Syntes egentlig ofte der skal gå en halv til en hel sæson før jeg kan drage konklusioner.
Spillere skal jo tit bruge tid på at falde til. Spillere som Varela og Michael Santos lignede nogen der skills mæssigt var gode, så jeg troede de ville blive en succes efter første kamp (Babacar og Mukairu kunnne jeg også have brugt som eksempel)......N´Doye og Vavro den modsatte historie.
Mukairu og Babacars mangler kunne jeg se efter få minutter. Mukairu er stiv i bevægelserne og uagil og kan ikke drible, og så fryser han i afgørende situationer. Første touch er fint - men det nytter ikke noget med manglerne i mente. Babacar var en joke fra og med den første træning på tieren.
Varela og Santos var gode spillere. Der tror jeg mere, at den kulturelle/sociale tilpasning haltede - og det er straks mere vanskeligt (omend ikke umuligt) at tage højde for i scoutingen.
N´Doye og Vavro lignede kæmpe fiaskoer i det første halve år - men det er måske også det, du mener.
Selvfølgelig kræver det nogle gange lidt tilpasning, og det må man også tage højde for i scoutingen. Pointen var, at det er svært at sige noget fornuftigt om en spiller, før man minimum har set ham.
Og vildt at tænke, hvor ringe vores scouting fra tid til anden har været. Vi kan blot håbe, de har oppet sig - det får vi snart at se.