liverpool eller Inter. Men jeg tror vi har bedst chancer imod Twente.

Fra 3. seedningslag kunne jeg faktisk godt tænke mig at trække Viktoria Plzen. Det kunne være lækkert at få revanche imod dem. Newcastle kunne også være intressant.

Fra 4. seedningslag er der næsten kun hold som vi bør slå. Der er dog et hold som Anzhi der har et stærkt hold.
Forza Napoli Sempre!
Det er sjovt, at brugere herinde så ofte fratager pokaler 1000 point for at få det til at passe mageligt ind i argumentationen.

Edit: På hele bold.dk altså.
https://enywulandari.files.wordpress.com/2014/11/lippi1.jpg
Med vores lodtrækningsheld er jeg sikker på at vi trækker Anzhi fra 4. lag. Jeg vil faktisk ikke blive overrasket hvis modstanderne kommer til at hedde Marseille, Dnipro, Anzhi.
Annonce